Ezernyi kaland hívogat

Sátoraljaújhely a hajdani Zemplén vármegye székhelye, a Tokaj-hegyaljai borvidék egykori kereskedelmi központja, hazánk legészakibb városa. Az olaszországi Vezúvhoz hasonlítják azokat a vulkáni eredetű hegyeket, amelyek a települést szegélyezik. Régi városrészeiben a felvidéki kisvárosok jellegzetes hangulatát őrizte meg, határátkelőhely Szlovákia felé.

 

Műemlékekben, műemlékjellegű épületekben gazdag, jelentős történelmi hagyományokkal rendelkező hely. Egy kis ízelítő nevezetességeiből: központjában található a római katolikus nagytemplom és a barokk stílusú Városháza, amelynek erkélyéről Kossuth Lajos első nyilvános beszédét mondta, falai között – a levéltárban – pedig Kazinczy Ferenc dolgozott 16 éven keresztül. Kezdetben a Zempléni Casinó Társaság otthonául szolgált a klasszicista stílusban épült Kazinczy Ferenc Múzeum épülete. A Nimfás-kút a hegyekből lefutó források vizét gyűjti össze. A régi zsidó temető Teitelbaum Mózes csodarabbi miatt a zsidóság jelentős zarándokhelye. Újhely – ahogyan az ittlakók nevezik városukat – nevezetessége még a börtönmúzeum is, amelynek szomszédságában – a fegyházban – a hírhedt “whiskys rabló” is raboskodott.

Ez az egyetlen város, ahol “templomot” emeltek a bornak, amely alatt az ősi helyi borkultúrát tanúsító pinceágak húzódnak. A település végén található a világörökség részét képező – Tokaj-Hegyalja legkiterjedtebb pincerendszere –, a csaknem 800 éves Ungvár Pincék. A természetjárók számára biztosít nagyszerű kirándulási lehetőséget a Szár-hegy, amelyen a Szent István-kápolna áll, s ahonnan csodaszép kilátás nyílik a vidékre. A kápolnához vezető úton a Magyar Kálvária 14 stációja emlékeztet Magyarország elszakított területeire.

Érdemes felkeresni a Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalmon a Kazinczy-emlékcsarnokot és sírkertet. A klasszicista emlékcsarnok helyén egykor a Kazinczy család udvarháza állt, a hajdani gyümölcsöskertben pedig A Magyar Nyelv Múzeuma épült fel.

Újhely népszerű attrakciója a város határában megvalósított Zemplén Kalandpark. Itt található az ország leghosszabb libegője (1332 méter), Kelet-Közép-Európa leghosszabb téli-nyári bobpályája, 4 különböző nehézségi fokozatú kalandtúrapark, 15 állomásos természetvédelmi tanösvény, 3 szintes, körpanorámás kilátó a Magas-hegy csúcsán és a símúzeum. A Kalandtúra Park nagyszerű élményt nyújt valamennyi idelátogató vendégnek, szervezett iskolai, munkahelyi csoportoknak, akár tömegsport foglalkozás, akár osztálykirándulás illetve munkahelyi szabadidős programok valamint csapatépítő tréningek keretén belül is. A kerékpárosok örömére kiépített út vezet Sátoraljaújhelyről Sárospatakra, valamint a Hegyköz irányába. A tokaji borvidék dimbes-dombos mellékútjai is kényelmesen bejárhatók innen kerékpáron.

Sátoraljaújhelyről autóbusszal elérhető a Pálházai Kisvasút, amely az egykori hegyközi kisvasút 10 kmes megmaradt szakaszán Pálháza–Kőkapu–Rostálló útvonalon közlekedik vadregényes erdei tájon.

A legrégibb magyarországi erdei vasút


A Pálházi Állami Erdei Vasút Magyarország legrégibb erdei vasútja, építését
Károlyi István gróf kezdeményezte 1888-ban. A 7 kilométeres sínpárt 700 mm
nyomtávval fektették le a pálházi fűrészüzem és Kőkapu között. Mivel a pálya
Kőkaputól 5–20%-kal lejtett a fűrészüzem felé, az üres kocsikat felfelé lóval vontatták, a rakottakat pedig gravitációsan juttatták le a fűrészüzemig. A kocsikat csak fékezni kellett.
1901-ben a vonalat úgy hosszabbították meg, hogy alagutat ástak a kőkapui
kastély alatt. A megtoldott, 11 km-es fővonal új végállomása „Susulya” lett.
1902-ben helyezték üzembe az első gőzmozdonyt. Mindössze négyéves használat és több erdőtűz után 1906-ban visszaálltak a lóvontatásra.
1924-ben átadták a Sátoraljaújhely–Pálháza–Füzérkomlós útvonalon közlekedő Hegyközi Kisvasutat. Ennek a vonalnak a megnyitása sokat lendített a pálházi vasúton is: bár a 760 mm-es nyomtáv miatt az árukat át kellett rakni, de így sokkal messzebbre lejuthattak. A vasút 1947-ben állami tulajdonba került, és üzemeltetését az Állami Erdőgazdaság vette át. A pályát 760 mm nyomtávolságúra építették át. 1948-ban ismét áttértek a gőzvontatásra.
1956-ban gondoltak először a személyforgalom megindítására, és ehhez korszerűsítették hálózatot. A síneket 13 kg/folyóméteresekre cserélték, és beszerezték az első C–50-esmozdonyt. A menetrendszerű személyforgalmat 1958-ban indították meg. Mivel 1980-ban megszüntették a Hegyközi Kisvasutat, ennek a vonalnak a forgalma is visszaesett, és az erdőgazdaság „üzemszünetet” rendelt el: ez 9 évig tartott. 1989. augusztus 15-én társadalmi összefogással újraindították a vasutat. 1990-ben felújították a pályát és az alagutat, így a vasút újabb 1 km-rel hosszabb szakaszon járhatott a
Kőkaputól a rostallói turistaházig. 1996-ban a vonal másik végét is meghosszabbították 1,3 km-rel az Iparteleptől Pálházáig. Ehhez a lebontott Hegyközi Kisvasút egy rövid szakaszát élesztették újjá. Ma a vasút csak turisztikai céllal jár; éves forgalma 40–50 ezer utas – írja a wikipedia.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.