A szelek városában se fúj mindig

A világ első felhőkarcolója, a második legnagyobb lengyel város Varsó után, jazz és blues, a munka ünnepe, Al Capone – csak néhány dolog, ami eszünkbe jut Chicagóról, az Egyesült Államok harmadik legnagyobb metropolisáról.

Isten hozta a szelek városában – köszöntik a Michigan-tó partján fekvő Chicagóba érkezőt, decemberi utamon ugyanakkor szélnek nyoma sincs. Annál meglepőbb a szikrázó napsütés és a decemberhez képest hihetetlen meleg. Bár utóbbit sem osztja mindenki; Mark, aki a texasi Houstonból költözött az Egyesült Államok Illinois államának északkeleti csücskében elterülő városba, aggódva érdeklődik: „Kesztyűd van-e?” Plusz tíz fok környékén még nem kell – felelem. Megborzong. Ha ránézünk a térképre, és a szélességi körök mentén Európáig húzzuk az ujjunkat, azt látjuk, hogy Chicago nem fekszik annyira északon, hogy a télen valóban normálisnak számító kemény mínusz fokok legyenek. Csakhogy Grönland felől a Labrador-félszigeten át és a Nagy-tavak felszíne fölött a sarki hideg légtömegek élénk szél formájában akadálytalanul zúdulnak rá a városra.

Égig érő házfalak

Ám a szelek városa elnevezést nem a büszke chicagóiak aggatták magukra. Azok a „fránya” New York-iak találták ki azokban az időkben, amikor ment a bokszmeccs az 1893-as világkiállítás rendezési jogának megszerzéséért. De hiába minden, és próbálták elgáncsolni a chicagói lobbit a helyi időjárás sajátosságait negatív színben tálalva, nem sikerült nyerniük. A világkiállítás a város modern kori életének mindenképpen egyik csúcspontja volt. Nem sokkal azt követően, hogy az 1871-ben tűzvészben elpusztult, az alig negyvenéves Chicago újjászületett. Innentől datálódik a különösen a belváros üzleti negyedében, a Chicago Loopban megfigyelhető szabályos négyzethálós utcaszerkezet.

Az expó idején már állt a világ első felhőkarcolója, a Home Insurance Building. Meglehetősen ambiciózusnak tűnhet egy 42 méteres épületet azzal gyanúsítani, hogy a felhőket karcolja, de különlegessége nem az esztergomi bazilika mellett eltörpülő magasságában rejlik, hanem a világon ilyen magasságig elsőként felhúzott acélszerkezetében. Öt évig tartotta vezető pozícióját. Ha ma is létezne, még a tetejéről is gukkerral kellene kémlelni Chicago egyik, ha nem a legismertebb látványosságát, a Willis, illetve 2009-ig Sears Tower tetejét.

Az 1973-ban emelt ház magasságának nem elhanyagolható mértékben a légügyi hivatal szabott határt, így a tévéantennákkal együtt 527 méteres épület fölött kis túlzással még pont elférnek a Chicago OʼHare repülőtérre leszállni készülő gépek. Ez a magasság 25 évig volt elég a világvezető pozícióhoz. Azonban a mai állás szerint 13. helyezett Willis iskolát teremtett, eltérő magasságú hasábokra épülő szerkezete a jelenlegi világverő Burdzs Kalifához is mintául szolgált. Ezzel a magassággal a Willis Tower néha tényleg karcolja a felhőfoszlányokat. Tiszta időben azonban a Skydeck kilátóterasz alul-felül üveg, a homlokzatból kilógó üvegkalitkáiból a tériszonyosok, ha lehet, csak a horizont felé nézzenek. Aligha volt tériszonyos Spider Dan, vagyis Dan Goodwin, aki 1981-ben némi hegymászófelszereléssel és tapadókorongokkal kívülről mászott fel az épület tetejére, hogy a szerinte a toronyházakkal kapcsolatos tűzoltási anomáliákra hívja fel a figyelmet. Cserébe majdnem lesittelték.

Vásárlás, tópart, kerékpár

Visszatérve az utcaszintre, érdemes nekivágni a Loopon belül egy nagy sétának, és elmélyülni a huszadik század első felében emelt toronyházak építészeti részleteiben. A Chicago folyó északi partján álló, historizáló Chicago Tribune épülete vagy a Wrigley Building (igen, az a Wrigley) láttán tátva marad a száj. De azt sem nehéz nem elképzelni, ahogy a helyi szesztilalomsztár Al Capone egy barátságtalan téli napon fehér kamásliban kiszáll egy hatalmas fekete autóból, és két, a ballonja alatt dobtáras géppisztolyt szorongató gorillája társaságában nekivág a Magnificent Mile-nak. Ez a város első számú, prémiummárkákat felvonultató bevásárlóutcája, a North Michigan Avenue.

Ha már kezdünk zavarba jönni az égig érő házak sokaságától és a csillogó boltoktól, elég néhány száz métert keleti irányba, a Michigan-tó felé sétálni. Chicagót a vizek helyezték a térképre; a folyók és a Nagy-tavak révén kapocs a kontinens belseje és az óceán között. A tenger méretű tó télen – ha nem fagy be – fűt, a harmincfokos nyarakon hűt, főleg amikor az ember a tucatnyi strand valamelyikén a vízbe veti magát. A strandokkal párhuzamosan kilométereken keresztül zöldellnek a parkok; mindez így együtt az egyébként meglehetősen sűrűn beépített belváros lélegeztetőgépe, amelyre manapság talán nem is annyira szorul a város.

Az utcákon európai városhoz mérhető mennyiségű ember közlekedik kerékpárral, a helyi buszok orrán pedig két-három bringa szállítására alkalmas csomagtartó lóg. A Loopon belül és túl a helyi közösségi bicajhálózat dokkolóinak százai. A Loop neve az előző századfordulón kiépült magasvasút nyomvonalából származik; a sínek egy hurkot vetnek a belváros körül, mielőtt folytatják útjukat az agglomeráció felé. A kék vonalon a központból nagyjából háromnegyed óra alatt egészen az OʼHare repülőtérig juthatunk. A régi belvárosi metró- és magasvasútmegállók önmagukban megérnek egy túrát; nem csak tömegközlekedés-rajongóknak!

Nem csak hipsztereknek

Egészen távolinak tűnnek a belváros felhőkarcolói a nem is messzi Logan Square-ről. Chicago hipszter-Mekkája, amelyet a „cool café chicago” szókapcsolat beütésére nagy eséllyel dob ki az internetes kereső. De nem csak a kávézók kúlak a Michigan Avenue-tól kék metróval fél óra alatt elérhető kerületben. Színesebbnél színesebb graffitik, kis műhelyek, könyvesboltok, éttermek szegélyezik az utcákat, amelyeken egysebességes városi bringákon tekernek az arcok. Hipszterségét le sem tagadhatná a Gaslight sarki kávézó, ahova a száz méterekről érezhető, saját kávépörkölő illata mágnesként odavonzza a híg, meleg barna italok hazájában a presszóra szomjazó utazót.

Chicago a jazz és a blues egyik fellegvára, köszönhetően az afroamerikaiak 1910-es években kezdődött Délről Északra történő vándorlásának. Az illinois-i nagyváros az ipartól megélhetést remélő feketék jelentős részét szippantotta fel. Közülük sokan váltak zenéjük révén halhatatlanná. Loganben számos remek helyen kóstolhatunk bele a város jazz- és bluesmúltjába kezünkben egy helyi, kis sörfőzdéből csapra vert szűretlennel. A kerület a megfizethetőségével is reklámozza magát.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.