2013 hatodik hónapjában a külföldivendég-éjszakák száma 2,9, a belföldivendég-éjszakák száma 4,7%-kal emelkedett, ahogyan a szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele is (11,5%) - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az árbevétel jelentős bővülésében szerepet játszott a kiadott szobák átlagárának 4,3%-os emelkedése. A külföldi vendégek 1097 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 4,2, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 2,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A jelentősebb küldő országok közül Németország és Ausztria esetében a vendégforgalom visszaesett (8,0 és 20%), az egyesült államokbeli, az orosz és a brit vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett (26, 15 és 9,8%).
Ha az idei első félévi összesített vendégforgalmi adatokat is megnézzük (lásd a fenti táblázatot), akkor láthatjuk, hogy az orosz vendégek száma olyan tempóban bővül, hogy várhatóan hamarosan az orosz lesz a második legjelentősebb küldőpiac a magyar turizmus számára. Szembeötlő a brit és a skandináv piacok erősödése is, ez jelentős részben a számos új légi járatnak köszönhető. Ugyanakkor a német és osztrák piacok visszaesése némiképp meglepő, mivel tavaly ezek is újra nőni tudtak a korábbi visszaesés után.
Júniusban a belföldi vendégek 1089 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 1,1, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 4,7%-kal bővült 2012 azonos időszakához viszonyítva. A belföldivendég-forgalom – Nyugat-Dunántúl kivételével – minden turisztikai régióban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 60%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 7,1%-kal emelkedett.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 52%-os volt, ami 2,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. Az ötcsillagos szállodák szobáinak igénybevétele ebben a hónapban is kiemelkedő, 71,5%-os volt. Júniusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 775 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 8245 forint volt. A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 11,5%-kal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A vizsgált időszakban összesen 28 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 16 milliárd forint volt.
A vendéglátásból 6,3 milliárd forint folyt be, 577 millióval több, mint az előző év júniusában. A forint/euró havi átlagárfolyama 296 forint volt a vizsgált hónapban, 2,1 forinttal gyengébb, mint a 2012. júniusi érték.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján júniusban 2015 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év hatodik hónapjában 1,2 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. A SZÉP-kártya júniusi használatát összehasonlítva a tavaly júniusban beváltott üdülési csekk és SZÉP-kártya együttes forgalmával, nagymértékű, 41%-os bővülés figyelhető meg.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júniusban közvetlenül mintegy 32 ezer főt foglalkoztattak, ami 3,0%-kal több, mint 2012 azonos időszakában.
2013. június 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2986 volt, ezen belül 1013 szálloda 58 ezer szobával, 1006 panzió több mint 11 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 967 volt.