Komlón már jó ideje nyílt titok, hogy az egykori önkormányzati strand helyén épült wellness hotelt és fürdőt is üzemeltető Sikonda Kft. felszámolás alatt áll. Arról azonban már megoszlanak a vélemények, mi vezetett a szebb napokat is megélt fürdő válságához. A lakók szerint az árak magasak, a város képviselői pedig a rossz tulajdonosi szerkezetben látják a probléma forrását.
A Sikonda Kft. azzal a céllal jött létre 1996-ban, hogy előkészítse a területfejlesztést és üzemeltesse a sikondai strandot. Egy 1,4 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően 2004-re elkészült a sikondai termálfürdő és wellnessközpont, hetvenhat férőhelyes termálszállóval, szaunával, élményfürdővel, gyermekmedencével, fedett termálfürdővel, valamint természetgyógyászati részleggel. A 2004-es megnyitás óta minden év veszteséget hozott.
A kft. tulajdonosai – köztük a komlói önkormányzat, a Komlói Fűtőerőmű Zrt., több cég, illetve magánszemély – és nem utolsósorban a komlói lakosok bíztak abban, hogy a létesítmény jelentősen fellendíti Sikonda és egyben Komló idegenforgalmát. Kezdetben úgy tűnt, a fürdő látogatottsága igazolja a várakozásokat, hiszen az akkori ügyvezető igazgató folyamatos hétvégi teltházról nyilatkozott. A kft. cégkivonatában viszont már az szerepel, hogy az üzemi eredmény 2005-ben és 2006-ban is mínuszos volt, dacára az újabb milliós befektetéseknek. Mivel a befolyó összegek vélhetően nem hozták vissza a beruházás árát, a hitelezők, főként a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. a résztulajdonos komlói önkormányzaton, illetve a jelzálogként felajánlott sikondai halastavakon szerette volna behajtani a tartozást.
A Sikonda Kft. 2009 márciusában került felszámolás alá, a képviselő-testület azóta folytat tárgyalásokat a hitelezőkkel, egyelőre a nyilvánosság kizárásával. A korábbi testületi üléseken elhangzottak alapján azonban nyilvánvaló, hogy az önkormányzat már évekkel ezelőtt kiszállt volna a veszteséges kft.-ből, annak ellenére, hogy a részesedése igen kicsi, és főként az egykori strand földterületeit, kútjait tartalmazzák. Páva Zoltán polgármester kérdésünkre elmondta, annak idején azért vállalták a közös munkát a kft-vel, mert fontosnak tartották Sikonda fejlesztését, és mert bizonyos pályázatokon csak így indulhatott a létesítmény. Most mindent megtesznek azért, hogy sikerüljön megegyezni a hitelezőkkel, hiszen ez az egész város érdeke. A gyógyfürdő jelenleg is üzemel és várja vendégeit, hiszen a felszámolás nem egyenlő a bezárással, hangsúlyozta a polgármester.
Magas árakat, rossz tervezést emlegetnek
A sikondai wellnesshotel és -fürdő így hirdeti árait az interneten: felnőtt fürdődíj reggel nyolc és délelőtt tíz óra között 220 Ft/fő/óra, tíz órától este hatig 270 Ft/fő/óra, este hattól este fél kilencig pedig 220 Ft/fő/óra. A szauna hasonló időbeosztásban 500 Ft/fő/óra, 650 Ft/fő/óra, illetve 500 Ft/fő/óra. A fürdő beléptető rendszerrel működik: érkezéskor a vendégek beléptető karkötőt kapnak, melyre előre történik a pénzbefizetés. Ebből az összegből tíz percekre lebontva levonásra kerül a fürdődíj, szaunadíj, távozáskor csak a fennmaradt összeget kapja vissza a látogató. Sokan úgy vélik, az összdíj így nagyon magasra jön ki, hiszen egy óra alatt szinte semmire sem jutna idejük, ezért inkább olyan helyre mennek, ahol egy fix összegért egész nap a strandon tartózkodhatnak. A látogatottság emiatt csökkenhet. A viszonylag jó kihasználtsággal működő hotel nem képes eltartani a hét közben veszteséges fürdőt, és a profi, ám kihasználatlan gyógytermek és szolgáltatások sem segítenek a termelésben. (bama.hu)