Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat

Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat

 

Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

 

SPÓROLÁS LEVEGŐVEL? A SZELLŐZÉS ÉS PÁRÁTLANÍTÁS ENERGIAKÖLTSÉGET CSÖKKENTŐ MEGOLDÁSAI

Előző havi SPAgetti különszámunkban a diéta megkezdéséhez, azaz a költségcsökkentő fejlesztések elindításához adtunk néhány hasznos tanácsot. Reményeink szerint olvasóink közül többen elindultak az általunk javasolt úton, vagy legalábbis elszánták magukat a nadrágszíj összehúzására. Az elhatározás után jöhetnek az első lépések – újabb tippjeink segítségével már valóban megszabadulhatnak néhány felesleges költségtehertől.

SPÓROLHATUNK A LEVEGŐVEL IS! Természetesen nem a frisslevegő megvonására gondolunk, hanem a szellőztetés és párátlanítás energiaköltséget csökkentő megoldásaira szeretnénk felhívni a figyelmet. A korszerű légtechnikai berendezések ugyanis nemcsak a folyamatos frisslevegő-ellátást, a létesítmények – különösen a fürdők – levegőjének megfelelő páratartalmát hivatottak biztosítani, de nagyban hozzájárulhatnak az energiára fordított kiadások mérsékléséhez is!

De kezdjük az elején: a létesítmények megfelelő szellőzésének biztosítása rendkívül fontos feladatot jelent, kiváltképp a korszerű épületek esetében. Az újépítésű ingatlanok ugyanis általában jól záródó ablakokkal rendelkeznek, amelyek a jó hőszigetelés mellett meggátolják az épület természetes szellőzését (azaz a nyílászárók résein keresztül a levegő be- és kiáramlását). Szellőzés nélkül, a használatból keletkező pára lecsapódik a hidegebb falfelületeken, ami penészedéshez vezet. A gyakran hallott panasszal, miszerint „hiába cseréltük ki az elavult ablakokat korszerűbbre, a penészedés csak fokozódott” ellentétben, éppen az új nyílászárók – az épületek hőszigetelése, ezáltal energiafogyasztása szempontjából egyébiránt igencsak kívánatos – szigetelése miatt jelenik meg az épületekben a penész. Ezt a problémát szellőztetéssel orvosolhatjuk.

Az elterjedt, falakba vagy ablakokba beépített ún. hygroérzékelésű szellőzőrács szabályozottan engedi be a külső levegőt: a levegő páratartalmát érzékelve, annak megfelelően kinyit vagy bezár, így szabályozva a beáramló szellőző levegő mennyiségét. Az elszívó ventillátorok pedig a szabadba nyomják az elhasznált levegőt.

Gondoljunk bele azonban abba, hogy a távozó 21-25°C-os, vagy még melegebb használt levegővel mennyi energia lép ki a rendszerünkből!

Ezen probléma feloldását szolgálja az úgynevezett REKUPERÁTOROS (HŐVISSZANYERŐ) SZELLŐZŐ BERENDEZÉS, amely az elszívott használt levegővel felmelegíti a beszívott hideg levegőt, így a szellőző levegő energiatartalma 90%-ban visszanyerhető! A korszerű szellőzőgépek ma már frekvenciaváltóval felszereltek, vagy több fokozattal ellátottak, energiafogyasztásuk alacsony, a hővisszanyerés révén pedig nemcsak a friss, a penészedést megelőző, illetve megszüntető levegőellátást biztosítják, de szerepet játszanak adott épület energiafelhasználásának csökkentésében is.

Egy korszerű, jól hőszigetelt ház légcseréjének energiaigénye ugyanis az éves fűtési energiaigény 30-40%-a. Tehát egy ilyen épületnél, rekuperátoros szellőzés alkalmazásával az éves energiaköltség 30-40%-a megtakarítható!

Természetesen a szellőző berendezés csak akkor tud jó hatásfokkal működni, ha műszaki paraméterei a létesítmény adottságaihoz, a használat jellegéhez igazodnak. Sajnos számos olyan rossz példával találkozunk, amikor a fürdőben nem uszodai légtechnikát alkalmaznak, a beépített egyszerűbb szellőző berendezések nem tudják kezelni a fürdő levegőjére jellemző igen magas páratartalmat. Ennek „köszönhetően” a vendégek fojtó levegőben kényszerülnek (valószínűleg azon látogatás alkalmával először és utoljára) fürdőzni.

MI JAVASOLHATÓ EZEKBEN AZ ESETEKBEN?

Egyszerű, és viszonylag alacsony költségigényű megoldást jelent például, ha az elszívó légcsatornába páraérzékelőket építünk be, ezáltal adott légtér páratartalmáról szabályozhatjuk a befújt légmennyiséget. Így – különösen a téli időszakban, amikor a külső levegő páratartalma alacsony – a befújt (felmelegített) frisslevegő-mennyiség akár a felére is csökkenthető. Ezzel a megoldással 5-10%-os energia (gáz- és elektromos áram) megtakarítás érhető el, mely megtakarításból – egy közepes méretű termálfürdő esetében – a páraérzékelők beépítésének, és az épületfelügyeleti rendszerbe való bekötésének nagyságrendileg fél millió Ft-os beruházási költsége 1 éven belül megtérül!

Az uszodák, fürdők megfelelő szellőzése, megfelelő légállapot biztosítása tehát nagy körültekintést igényel. Érdemes a meglévő szellőzőrendszert rendszeresen karbantartani, működését energetikai szakértővel felülvizsgáltatni. A mindenkori külső és belső hőmérséklethez és páratartalomhoz igazodó légmennyiség-szabályozással – természetesen a benntartózkodók frisslevegő-igényének figyelembevétele mellett – 30 40%-os energia-megtakarítás érhető el!

Természetesen, ezek a megoldások csak felvetések, a konkrét intézkedéseket mindig feladat-specifikusan, az adottságok felmérését és a lehetőségek meghatározását követően lehet meghozni, ugyanakkor célunk az volt, hogy cikkünk némi rálátást engedjen az esetlegesen felmerülő feladatokra és elérhető eredményekre, egy olyan területen, amelynek energia-megtakarítást biztosító jellege széles körben még nem annyira ismert, elterjedt.

A „Hogyan tovább”-hoz kövesse figyelemmel SPAgetti különszámunk következő megjelenését is! Ebben további tippeket kaphat az energiaköltségek csökkentéséhez.

Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal, az econoconsult@econoconsult.hu e-mail címre várjuk érdeklődő leveleit.

SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.

'


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.