A február 19-én a magyar fővárosból induló mezőny összesen 4325 kilométer megtétele után éri el Tuniszt március 4-én - hangzott el az eseményt ismertető keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Mint Polgár András futamigazgató elmondta, a versenyzés mellett a túra kalandos, turisztikai oldala is erős. A kaland kategóriában induló résztvevőknek a vezetés mellett ügyességi és más feladatokat is meg kell majd oldaniuk, vagy épp fel kell keresniük egy-egy jellemzően nem frekventált, de látványos turisztikai helyszínt.
A résztvevők keddtől nevezhetnek kaland és verseny kategóriában. A nevezés költsége fejenként 360 euró, ezenkívül járművenként túra kategóriában 160 euró, verseny kategóriában pedig 900 euró. A motorosok kedvezményes, 50 eurós áron regisztrálhatják járművüket. A szervezők elmondásuk szerint figyelembe vették a gazdasági válság okozta pénzszűkét, s többek között ezért esett a választásuk Tunéziára, ahová nincs vízumkötelezettség, nem kellenek védőoltások és közel van Budapesthez.
A túra teljes hossza 4325 kilométer, ebből 2800 kilométer az afrikai szakasz. A résztvevőknek lehetőségük van arra, hogy az európai szakaszon trailerrel szállíttassák járművüket - mondta Polgár András.
A Saharunt a tervek szerint ezentúl minden évben megrendezik majd, változó, ám mindig afrikai helyszínen. A Polgár testvérek - András és Tamás - egy 2008-ban kötött szerződés értelmében 2009 márciusban 3 évre átvették a Budapest-Bamako rally megrendezését.
A 2010. januári indulás előtt a külügyminisztérium és a Nemzetbiztonsági Hivatal felszólította a szervezőket, hogy terrorveszély miatt módosítsák az útvonalat. A felszólítás ellenére az Egyesült Államokban élő alapító, Villám Géza az indulók 20 százalékát mégis elvitte Bamakóig. "Elhatárolódtunk a kockázatos gerillaakciótól, és mindent megtettünk, hogy a benevezett indulóknak igazi kalandot biztosítsunk. A futam 80 százaléka és a partnerek mind a jogkövető magatartást támogatták, és a hivatalos futam velük marokkói céllal ért véget" - idézi a sajtóközlemény Polgár Tamás főszervezőt.
A testvérpár e szakadást követően alapította meg a Saharunt, mivel úgy érezték, hogy munkájukat a fennálló szerződés ellenére ellehetetlenítették - fejtették ki a sajtótájékoztatón. (MTI)