A granulátum összetételével kapcsolatba változóak a vélemények: a válaszadók 38 százaléka tartja pótkávénak az instantot, pedig az előbbiekkel szemben a pótkávé összetevői gabonafélék, mint például a - kávéhoz hasonló ízű - cikória.
Az instantról csak minden második megkérdezett tudja, hogy valódi kávébabból főzik le, amit előtte megőrölnek. A főzés után az őrölt kávéból vízelvonással készítik a granulátumot. Ezt a vízelvonást pótoljuk, amikor az instanthoz öntjük a forró vizet. "Sem tartósítószerre, sem adalékanyagokra nincs szükség ahhoz, hogy a kávégranulátum megőrizze frissességét" - mondja Tóth Tímea, a Nestlé dietetikusa.
A kutatásból kiderült, hogy 60 százalék nem tartja olyan erősnek az instant kávét, mint főzött társait. Mivel az instant egy előfőzött kávé, a hozzáadott víz vagy tej mennyisége révén a fogyasztón múlik, hogy milyen erősre és ízesre készíti el. Az instant kávé antioxidáns hatású polifenol tartalma sem tér el a főzött verziótól, amin a tejjel való felöntés sem változtat. A gyártó szerint napi 2-3 csésze akár instant, akár főzött kávé elfogyasztása hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez.
A kávéról a válaszadók harmada azt gondolja, hogy dehidratálja (kiszárítja) a szervezetet, amit a készítők cáfolnak. A feketéhez sok tévhit kötődik, például, hogy csontritkulást okoz, hogy emeli a koleszterinszintet és a szívritmuszavar kockázatát. A legfrissebb kutatások szerint a normális vagy már beállított vérnyomással rendelkezők is nyugodtan elfogyaszthatnak napi 1-3 csészével. Még a kismamáknak sem tiltott a kávézás; a magzat élénkségét szem előtt tartva 1-2 kávé megengedett lehet ebben az időszakban is.
*Nescafé Kutatás; 2010 (forrás: Nestlé Hungária) alapját a Synovate Hungary piackutató által 2010 októberében végzett kérdőíves felmérés képezi, melyhez az online adatfelvételt a MediaQ szolgáltatta. Az országos kutatás a 15-49 éves magyar internetezőkre reprezentatív; összesen 1207 főt kérdeztek a kávéról, kávézási szokásaikról. (forrás: Marketinginfo)