Fejleszteni, de milyen áron?

Megnőtt a beruházói kedv a Balaton iránt. Olyan fejlesztők jelentkeznek nap mint nap, akikre korábban nem is gondoltak volna. Ám az öröm mellett egyre nagyobb a riadalom a tóért aggódók körében, mert vannak, akik úgy látják, egyes fejlesztések éppen azokat az értékeket számolnák fel, amelyekért érdemes itt élni, befektetni.

Dr. Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke március elején másodszor hívta össze a tóvidék ismert személyiségeit, hogy megvitassák a szükséges fejlesztéseket. Véleménye szerint legalább 10–12 olyan település kellene, ahol a termálra és a gyógyvízre építve egész évben lehetne üdülni, igaz, a régió egészében is az egy-másfél hónap helyett a három-öt hónapos szezont kellene elérni. „A Balaton nem lehet az a közgazdasági világrekord, ahol minden évben öt-hat hét alatt megtérül a befektetett pénz - ezt jól láthatóan bizonyítja a csődbe menő cégek sora. A hoszszabb szezonhoz megfelelő szolgáltatói, önkormányzati hozzáállás mellett fejlesztésekre van szükség” – szögezte le az elnök. A nagy kérdés az, mik legyenek ezek a fejlesztések. Virányi István, a balatoni régióban is illetékes állami főépítész nagy horderejű tervekről tájékoztatta a hallgatóságot, és választ várt arra, mit lehet ezek közül támogatni, mit kellene megakadályozni és hogyan. Ő is úgy vélte, szükség van a fejlesztésekre, de tudomásul kell venni, hogy a Balaton nagyon érzékeny ökológiai rendszer, amelynek természeti, táji és kulturális értékeit feltétlenül meg kell őrizni. Érveinek alátámasztásaként hivatkozott a balatoni kiemelt üdülőkörzet hosszú távú fejlesztési koncepcióját rögzítő kormányhatározatra, amely szerint a beépítésre szánt területek növekedését meg kell állítani. Mint a főépítész szavaiból kiderült, a határozatot nem ismeri minden érintett. Most, hogy elkészült az M7-es autópálya, az önkormányzatok minden csomópont környékén logisztikai és raktárbázisokat, ipari, gazdasági területeket akarnak kialakítani 10-100 hektáron, miközben a Balaton-törvény ezeket a területeket többségében be nem építhető tájképvédelmi övezetként kezeli.

Követendő példa?

A balatonőszödi önkormányzat úgy fogadta el rendezési tervét, hogy azt az érintett államigazgatási szervek nem támogatták. Ha ez így marad, akkor erre hivatkozva a többi önkormányzat is keresztülviszi majd saját szándékait. Így öttíz éven belül csarnokokkal, ipari és raktárbázisokkal lesz tele a tó déli oldala. A főépítész szintén példaként említette a balatonszemesi önkormányzat tervét: 90–100 hektárt akarnak belterületbe vonni az autópálya és a település között, több mint egyharmadával növelve ezzel annak nagyságát. Lakóparkokat, turisztikai fogadóterületeket és ipari beruházásokat kívánnak megvalósítani. Sávolyon, a Kis-Balaton sérülékeny területe mellett a jelenlegi 118 hektáros belterület mellé további 770 hektárt szeretnének kialakítani ötszáznál több lakótelekkel, technikai sportoknak helyet adó résszel és több mint 100 hektáros ipari és logisztikai központtal.

Az esztétika nem mérvadó

A konkrét turisztikai fejlesztési tervek sem mentesek minden problémától. A főépítész szerint például nem lenne indokolt a tó körül nyolc helyen golfpályát építeni, egyenként 60–80 hektáros területtel, jelentős környezeti terheléssel. Badacsonytördemic badacsonylábdi részén egy vállalkozó a Ranolder pincéhez tervezi egy 130–150 szobás, konferenciaés wellness-szolgáltatásokkal felszerelt szálloda építését. Ezzel a hegy egyharmadánál, valahol a Római út mentén megjelenne egy 140–160 méter széles, négyszintes épület. Virányi István szerint szomorú, hogy jelenleg nincs jogszabályi lehetőség a terv megakadályozására. Az önmagában kevés, hogy építészeti, tájképi szempontból teljesen nonszensz az elképzelés. Ugyanilyen riasztó látvány lenne a Balatonmárián tervezett, 180 méter hoszszú, tíz méter magas épület, amely végig a parttal párhuzamosan húzódna. Ujhelyi István, az önkormányzati és területfejlesztési tárca államtitkára gyakorlatilag nyilvánosan rendreutasította a főépítészt, mondván, hogy a most zajló hatósági eljárásokról ne a konferencián halljon tőle. Szerinte a fejlesztések akadályozása együtt jár azzal, hogy nem lesznek munkahelyek, nem lesz pénz környezetfejlesztésre, kultúrára. „Azzal nem segítünk megoldani a helyzetet, hogy nemet mondunk mindenre. Meg kell nekik mondani, mi lenne jó a meglévő elképzelések helyett. Most sok az érdeklődő a befektetésekre. Ha elrontjuk ezt a folyamatot, ha azt látják rajtunk, hogy csúnyán nézünk rájuk, mert zavarják a mi kis belső világunkat, még egyszer nem jönnek vissza, majd csak tizenöt év múlva az utódaik” – figyelmeztetett az államtitkár. A fejlesztésekkel kapcsolatos kérdésekre a Balaton-törvény nyári vagy őszi parlamenti módosításánál is választ kell adni.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.