Európai uniós forrásból, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében valósulhat meg az Oktatási Minisztérium és a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány 1,2 milliárd forint költségvetésű „Emlékpontok” programja. Magyarország XX. századi történelme megrázkódtatások és fájdalmak sorozata, amelyeket büszke és dicső pillanatok szakítottak meg. Felmérések szerint a most felnövő generáció minderről igen keveset tud, és ennek oka nem a gyerekek érdektelensége. E jelentőségteljes korszak nem tud súlyának megfelelően megjelenni a középiskolai történelem-oktatásban. Ezért született a program közös múltunk feltérképezésére és megörökítésére, az „elbeszélt történelem” azaz „oral history” módszer segítségével. Ma még élnek köztünk olyan emberek, akik megélték, átélték a történelmi eseményeket, akiktől lehet kérdezni. Az „Emlékpontok” program elsődleges célja, hogy a XX. század történéseinek szemtanúit a középiskolások segítségével és szaktanáraik felügyelete mellett felkutassák, emlékeiket összegyűjtsék, azokat a modern technika segítségével rögzítsék, majd rendszerbe szedve, egy közös internetes portál segítségével, elérhetővé tegyék mindenki számára.
Ennek eredményképpen regionális szinten olyan virtuális emlékpontok, adatbázisok jönnek létre, amelyek a történelem, a társadalom- és a politikatörténet oktatásának eredményes eszközei lehetnek. Az „elbeszélt történelem” ezen túlmenően erősíti a diákok helyi kötődését, előmozdítja történelemszemléletük formálódását, felébreszti társadalmi érzékenységüket.
A megvalósítás két esztendeje alatt mintegy 250 oktatási intézmény és helytörténeti műhely kapcsolódik be a munkába. Az emlékgyűjtésben több száz pedagógus és oktatási szakember, valamint az intézmények diákjai vesznek részt. A rögzített anyagok egy központi adatbázisba kerülve virtuális emlékpontokként szolgálják a rendszerváltást megelőző hatvan-hetven év történelmének megértését és feldolgozását. A munkában neves történészek, filozófusok, szociológusok vesznek részt, mint pl.: Schmidt Mária, Glatz Ferenc, Hosszú Gyula, Szvák Gyula, Lánczi András, M. Kiss Sándor, Gerő András, Rainer M. János, Granasztói György, Stark Tamás, Juhász Pál, Orsós Éva.