De kezdjük a történetet az elején, a Fekete-tenger partján fekvő üdülővárosban, Batumiban. A látvány megnyerő: több kilométer hosszú tiszta, kavicsos partot nyaldosnak a Fekete-tenger habjai. A túloldalon óriási park kerti lakkal, örökzöldekkel, padokkal, az antik világot idéző oszlopcsarnokkal. A sétány közepén hatalmas fémszobor, amely Ali és Nino legendás szerelmének állít emléket. A két egymásba illeszkedő, óriási csillogó fémfigura mindennap megközelíti egymást, egyesül, majd újra eltávolodik. A hatalmas fémoszlopok lenyűgözőek, bár mozgásukat nem sikerült szemügyre venni, mert egy technikai malőr miatt éppen immobilis volt a mobil kompozíció. De mit keres Nino és Ali a grúz tengerparton?
SZERELEM HATÁROK NÉLKÜL
Ali, a muszlim azeri fiú és Nino, a keresztény grúz lány egy múlt századi azeri sikerregény hősei, akik egymásra találnak, dacolva a kulturális és vallási különbségekkel. Bár a regény főleg az azeri fővárosban, Bakuban játszódik, nem véletlen, hogy itt, a grúz tengerparton ekkora szobor hirdeti a kultúrák és vallások közötti megbékélést. A háromezer éves múltú, sajátos, a kaukázusi nyelvcsaládhoz tartozó nyelvvel és egyedi kultúrával rendelkező Grúzia ugyanis történelme folyamán rendszeresen került összetűzésbe a környék nagyhatalmaival, Perzsiával, az ottomán törökökkel és Oroszországgal, és persze kényszerült együtt élni az eltérő kultúrájú és nyelvű szomszédos népekkel.
A népek és vallások keveredése nem véletlen, hiszen Grúzia különleges helyen, Európa és Ázsia találkozásánál fekszik. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a tény, hogy egyesek Európához, mások Ázsiához sorolják. Északról a Kaukázus gyakran 5000 méter magas vonulatai határolják, délről a Kis-Kaukázus 2000-3000 méteres hegyei veszik körbe az országot, amely a föld egyik legrégebben lakott vidéke. A két hegyvonulatnak köszönhetően idilli az ország éghajlata, különösen a Fekete-tenger partvidékén és az oda vezető széles folyóvölgyben. A magas hegyek télen nem engedik be észak felől a hideget, nyáron pedig dél felől a forróságot, ezért az alacsonyabb vidékeken szubtrópusi klíma uralkodik. A tengerparton és a folyóvölgyben alig van télen fagy, de a negyvenfokos forróság is ismeretlen. A Fekete-tenger felől érkező szelek gyakran hoznak csapadékot, ami ideális a mezőgazdaság és különösen a gyümölcstermesztés számára. Miközben buszunkkal bejártuk a fél országot, hol dióligetek mellett haladtunk el, hol szépen metszett barackosokban gyönyörködtünk kilométereken át. Nyugat felé aztán, Tbiliszi környékén már hűvösebb az idő, az ottani gazdák ennek megfelelően almát és körtét nevelnek.
ADZSÁRIÁBAN
De ne szaladjunk ennyire előre, térjünk vissza még Batumiba, a grúz tengerpartra. Illetve hogy pontos kifejezést használjak, ez itt Grúziának az Adzsária nevű autonóm tartománya, amit olyannyira komolyan vesznek – mármint az autonómiát –, hogy külön turisztikai hivatala is van. Adzsária egyébként az ország délnyugati része, amely Törökországgal határos, és azért kapott autonómiát, mert 300 éven át az oszmán birodalom része volt egészen a 19. század végéig, és a többségében grúz lakosság tíz százaléka ma is muzulmán hitű. Batumi nevét a „Batus” görög szóból eredeztetik, ami „mély”-et jelent, és arra a természetes mélytengeri kikötőre utal, amely Szimferopol után a második legmélyebb kikötőhely a Fekete-tenger körül.
A török uralom alól felszabadított vidéken az 1880-as években szinte azonnal elindultak a fejlesztések, főleg francia építészek tervei alapján. Megépült a hét kilométer hosszú, már nevében is francia Batumi Boulevard, tele éttermekkel, játszóterekkel, parkokkal, de van itt delfinárium és állatkert is. A város határában, egy meredek hegyoldalban 111 hektáros botanikus kertet telepítettek, ahol kilenc növényföldrajzi régió több ezer növényében gyönyörködhetünk.
