A mederkotrásra 725 millió forintos európai uniós támogatást nyert el a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP).
A tervek szerint jövő év januárjában induló projekt keretében a 13 kilométer hosszú mellékág felső, 3150 méteres szakaszán közel 200 ezer köbméter hordalékot kotornak majd ki - mondta hétfőn az MTI-nek Parrag Tibor, a DDNP természetmegőrzési osztályvezetője. A kotrás következtében a fenékküszöb szintje másfél méterrel csökken, így kisebb dunai vízállásoknál is át tud folyni a víz a mellékágon. A torkolati szakaszon hordalékcsapdát alakítanak ki, ennek köszönhetően később elég lesz ezen a néhány százméteres szakaszon kotrást végezni.
Amennyiben a most tervezett munkát nem végzik el, két évtizeden belül teljesen feltöltődne a folyó érsekcsanádi kanyarulatának levágásával létrejött mellékág felső, befolyó része - tette hozzá.
A szakember elmondta, a projekt elsődleges célja az élőhelyek változatosságának megőrzése. A rehabilitáció javítja a parti fűzligetek vízellátását, és főként a halfauna szempontjából jelentős.
A Rezéti-Dunához kapcsolódó vizes élőhelyek a pontyfélék jellemző ívóhelye, de - amennyiben a mellékágon átfolyó vízháztartás lesz -, a főmederben is várható olyan fajok, például a védett leánykoncér megjelenése, amelyek kedvelik az áramló vizeket. Az ilyen területeken a hallal táplálkozó madarak és emlősök is megjelennek - mondta Parrag Tibor.
Forrás: MTI