A program megvalósítására összesen 2,6 millió euró fordítható, amely fele-fele arányban oszlik meg a két ország szervezetei között. A tervek megvalósításában magyar részről a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazatóság, míg horvát oldalról az ottani vízügyi igazgatóság a Hrvatske vode, valamint Ernestinovo önkormányzata és az eszéki sporthorgász egyesület vesz részt.
A víz már alig mozgott
A kedden Eszéken indult projekt 2012 februárjáig tart. A projekt keretében magyar oldalon négy drávai mellékág – drávatamási alsó és felső, valamint a tótújfalui és a drávapalkonyai - rehabilitációja valósul meg. A mellékágak a Dráva szigete és a bal part között helyezkednek el, amelyeket korábban mesterségesen elzártak, s ennek következtében eliszaposodott a meder, ugyanis csak az év egy rövid szakaszában mozgott a víz, és a korábban folyóra jellemző tulajdonságokkal rendelkező élőhely holtággá kezdett átalakulni.
Legalább 200 napig
A rehabilitáció keretében sor kerül a mellékágakat lezáró kövezések részleges visszabontására, koronaszintjük csökkentésével ismét befolyik majd a holtágba a Dráva vize, az év 360 napjából legalább kétszázig. A mellékágak vízellátásának további javítása érdekében a megmaradó kőgátakba átereszeket építenek be, amelyek alacsony vízállás mellett is lehetővé teszik a vízcserét. Az erősebben feltöltődött, feliszapolódott szakaszokon pedig a meder részleges kotrásával segítik elő a természetes vízutánpótlást.
A rehabilitációs munkálatoknak köszönhetően a mellékágak középtávon is élő - áramló vizű - ágak maradnak, miután fontos szerepet játszanak a Drávára jellemző áramláskedvelő halfajok - magyar bucó, német bucó, leány koncér - megőrzésében. (pécsi munkatársunktól)