A sajtótájékoztatón Závecz Tibor, a Szonda Ipsos kutatási igazgatója, Levendel Ádám, a Szonda Ipsos vezérigazgatója, valamint Ádler Judit, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője számoltak be a kutatás tapasztalatairól.
A 2003-2008 közötti évek tapasztalatai azt mutatják, hogy jelentős átrendeződés zajlott le az étkezési utalványok struktúrájában, a meleg étkezési utalványok javára. Az elmúlt években a hideg utalvány használata csökkenést mutat, a versenyszférában 2003-ban 2,1 millió fő, 2008-ban pedig 1,5 millió fő kapott ilyen juttatást. A meleg utalványjuttatásban viszont jelentős növekedés valósult meg: a 2003-as 300 ezerről 2008-ra már közel 1 millió főre emelkedett az érintett létszám. Az étkezési utalványok kedvezményezetteinek száma összességében alig változott.
A mostani kutatásban 500 aktív keresőt, valamint 150 éttermet kérdeztek meg, mondta el Závecz Tibor. Levendel Ádám szerint az utalványoknak nagy szerepe van az életmód-változásban. 2003 és 2008 között a meleg-utalványok számának növekedésével, a meleg ebéd fogyasztásával változott a munkavállalók életmódja. Az étkezési utalványok forgalmával egyfajta belföldi keresletélénkítés is felfogható.
Az étkezési utalványt elfogadó vendéglátóhelyek 80 százaléka 2003-2008 között döntött az étkezési utalvány elfogadásáról. Az érintett vendéglátók közel 72 százaléka szerint megéri jeggyel foglalkozni. Az étkezési utalványokat elfogadó vendéglátóhelyek 31 százaléka hajlandó gépi beruházásokra, fejlesztésre, de az építési jellegű beruházásoktól, az étterem bővítésétől meglehetősen elzárkóznak. Leginkább új főállású munkaerő felvételére hajlandóak az érdekeltek (51%).
Ádler Judit, a GKI kutatásvezetője a kutatás végeredményének adatait elemezte. A kutatás során a válaszolók számára felkínált hipotetikus étkezési jegy érték-emelkedési esetek, továbbá a GKI által vizsgált más variáció számszerű eredményei azt mutatták, hogy az ÁFA bevételek többlete és a bér közterhek elmaradása lényegében kiegyenlíti egymást. A GKI Zrt. a becslések eredményeit értékelve azt javasolja, hogy 2008-ban a hideg étkezési utalványok értéke maradjon változatlan (6.000 forint), illetve a meleg esetében 13-14 ezer forintra történő emelésére kerüljön sor. A vizsgált változatok esetében 3-4 milliárd forint lenne az újonnan keletkező költségvetési teher.