A putnoki dombság aljában levő, mindössze hetven lakosú kis településen megőrizték a paraszti építészet és a gazdálkodási kultúra értékeit. Az ország egyik legszebb öko-falujában évente 2500-3000 turista fordul meg. A település olyan, mint egy parányi "mese birodalom", köszönhetően a közös összefogásnak, a lakók szorgalmának és az Ökológiai Intézet Alapítvány munkatársainak. Ők immár közel két évtizede járnak Gömörszőlősre, ahol vizsgálják, értékelik a fenntartható fejlődés lehetőségeit. Gyulai Iván igazgató a Turizmus Online-nak elmondta, hogy konkrét program alapján dolgoztak és megállapították: a szegénység okozta kényszer nagyban hozzájárult ahhoz, hogy úgy maradt meg ez a falu, ahogy ma is látható.
Az elmúlt években az intézet munkatársai azt a célt tűzték maguk elé, hogy piacot teremtenek az itt élőknek. Ennek három fő eleme volt: a kézművesség erősítése, a bio-élelmiszerekhez szükséges alapanyagok előállítása, valamint a speciális turisztikai szolgáltatások meghonosítása. Elsősorban olyan vendégcsoportokat fogadnak, akik a fenntartható életmódra törekszenek, nekik előadásokat is tartanak a témában.
Gömörszőlős úgynevezett "érzékeny" turisztikai célpont, tudtuk meg, ahol nem lehet tömegturizmusban gondolkozni.
Az elmúlt közel két évtizedben hat nagyobb pályázaton vettek részt sikerrel, kétszáz millió forint támogatást nyertek el fejlesztésekre, melyek zöme kapcsolódott a turizmushoz. A legutóbbi projektet június 15-én zárták. Olyan oktató- és információs központot alakítottak ki, ahol étterem, konyha, konferencia terem és 28 szálláshely várja a vendégeket. A házban környezetbarát és energiatakarékos infrastruktúrát működtetnek. Egy biogazdaságot is kialakítottak, amely segít ellátni az érkező vendégeket élelmiszer alapanyagokkal. Emellett bemutató gazdaságként is működik, ahol igyekeznek megóvni a tájra jellemző fajtákat. A régi gyümölcsöst is kezelik, hogy a kultúrtájat és az ott található védett növényeket megőrizzék. A turisták ebben a biogazdaságban ismerhetik meg és sajátíthatják el azokat a technikákat, amelyeket később a saját kertjeikben is alkalmazhatnak.
A helyiek - mindezek mellett - kézművességgel is foglalkoznak és berendeztek egy hagyományos technikával működő gyapjúfeldolgozó üzemet. Ez is turisztikai látványosságnak számít. Az attrakciók között látható az egykori neves költő, Tompa Mihály műveit, tárgyait bemutató emlékkönyvtár, illetve a kenderfeldolgozást, a cserépedény készítést és a famegmunkálást szemléltető néprajzi gyűjtemény. A házak közötti téren tekinthetők meg a régi szállító- és a mezőgazdasági műveléshez használt gépek, eszközök is.
Az Ökológiai Intézet Alapítvány programjának eredményességét bizonyítja, hogy az elmúlt években a gömörszőlősiek elnyerték a British Airways "Holnap turizmusáért" díját, a Kós Károly-, valamint az Európa Tanács "Tájkép" díját is. A jövőnek szóló építkezést a továbbiakban is folytatják a faluban és a már kialakított programot másoknak mintaként ajánlják.