Ahogy egy egykori hazai médiaipari felsővezető a Facebookon megfogalmazta a magyar idő szerint hétfőn késő este nyilvánosságra került hírt, "egy másik korban, amikor még nagyon nagy dolog volt újságírónak lenni, ez a hír földindulást jelzett volna". Valóban, a tranzakció szimbolikus jeletősége óriási, a Post neve ha más miatt nem is, akkor az elnökbuktató Watergate-botrány kapcsán még azok számára is ismert, akik amúgy egyáltalán nem érdeklődnek a politika vagy a komoly újságírás iránt. A lap évtizedek óta következetesen viszi a tényfeltáró újságírás zászlóját, legutóbb júniusban játszottak kiemelt szerepet a legfrissebb amerikai megfigyelési botrány kirobbantásánál.
Az eladás részleteiről maga a lap számol be hosszasan. A lényeg röviden annyi, hogy Bezos (egyedül, az Amazonnak a tranzakcióhoz semmi köze) hatvan napon belül lebonyolítja a vásárlást, ami csak a lapot és online verzióját érinti, magát a kiadócéget nem. A cég új nevet kap majd és megmarad a tőzsdén, irányítója továbbra is az a Steward család marad, amely négy generáció óta irányítja a céget. Hogy Bezos pontosan mit tervez a lappal és az egyik vezető amerikai hírforrásnak számító online verziójával, azt még nem tudni, de abban eléggé biztosak lehetünk, hogy mindent meg fog tenni azért, hogy üzletileg is sikeres, jó újság maradjon.
A bejelentést Donald E. Graham, a Post kiadóvállalatának elnök-vezérigazgatója, és unokahúga, a kiadót vezető Katharine Weymouth tette meg az összegyűlt dolgozók előtt a cég wasinghtoni központjában. A lap információi szerint a hangulat "csendes" volt, a régi munkatársak közül néhányan sírtak.
Az 1877-ben alapított Post problémája nem különbözik a világ számos egyéb nyomtatott napilapjának problémájától: az internet megjelenése megroppantotta a korábban szilárdnak tűnő üzleti modellt, és a bár a Post nem volt veszteséges (viszont az elmúlt hat évben 44 százalékkal zuhantak a bevételei), a biztos anyagi stabilitás felé vezető megoldást nem sikerült az elmúlt évek alatt megtalálniuk. Graham elmondása szerint Bezos megjelenése ezt hozhatja el.
A korábbi befektetései alapján hosszú távon gondolkozó, türelmes befektetőnek bizonyuló Amazon-vezetőtől nem csodát várnak, hanem azt, hogy úgy mutathat új utakat a lapnak, hogy közben megőrzi annak hagyományos értékeit. Graham és Bezos, akiket erre az üzletre az Allen & Co. nevű befektetésitanácsadó-cég hozott össze, amúgy régi barátok és dolgoztak együtt más projekteken is: Graham például tanácsadóként segített az Amazonnak, amikor az online cég kialakította a stratégiáját, hogy milyen modellben jelentesse meg a napilapokat a Kindle ekönyv-olvasón.
Pethő András, az Origo munkatársa jelenleg újságíróként a Postnál dolgozik, és ott volt a bejelentésnél, beszámolója itt olvasható.
Aki pedig szeretne többet tudni Jeff Bezosról, az olvassa el ezt a remek Wired-portrét róla!
Forrás: Kreatív Online