A Belügyminisztérium 3 éve dolgozta ki a külföldiek védelmét szolgáló bűnmegelőzési és áldozatvédelmi programját, amelyet uniós csatlakozásunk napjától megújult formában, az EU normái szerint kíván folytatni.
Mivel a következő években várhatóan növekszik az Unió tagországaiból érkező turisták száma, az új program célja, hogy még nagyobb figyelmet fordítson a külföldiek sérelmére elkövetett jogsértések megelőzésére és visszaszorítására, valamint az áldozattá vált külföldiek segítésére. A tárca ezzel – saját feladatain kívül – csupán a társadalmi összefogás előmozdítását, illetve a koordinálási feladatokat vállalja magára. Egyúttal jelzi azt is, hogy a külföldiek sérelmére elkövetett jogsértések a kárvallott személyén túl több tárcát, szakmai felügyeletet, számos az idegenforgalomban érintett érdek-képviseleti és védelmi szövetséget és társadalmi szervezetet is érintenek, így a program a legteljesebb együttgondolkodást igényli. Kővári András, a Belügyminisztérium Áldozatvédelmi Irodájának vezetője a korábbi évek összegfogásának egyik kiemelkedő eredményeként említette az éttermi túlszámlázások visszaszorítását. Míg az elmúlt esztendőkben 19 fővárosi egységben tapasztaltak ilyen jellegű visszaélést, tavaly mindössze 3 létesítménnyel kapcsolatban merültek fel hasonló panaszok.
Fontos előrelépés a programban, hogy 2004. május 1-jétől az áldozatvédelem kormányrendelettel szabályozott teendői kiegészülnek. Az uniós jogharmonizáció jegyében mostantól nemcsak a magyar állampolgárok, hanem a hazánkban erőszakos bűncselekmény áldozatává vált uniós állampolgárok, illetve azok hozzátartozói is számíthatnak kárenyhítésre, akár több százezer forint értékben. Ennek lebonyolítását a Biztonságos Magyarország Közalapítvány végzi majd.
Viszonossági alapon a Közös Európa valamely tagállamába utazó honfitársunk a magyarországihoz hasonló bánásmódra számíthat ilyen esetekben. Kővári Andrástól megtudtuk azt is, hogy az Európai Bizottság elé került egy irányelvtervezet, amely azt célozza, hogy a jövőben az Unió tagállamai ugyanakkora mértékű kárenyhítésben vagy kártérítésben részesítsék az áldozattá vált külföldieket, mint a saját állampolgáraikat. A jogharmonizáció – a tárca képviselője szerint – több évet is igénybe vehet.
Az Európai Unió az állami szerepvállaláson kívül elvárja a civil szervezetek aktív közreműködését is. Míg az állam csak a csatlakozás napjától köteles anyagilag is támogatni az áldozattá vált külföldit, addig egy társadalmi szervezet a program keretei között már évek óta gondoskodik róluk. (A Gazdasági és Közeledési Minisztérium Turisztikai Hivatala és a rendőr-főkapitányságok szezonális együttműködése nem terjed ki a károsultak anyagi támogatására.) A Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület 2002 májusától tesz az áldozattá vált külföldiekért. A működéséhez szükséges forrásokat a Biztonságos Magyarország Közalapítványtól kapja. A program megindítása óta 36 ország több mint 1100 állampolgára fordult hozzájuk segítségért, közülük csaknem 900-an anyagi támogatást is kaptak, összesen több mint 14 millió forint értékben. Hogy csak néhány formáját említsük a segítségnyújtásnak: személyes gondoskodás a bűncselekményt követően, díjtalan jogsegélyszolgálat, segítség ellopott úti okmányok pótlásához, esetenként szálláslehetőség biztosítása az áldozatok és a hozzátartozók számára. Két éve, Balatonszentgyörgynél a lengyel zarándokbusz tragédiája után eszmei és anyagi (700 ezer forintos) támogatást nyújtott a szervezet a sérülteknek. Akkor különösen hasznosnak bizonyult, hogy egészségügyi intézményekkel is szerződéses viszonyban állnak.
Számos, elsősorban Balaton-parti szálloda ismerte fel, hogy az egyesület tevékenysége kedvezően befolyásolja a hazánkról kialakult képet. A turizmus hosszú távú érdekeit szem előtt tartva több hotel, illetve szállodalánc is csatlakozott az egyesület tevékenységéhez. Legtöbbjük azzal támogatja a pórul járt turistát, hogy önköltségi áron szállást és étkezést biztosít számukra. Az Accor és a Danubius Csoport ezenkívül díjtalanul bocsát az egyesület rendelkezésére irodahelyiséget egy siófoki, illetve balatonfüredi szállodában.
Munkájukat tavaly májusban nemzetközileg is elismerték. A dublini Európai Áldozatvédő Fórumon a holland és ír szervezetek mellett a Fehér Gyűrű ez irányú tevékenységét is példaértékűnek nevezték. Ez különösen nagy elismerés, ha azt veszszük, hogy az amszterdami szervezet már 11 éve alakult, és olyan országimázs- eszközök is rendelkezésükre állnak, mint az áldozatok számára biztosított mozi- és színházjegy. Mindezeket látva azt lehet mondani, lehet, hogy dobogósok vagyunk, de nagy utat kell még bejárnunk ahhoz, hogy ezt a szintet minden területen elérjük. Ehhez elsősorban az szükséges, hogy minél több turisztikai szervezet ismerje fel az áldozatvédelem jelentős marketingszerepét.