A gyűrű könnyen felhelyezhető és 28 napon át a helyén maradhat, miközben az antiretrovirális hatású tenofovirből pontosan szabályozott mennyiség szabadul fel közvetlenül a fertőzés átvitelének helyén.
A HIV-fertőzés a becslések szerint világszerte 34 millió embert érint. 2011-ben 2,5 millió új fertőzést regisztráltak, és Afrika szubszaharai régióiban a nők körében akár a 60 százalékot is elérheti a HIV-fertőzöttek aránya. Vannak eszközeink a prevencióra, ezek jelentős része azonban nem kellő hatékonyságú, különösen a fejlődő országokban történő alkalmazás esetén, ahol anyagi és kulturális tényezők akadályozzák széles körű elterjedésüket.
A korábbi kutatások azt igazolták, hogy antiretrovirális szerekkel megállj lehet parancsolni a HIV terjedésének, de a jelenleg rendelkezésre álló beviteli módok gyakran nem hozzák meg a kívánt hatást: a tablettákat naponta kell szedni nagy dózisban, míg a hüvelyi géleket minden nemi aktus előtt alkalmazni kellene, ami kényelmetlenné teszi használatukat.
A Northwestern University szakemberei azonban úgy vélik, hogy az új eszközzel megtalálták a megfelelő megoldást a problémára. Az intravaginális gyógyszeralkalmazás szakértője, Patrick Kiser professzor kiemeli, hogy a gyűrűt könnyű használni, igen jó hatásfokú és hosszan tartó hatást biztosít. „Tízéves munka eredményeként egy olyan intravaginális gyűrűt alkottunk, mely a többszörös HIV-expozíciók esetében is hosszú időre védelmet nyújt, ami állandó védettség szintet jelent a teljes menstruációs ciklusban.” A gyűrű egy egyedülálló polimer szerkezetből épül fel, mely lehetővé teszi, hogy elasztomerjei folyadék jelenlétében megduzzadjanak, és akár 1000-szer nagyobb gyógyszerfelszabadulást biztosítsanak, mint a jelenleg forgalomban lévő intravaginális eszközök. A módszer már eredményesnek bizonyult a SIV- (simian immundeficiency virus) transzmisszó megelőzésében makákóknál, melynek nyomán a TDF-IVR (tenofovir disoproxil fumarate intravaginal ring) rövidítéssel jelölt eszközt ez év novemberétől klinikai vizsgálat keretében is tesztelni fogják az Albert Einstein Orvostudományi Egyetemen. Ennek során 60 nőnél alkalmazzák a gyűrűt, és a vizsgálatban értékelik a gyógyszerbevitel e módjának biztonságosságát és hatásosságát.
Nemcsak tenofovirt lehet beépíteni ezekbe a hüvelyi gyűrűkbe, hanem fogamzásgátlókat és más antiretrivirális szereket is, mely lehetőséget nyújthat a nemi úton terjedő betegségek újfajta prevenciójára – ez pedig Kiser reményei szerint az eszköz széles körű elterjedéséhez vezet majd. „Rendkívüli az a flexibilitás, melynek révén az eszköz sokféle hatóanyag igen eltérő mennyiségeinek bevitelére alkalmas. Ez pedig igen jelentős hatást gyakorolhat a nők egészségi állapotára” – mondja.
Forrás: otszonline.hu