Az elmúlt időszakban megerősödtek a kínai befektetések Magyarországon - hangsúlyozta szerdán Egerben, a városházán Wang Hongliang, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetségének gazdasági és kereskedelmi tanácsosa.
A tanácsos a városi önkormányzat, valamint a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közös kínai üzleti napján beszélt a gazdasági, a kulturális és humán együttműködésről. Kijelentette, hogy a régióban hazánk is fontos partnere Kínának. Ennek köszönhetően növekedett a kereskedelmi forgalom a két nemzet között, amely eléri a 9,6 milliárd dollárt. Magyarországra évente negyvenezer kínai turista látogat és sok kínai diák tanul a magyar egyetemeken, főiskolákon. Elismerően szólt arról a megállapodásról, amelyet az OTP Bankkal kötöttek. Ez előnyt jelent a kínai turistáknak, akik Magyarországon kártyával vásárolhatnak.
Wang Hongliang kiemelte, hogy a magyarországi kínai befektetések összege meghaladja a két és fél milliárd dollárt, amely a következő időszakban tovább bővülhet. Példaként említette, hogy a Miskolci Egyetemen nemrég nyitották meg a kínai központot. Budapesten pedig hamarosan kínai befektetéssel hozzák létre a regionális internet központot. Emlékeztetett, hogy a kínaiak kedvelik a magyar élelmiszereket és a borokat. Arra hívta fel a figyelmet, hogy idén novemberben Pekingben rendezik meg a közép-kelet-európai országok kiállítását, melyre hazánkat is várják.
Ezt követően Habis László Eger polgármestere szólt a hevesi megyeszékhely történetéről és jelenéről. Kiemelte, hogy a várban 1,7 milliárdos, míg a belvárosi rehabilitációval több mint négymilliárdos fejlesztés valósul meg. Felújítják a Bárány uszodát és a volt érseki pincerendszert is. Eger gazdaságában az idegenforgalom meghatározó, tavaly nyolc százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Felhívta a figyelmet a kínai üzleti, befektetési lehetőségek fontosságára, amelyre számítanak a jövőben Egerben.
A tájékoztatók után írták alá az ELTE Konfucius Intézete és az egri Dobó István Gimnázium közötti együttműködési szerződést. Eszerint szeptembertől - az új tanévtől - megkezdik a kínai nyelv oktatását Észak-Magyarországon elsőként az egri középiskolában. Végül Bánhidy Péter, a Heves megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke mutatta be a kamara Kína Információs Pontját, valamint a Hogyan üzleteljünk Kínával című kiadványt. A kínai piacra lépés lehetőségeiről és követelményeiről nyújtott praktikus információkat Répássy Bálint, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar-kínai tagozatának képviselője. Pusztai Erzsébet, a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. képviseletében pedig a kínai piaccal kapcsolatban levő vállalkozóknak adott tájékoztatást termékeikről és szolgáltatásikról.
A kínai üzleti napon találkoztunk Eperjesi Richárdné turisztikai szakértővel, a Mátra idegenforgalmi programjainak egyik szervezőjével. A Turizmus Online-nak elmondta, az egri találkozó hasznos volt, mert szakértőktől konkrét információkkal szolgált. Segítséget nyújtott ahhoz, hogy jobban megismerhessék a kínaiak igényeit, milyen piaci, étkezési, elhelyezési szolgáltatásokra, rendezvényekre készüljenek fel a dél-kelet ázsiai országból érkező turisták fogadására.