A láng indiai állomása kifejezetten aggasztotta a kínai vezetőket, hiszen több mint 100 000 tibeti menekült él az országban Őszentségével a Dalai Lámával együtt. A kínai biztonsági szakemberek megkérték Indiát a tibeti tüntetések aznapi betiltására, az indiai vezetés azonban diplomatikusan kijelentette, hogy egy demokráciában ez nem lehetséges. A tibeti események és tüntetések már hetek óta címlapon szerepelnek az indiai sajtóban, több híresség, politikus illetve sportoló visszamondta részvételét a ceremónián. A lángvivők száma is megfogyatkozott, Bhaichung Bhutia visszautasította a megbízást, Aamir Khan bollywoodi színész pedig kijelentette, hogy az Olimpia nem Kína tulajdona, viszi a fáklyát, de közben szívében a tibetiekért fog imádkozni. A ceremónia annyira biztonságosra sikerült, hogy gyakorlatilag nem volt nézőközönsége a váltófutásnak…
India helyzete meglehetősen kényes ebben az ügyben, hiszen az 1962-es határháború óta csak az elmúlt pár évben kezdett el oldódni a két ország fagyos viszonya. Őszentsége is megkérte a tibeti szervezeteket, hogy ne bojkottálják az Olimpiát illetve a fáklya útját. A tibeti tüntetők Delhiben Mahatma Gandhi síremlékénél gyűltek össze és gyújtották meg a saját olimpiai lángjukat a béke jegyében. Egy másik tibeti olimpiai fáklya már január 30-a óta járja a világot, mielőtt visszatérne május végén Mcleodganjba az ott megrendezendő Tibeti Olimpiai Játékokra. (www.tibetanolympics.com)
Itthon az Amnesty International közleményben helytelenítette a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) hozzáállását a pekingi olimpiai játékokhoz az emberi jogok vonatkozásában. A jogvédő szervezet szerint nem a bojkott az egyetlen eszköze annak, hogy a MOB kifejezze aggályait a kínai emberi jogi helyzettel kapcsolatban, és felszólaljon ezek ellen a jogsértések ellen. Azzal, hogy a MOB bojkott-ellenes hozzáállását hangsúlyozza, és ezzel úgy tesz, mintha nem venne tudomást arról, hogy más lehetőségei is vannak a cselekvésre.
Aki szeretné aláírásával segíteni a tibetiek mozgalmát, vagy más aktuális világpolitikai kérdésben nyomást gyakorolni, az látogassa meg az alábbi weboldalt: http://www.avaaz.org/en/