A városba látogató turisták egyik kedvenc időtöltése, hogy tesznek egy kört a hipermodern osztrák felvonóval a város fölött húzódó hegytetőre. Batumiban érezhetők a fellendülés jelei, bár a városvezetés nincs igazán a helyzet magaslatán, mivel olyan ízléstelen felhőkarcoló-féleségekre adnak ki építési engedélyt, hogy az ember lélegzete eláll. Miközben ott egy óváros, amelynek tucatnyi utcája jóformán egységesen art nouveau hangulatot áraszt, hiszen akkor épült, amikor a már említett bulvár is. A Sheraton Hotel mellé hamarosan Hilton is nyílik a városban, de épül a Babylon Tower is, a beruházások mögött elsősorban arab és török befektetők állnak.
FRISS SEBEK
Nem Adzsária az egyetlen autonóm tartomány az országban: a kilencvenes években a hírekben sokat szereplő, Grúzia északnyugati részén fekvő, Szuhumi üdülővárosát is magában foglaló Abházia is rendelkezett autonómiával, mígnem a helyi, jelentős részben muzulmán vallású abház lakosság némi orosz támogatással ki nem kiáltotta – a nemzetközi közösség túlnyomó többsége által soha el nem ismert – Abház Köztársaságot.
Hogy a szomorú nemzetiségi áttekintés teljes legyen, muszáj megemlíteni egy harmadik grúziai régiót is, Dél-Oszétiát, amely északon, az ország közepén fekszik. A szintén muzulmán vallású oszétek is önállóságot követeltek maguknak, amit némi nem hivatalos orosz segítséggel meg is kaptak, ennek eredményeként több tízezer grúznak kellett elhagynia ősei földjét. Gori és Tbiliszi környékén, miniatűr telkeken, miniatűr házakban várják sorsuk jobbra fordulását.
A történelem viharai által okozott sebek és fájdalmak persze csak akkor lesznek láthatók, ha a turista nyitott szemmel jár és elbeszélget a helyiekkel. Akkor érti meg, miért árad oly sok grúz szeméből fáradtsággal kevert fásultság. Ez azonban ne vegye el a kedvét senkinek egy grúziai utazástól, hiszen a grúzok borzasztóan vendégszeretőek, kedvesek, barátságosak és nyitottak, ráadásul a közbiztonság szempontjából ez az egyik legjobb hely a világon.
KÖZVETLEN JÁRATTAL BUDAPESTRŐL
Ráadásul soha nem volt olyan könnyű eljutni Grúziába Magyarországról, mint az utóbbi egy évben, amióta a Wizz Air elindította első járatát az ország közepén található Kutaisibe. A gép hetente kétszer teszi meg az utat a két város között, így egy hosszú hétvégére vagy egyhetes nyaralásra egyaránt igénybe lehet venni. A repülési idő csupán két-három óra, így versenyképes a mediterrán térség legtöbb úti céljával. 2012-ben adták át a város vadonatúj repülőterét, ahová a Wizz Air Budapest mellett Katowicéből, Varsóból, Vilniusból indít járatot. Rajtuk kívül orosz, török és fehérorosz légitársaságok közlekednek még a repülőtérre. Bár hazánkból még csak a Wizz Air repül Grúziába, Lengyelországban már a tour-operátorok is felfedezték a grúziai üdülési lehetőségeket, számos lengyel városból indulnak ide nyaranta chartergépek.
Ráadásul a helyi árak igencsak megfizethetők a magyar vendégeknek, a benzin, a taxizás és az étkezés olcsóbb, mint nálunk. Persze vannak dolgok, amikre fel kell készülnie annak, aki Grúziába utazna. Az utak többsége eléggé aggasztó állapotban van, és Kutaisziban ugyan bőven el lehet tölteni egy hosszú hétvégét, de ha többet akarunk látni az országból, akkor érdemes vagy elmenni a tengerpartra, vagy keletre, Tbiliszibe és környékére. A tengerpart még viszonylag egyszerűen elérhető két-három órás buszozással, de Tbiliszibe legalább négyórás zötykölődéssel számoljunk. Más kérdés persze, hogy ügyesen összeállított programmal szépen megtörhető a hosszú buszozás. Mivel gőzerővel folyik az autópálya-építés a tengerpart és a Tbiliszi között, két-három év múlva talán sokkal könnyebb lesz az ország nagyvárosai között a közlekedés.
