A Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal felkérésére a Magyar TDM Szövetség az elmúlt napokban lejárt véleményezési határidőhöz illeszkedve fogalmazta meg TDM fejlesztési javaslatait a 2014-2020-as időszakra.
A Magyar TDM Szövetség a 2014-2020-as időszakra a legfontosabb célnak a TDM rendszer teljes hazai kiépítését tartja - közölte szerkesztőségünkkel a szövetség.
Az Európai Uniós 2014-2020-as fejlesztési prioritások és kapcsolódó források tervezésének aktuális szakaszában a turizmust érintő Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) került véleményezésre a Szövetség által.
A TDM szervezeti rendszert érintő egyik legfontosabb javaslat, hogy a regionális széttagoltság helyett országszerte egységes irányelvek szerint célszerű a fejlesztési célok és források meghatározása, különösen beleértve az utóbbi időszakban ebből a szempontból hátrányosan megkülönböztetett Közép-magyarországi régiót.
Területi vonatkozású javaslat, hogy a vonalas vonzerők (kerékpár, gyalogos, lovas, zarándok) régiókon átívelően is egységes forráshoz jussanak, illetve a Balaton is egységes kezelésre kerüljön a fejlesztéspolitikai programokban.
A hazai turizmus szektor versenyképességének megőrzéséhez, növeléséhez mintegy 300 Mrd Ft pályázati forrásra lesz szükség az elkövetkező 7 évben is, aminek kihasználását az elmúlt hét évhez képest kiszámíthatóbb, tervezhető és gördülékenyebb pályázati menetrenddel lehet javítani.
A Szövetség javaslata szerint a TDM tevékenységek vonatkozásában kiemelt szerep jutna a kutatásoknak, az innovációnak, a marketingnek, az értékesítés ösztönzésnek, a képzéseknek, tudásmegosztásnak és minősítési rendszerek bevezetésének.
A Szövetség fontosnak tartja, hogy a TDM szervezetek dedikált forrásai mellett a Magyar Turizmus Zrt. közvetlenül is részesülhessen EU-s forrásokban, amit a központi marketing és értékesítés ösztönzési feladatok szakmai igények szerinti ellátásával, a TDM szervezetek közreműködésével eredményesen tudjon felhasználni.
A pályázati rendszerben a Szövetség fontosnak tartja továbbá, hogy civil szereplőként részt vegyen a TDM regisztrációban, illetve a pályázatértékelésben, továbbá a TDM szakmai irányelvek érvényesítése érdekében szükséges megerősíteni a TDM projektek fenntartási kötelezettségének hátterét, akár az azt megszegő önkormányzatok pályázati rendszerből való kizárásával. A releváns TDM szervezetnek pedig továbbra is garantáltan tudnia kellene a desztinációjában zajló turisztikai jellegű projektekről - javasolja a TDM Szövetség.