A tárlat teljes anyagát még 2000-ben készítették a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai, Márai Sándor születésének századik évfordulójára. Az országos bemutató után, immár a 26. helyszínen, ezúttal Egerben láthatják a XX. századi magyar szépirodalom kiemelkedő képviselőjének életútját. Szalainé Király Júlia irodalomtörténész, az Dobó István Vármúzeum munkatársa a Turizmus Online-nak elmondta, azért is különleges ez a kiállítás, mert az elmúlt években főleg a külföldi országokban láthatta a közönség. Londonban a West Endben például kétszer is bemutatták, ahol brit színészek vitték színpadra Márai: A gyertyák csonkig égnek című regényéből készült darabot.
Az egri tárlat az író életművét kronológiai sorrendben szemlélteti fotók, személyes tárgyak és dokumentumok felhasználásával. Mindez a kassai gyermek- és fiatalkori évekkel kezdődik, aztán a pesti, majd a különböző európai városokban töltött évekkel folytatódik. A rendezők elég nagy részt szántak Márainak arra az időszakára, amikor 1930-1940 között a magyar fővárosban tartózkodott és a Pesti Hírlap főszerkesztőjeként is dolgozott. A kiállításon - többek között - látható Márai egykori lakásának néhány bútora. Emellett címfotó a Délibáb folyóirat egyik 1940-es számából, amikor bemutatták első színművét a Kalandot a Nemzeti Kamaraszínházban. Egy híres fénykép utal a Nobel-díjas német író Thomas Man 1935-ös budapesti látogatására, amely a fogadásán készült és sokak között ott volt Márai is.
Kiállították a szüleinek, illetve az író csecsemőkori fényképét is, továbbá a születési anyakönyvi kivonatáról, a kézzel írt naplójáról megörökített fotót. Láthatják Márai Sándornak, a halála előtt nemsokkal, nevelt fiával Jánossal készült közös képét is.
Megismerhetik az útlevelét és a menetjegyét, mellyel elhagyta az országot és vállalta az önkéntes száműzetést.
A kiállítás másik nagy egysége az írónak a külföldi emigrációban eltöltött éveiről, és a műveiről szól. Ezen jól nyomon követhető Márai Sándor tragikus sorsa, miután valamennyi családtagját elveszítette és túlélte őket. Idősen, 89 éves korában - 1989-ben - hunyt el a kaliforniai San Diegoban.
Azt bizonyára kevesen tudják, hogy Márai Sándor Egerhez is kötődött. Többször járt a történelmi városban, ahol szívesen töltötte idejét annak építményei, műemlékei között. A Márai Sándor életművét bemutató egri kiállítást szeptember 30-ig látogathatják az érdeklődők a várban.