A téma jelentéstevője, Carlos Coelho portugál néppárti EP-képviselő a parlamenti vitában azon reményének adott hangot, hogy a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanács is erre az álláspontra jut majd.
Az EP 487 szavazattal 77 ellenében, 29 tartózkodás mellett fogadta el az előterjesztést. Eszerint figyelembe kell venni azt az előrelépést, amelyet a két uniós tagállam a csatlakozás érdekében tett, és amit a helyszínen járt szakértők megállapításai is tükröznek. A képviselők mindemellett a továbbiakban is tájékoztatást várnak azokról az intézkedésekről, amelyeket a bolgár-török-görög határtérségben kell foganatosítani annak érdekében, hogy kezelni lehessen a megnövekedett migrációs nyomást. Ez a körülmény azonban az uniós parlament szerint nem akadályozhatja meg, hogy Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon.
Az EP állásfoglalását megkapják az uniós országok belügyminiszterei is, akik csütörtökön üléseznek Luxembourgban. Mind a 27 uniós tagállam egyetértésére van szükség ahhoz, hogy valamely ország zöld utat kapjon a schengeni övezetbe.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke hangsúlyozta: Schengen az EU egyik legnagyszerűbb vívmánya, Románia és Bulgária pedig teljesíti az elvárásokat, ezért nem szabad késleltetni csatlakozásukat.
Coelho kifejtette, hogy a bolgár–török–görög határszakasz az illegális bevándorlás szempontjából az EU külső határának legérzékenyebb pontja, ezért Bulgáriának néhány további intézkedést kell tennie. Cselekvési tervet kell kidolgoznia, amelyet a csatlakozáskor kell majd végrehajtani. Emellett közös forgatókönyvet kell kidolgoznia Görögországgal és Törökországgal, hogy szükség esetén kezelni tudják a növekvő migrációs nyomást.
Forrás: MTI