Az EU keretében zajló program célja, hogy elősegítse az európai régiók közötti információ és tapasztalatcserét, és olyan fórumot biztosítson, ahol a különböző európai régiók átadhatják és megoszthatják egymással bevált gyakorlataikat, tapasztalataikat, működő modelljeiket.
A PRESERVE projekt kiemelt fejlesztési célterülete a fenntartható turizmusfejlesztés és a kulturális örökség megőrzésének a gyakorlata az egyes európai régiókban. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyik civil szervezetét-a Szatmár-Beregi Szilva Út Egyesületet -ill. az általa megvalósított 10 éves turisztikai tematikus út fejlesztési folyamatot érte az a megtiszteltetés, hogy a fenti projekt keretében a közelmúltban megrendezett grazi szakmai tanácskozáson, mint jó gyakorlat-best practice egy prezentáció keretében bemutatkozhatott az észak-alföldi régiót képviselve.
A szatmár-beregi szilvaút a Felső-Tisza-vidék turisztikai látványosságait fűzi fel egy képzeletbeli láncra, amely érinti többek között a tarpai szárazmalmot, a szatmárcsekei csónakos fejfás temetőt, a túristvándi vízimalmot, a csodaszép tákosi, csarodai és sonkádi templomokat. Útközben a vendégek megkóstolhatják a szilvából készült finomságokat: a híres szatmári szilvapálinkát és -lekvárt vagy az aszalt szilvát.
Az előadásban bemutatásra került az egyesület által generált turisztikai termékfejlesztés folyamata, a kis szilvaút, a nagy szilvaút és a közelmúltban a magyar- román határon átnyúlóan létrehozott a Szatmár 2 oldalát összekötő Szatmár-Szatmár Szilvaút valamint a turisták térségbe csalogatása érdekében az egyesület által kifejtett, a non-profit szféra sajátos eszközeivel megvalósított tájékoztatási és marketing tevékenység.