December elsején nyújtott be a parlament számvevőszéki bizottságának elnöke, Dr. Nyikos László a költségvetési törvénytervezethez egy módosító indítványt, mely részletezi, milyen indokokkal, milyen feltételek mellett szüntethetné meg az állam az általa létrehozott alapítványokat.
Így szűnhet meg az MNÜA
Nyáron már megszületett az kormányrendelet, amely 63 alapítvány. köztük az MNÜA sorsáról rendelkezik. A szerdán benyújtott mósosító indítvány lendítene a kormányhatározaton és a költségvetési törvény részeként úgy intézné el az alapítványokat, hogy az állam akár azzal az indokkal is megszüntetheti őket, hogy hogy az adott tevékenységet hatékonyabban tudja elvégezni saját hatáskörben. De megszüntethető lenne egy alapítvány akkor is, ha helyette nonprofit gazdasági társaságot hoznak létre. Az alapítványok vagyonát a javaslat szerint nem lenne kötelező arra a szervezetre ruházni, amely a megszűnt alapítvány tevékenységét átveszi, csak annyit kötnének ki, hogy azt közfeladatot ellátó szerv támogatására kell fordítani. A megszüntetéshez a bíróságnak kellene kérelmet benyújtani, melyben elég közölni a hatékonyabb feladatvégzés tényét, illetve hogy az alapítvány vagyona más alapítványhoz vagy intézményhez kerül. 2009-ben, mint arról a Napi Gazdaság beszámolt, az alapítvány saját tőkéje 11,55 millárd forint volt.
A módosító indítvány megfogalmazása szerint „az állami alapító azonban az alapításkor megállapodhat a megszűntetett alapítvány államháztartáson kívüli alapítóival, hogy az új nonprofit gazdasági társaságban legfeljebb 49%-os kisebbségi részesedést szereznek.” A megállpodásra 60 napot hagynának.
AZ MNÜA és az Üdülési Csekk megszüntetése már hónapok óta napirenden van, de biztosat még nem tudni. Érdeklődésünkre, hogy mikor és hogyan szűnhet meg az MNÜA, szerkesztőségünk e-mailben azt a választ kapta, hogy nincs tudomásuk a parlament honlapján megjelent T/1665/99 számú módosító javaslaton túl más parlamenti vagy kormányzati döntésről.
Mit művel Karácsony Mihály?
Munkatársunkat némiképp zavarba ejtette, hogy az alapítvány kommunikációs munkatársa által küldött válaszlevél aláírójaként Karácsony Mihály szerepelt MNÜA elnökként. A kommunikációs osztályon nem szolgáltak egyértelmű magyarázattal a jelenségre, de utána járva kiderült, az elnöki posztjáról még nyáron lemondott Karácsony Mihály a kuratórium elén van. Aláírási joggal, hatáskörrel azonban nem rendelkezik a 12 tagú testületben, melynek felét a kormány adja. Mint munkatársunk megtudta folyamatban van az MNÜA alapító okiratának módosítása. Szerkesztőségünket megerősítették abban a tudatában, hogy az MNÜA elnöke valóban Lengyel Györgyi. (Napi Turizmus/Napi Gazdaság)