Műemlékekben, műemlékjellegű épületekben gazdag, jelentős történelmi hagyományokkal rendelkező hely. Egy kis ízelítő nevezetességeiből: központjában található a római katolikus nagytemplom és a barokk stílusú Városháza, amelynek erkélyéről Kossuth Lajos első nyilvános beszédét mondta, falai között – a levéltárban – pedig Kazinczy Ferenc dolgozott 16 éven keresztül. Kezdetben a Zempléni Casinó Társaság otthonául szolgált a klasszicista stílusban épült Kazinczy Ferenc Múzeum épülete. A Nimfás-kút a hegyekből lefutó források vizét gyűjti össze. A régi zsidó temető Teitelbaum Mózes csodarabbi miatt a zsidóság jelentős zarándokhelye. Újhely – ahogyan az ittlakók nevezik városukat – nevezetessége még a börtönmúzeum is, amelynek szomszédságában – a fegyházban – a hírhedt “whiskys rabló” is raboskodott.
Ez az egyetlen város, ahol “templomot” emeltek a bornak, amely alatt az ősi helyi borkultúrát tanúsító pinceágak húzódnak. A település végén található a világörökség részét képező – Tokaj-Hegyalja legkiterjedtebb pincerendszere –, a csaknem 800 éves Ungvár Pincék. A természetjárók számára biztosít nagyszerű kirándulási lehetőséget a Szár-hegy, amelyen a Szent István-kápolna áll, s ahonnan csodaszép kilátás nyílik a vidékre. A kápolnához vezető úton a Magyar Kálvária 14 stációja emlékeztet Magyarország elszakított területeire.
Érdemes felkeresni a Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalmon a Kazinczy-emlékcsarnokot és sírkertet. A klasszicista emlékcsarnok helyén egykor a Kazinczy család udvarháza állt, a hajdani gyümölcsöskertben pedig A Magyar Nyelv Múzeuma épült fel.
Újhely népszerű attrakciója a város határában megvalósított Zemplén Kalandpark. Itt található az ország leghosszabb libegője (1332 méter), Kelet-Közép-Európa leghosszabb téli-nyári bobpályája, 4 különböző nehézségi fokozatú kalandtúrapark, 15 állomásos természetvédelmi tanösvény, 3 szintes, körpanorámás kilátó a Magas-hegy csúcsán és a símúzeum. A Kalandtúra Park nagyszerű élményt nyújt valamennyi idelátogató vendégnek, szervezett iskolai, munkahelyi csoportoknak, akár tömegsport foglalkozás, akár osztálykirándulás illetve munkahelyi szabadidős programok valamint csapatépítő tréningek keretén belül is. A kerékpárosok örömére kiépített út vezet Sátoraljaújhelyről Sárospatakra, valamint a Hegyköz irányába. A tokaji borvidék dimbes-dombos mellékútjai is kényelmesen bejárhatók innen kerékpáron.
Sátoraljaújhelyről autóbusszal elérhető a Pálházai Kisvasút, amely az egykori hegyközi kisvasút 10 kmes megmaradt szakaszán Pálháza–Kőkapu–Rostálló útvonalon közlekedik vadregényes erdei tájon.
A legrégibb magyarországi erdei vasút
|