Bezárhat a sikondai fürdő?

Bár a sikondai gyógyfürdő még üzemel, a strandot üzemeltető kft. felszámolási eljárás alatt áll. Az önkormányzat is érintett.

Komlón már jó ideje nyílt titok, hogy az egykori önkormányzati strand helyén épült wellness hotelt és fürdőt is üzemeltető Sikonda Kft. felszámolás alatt áll. Arról azonban már megoszlanak a vélemények, mi vezetett a szebb napokat is megélt fürdő válságához. A lakók szerint az árak magasak, a város képviselői pedig a rossz tulajdonosi szerkezetben látják a probléma forrását.

A Sikonda Kft. azzal a céllal jött létre 1996-ban, hogy előkészítse a területfejlesztést és üzemeltesse a sikondai strandot. Egy 1,4 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően 2004-re elkészült a sikondai termálfürdő és wellnessközpont, hetvenhat férőhelyes termálszállóval, szaunával, élményfürdővel, gyermekmedencével, fedett termálfürdővel, valamint természetgyógyászati részleggel. A 2004-es megnyitás óta minden év veszteséget hozott.

A kft. tulajdonosai – köztük a komlói önkormányzat, a Komlói Fűtőerőmű Zrt., több cég, illetve magánszemély – és nem utolsósorban a komlói lakosok bíztak abban, hogy a létesítmény jelentősen fellendíti Sikonda és egyben Komló idegenforgalmát. Kezdetben úgy tűnt, a fürdő látogatottsága igazolja a várakozásokat, hiszen az akkori ügyvezető igazgató folyamatos hétvégi teltházról nyilatkozott. A kft. cégkivonatában viszont már az szerepel, hogy az üzemi eredmény 2005-ben és 2006-ban is mínuszos volt, dacára az újabb milliós befektetéseknek. Mivel a befolyó összegek vélhetően nem hozták vissza a beruházás árát, a hitelezők, főként a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. a résztulajdonos komlói önkormányzaton, illetve a jelzálogként felajánlott sikondai halastavakon szerette volna behajtani a tartozást.

A Sikonda Kft. 2009 márciusában került felszámolás alá, a képviselő-testület azóta folytat tárgyalásokat a hitelezőkkel, egyelőre a nyilvánosság kizárásával. A korábbi testületi üléseken elhangzottak alapján azonban nyilvánvaló, hogy az önkormányzat már évekkel ezelőtt kiszállt volna a veszteséges kft.-ből, annak ellenére, hogy a részesedése igen kicsi, és főként az egykori strand földterületeit, kútjait tartalmazzák. Páva Zoltán polgármester kérdésünkre elmondta, annak idején azért vállalták a közös munkát a kft-vel, mert fontosnak tartották Sikonda fejlesztését, és mert bizonyos pályázatokon csak így indulhatott a létesítmény. Most mindent megtesznek azért, hogy sikerüljön megegyezni a hitelezőkkel, hiszen ez az egész város érdeke. A gyógyfürdő jelenleg is üzemel és várja vendégeit, hiszen a felszámolás nem egyenlő a bezárással, hangsúlyozta a polgármester.

Magas árakat, rossz tervezést emlegetnek

A sikondai wellnesshotel és -fürdő így hirdeti árait az interneten: felnőtt fürdődíj reggel nyolc és délelőtt tíz óra között 220 Ft/fő/óra, tíz órától este hatig 270 Ft/fő/óra, este hattól este fél kilencig pedig 220 Ft/fő/óra. A szauna hasonló időbeosztásban 500 Ft/fő/óra, 650 Ft/fő/óra, illetve 500 Ft/fő/óra. A fürdő beléptető rendszerrel működik: érkezéskor a vendégek beléptető karkötőt kapnak, melyre előre történik a pénzbefizetés. Ebből az összegből tíz percekre lebontva levonásra kerül a fürdődíj, szaunadíj, távozáskor csak a fennmaradt összeget kapja vissza a látogató. Sokan úgy vélik, az összdíj így nagyon magasra jön ki, hiszen egy óra alatt szinte semmire sem jutna idejük, ezért inkább olyan helyre mennek, ahol egy fix összegért egész nap a strandon tartózkodhatnak. A látogatottság emiatt csökkenhet. A viszonylag jó kihasználtsággal működő hotel nem képes eltartani a hét közben veszteséges fürdőt, és a profi, ám kihasználatlan gyógytermek és szolgáltatások sem segítenek a termelésben. (bama.hu)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.