JÁSZÓN ÉS AZ ARANYGYAPJÚ
Ideális éghajlati adottságai miatt a mai Grúzia területe ősidők óta lakott, gazdagságáról már az ókorban is legendák keringtek. A görög mitológiában szerepelő Jászón és az argonauták is megfordultak a mai Grúziában. Az Argosz által épített hajón ötven harcos indult el otthonából a legendás Kolchisba (az ókori kelet-grúziai királyságba), hogy megszerezze az aranygyapjút. De mi is volt ez tulajdonképp? Nemcsak a legenda szerint, hanem a valóságban is gyapjúszálak kötegeit lógatták egykor a hegyi patakok vizébe a grúzok, hogy összegyűjtsék a földből kimosott aranyszemcséket. Amikor egy ilyen gyapjúköteg megtelt aranyszemcsékkel, úgy nézett ki, mintha színaranyból lett volna. Nos, ezt szerették volna megszerezni a fél világon áthajózó görögök, akiknek végül szerencséjük lett, Jászónba beleszeretett a kolchisi király lánya, Medeia, aki segített neki megszerezni az aranygyapjút, aztán el is hajózott velük a messze távolba. Nem véletlen, hogy Batumiban és Kutaisziban is hatalmas köztéri szobrok emlékeztetnek az ókori történetre.
ŐSI EMLÉKEK VESZÉLYBEN
Kutaiszi az ókori Kolchis királyság fővárosa, majd 150 évig a középkori Grúzia fővárosa volt. A Rioni folyó osztja látványos ketté. Két híres katedrálisa van, a Bagrati a városközpontban és a Gelati, onnan körülbelül húsz kilométerre. A Bagrati katedrális a 11. században épült, nevét építtetőjéről, III. Bagrat királyról kapta. 1692-ben az ottomán támadás során kupolája beomlott, és csak 2012-ben építették újjá. A Gelati kolostorral együtt került fel az UNESCO világörökségi listájára. A rendszerváltáskor az épület visszakerült a grúz ortodox egyház tulajdonába, azóta folyamatos felújítás és újjáépítés alatt áll. Emiatt az UNESCO kijelentette, hogy az „újjáépítés sérti a műemlék integritását és eredetiségét”. 2010-ben a veszélyeztetett világörökségek listájára került. Szakértők szerint inkább romként kellett volna megőrizni, az UNESCO-nál ugyanis attól tartanak, hogy az új kupola súlya túlságosan megterheli a katedrális falait, ráadásul korántsem biztos, hogy eredetileg úgy nézett ki az épület.
A Kutaiszitól alig húsz kilométerre fekvő Gelati kolostoregyüttes igazán kihagyhatatlan látnivaló. A Gelati kolostor sokáig Grúzia egyik fő kulturális és szellemi központja volt, akadémia is működött falai között, ahol az ország legnevesebb tudósai, teológusai és filozófusai dolgoztak. Itt található Szűz Mária temploma, amelyet az Építőnek is nevezett Dávid király alapított 1106-ban, valamint a 13. századi Szent György- és Szent Miklós-templomok. Számos falfestmény és régi kézirat található a kolostor falai között. Itt van eltemetve Dávid, az Építő, sírja egy átjáróban fekszik, így minden arrajárónak rá kell lépnie a márvány síremlékre. Ez is egy veszélyeztetett világörökség, remélhetőleg a most is folyó felújítási munkák nem rontják, hanem javítják majd a helyzetet.
EGY ÉJSZAKA A VOLT KATONAI SZANATÓRIUMBAN
A Szovjetunió kötelékében eltöltött hosszú évtizedek nem múltak el nyomtalanul Grúziában. A Kutaiszitől csak hét kilométerre fekvő Tskaltubóban szinte érezhető a félmúlt lehelete. A gyönyörű fenyvesek között megbúvó üdülőhely radontartalmú vizei révén vált híressé még a múlt század elején. Német hadifoglyok kényszermunkában építettek ide egy igazi „Sztálin-barokk” üdülővárost, ahol szívesen pihent maga a generalisszimusz is. A sokhektáros parkban hatalmas lépcsősorok vezetnek a központi fürdőépülethez, ahol csak beutalóval vehetők igénybe a szolgáltatások. A timpanonos, görög oszlopfőkkel díszített paloták szállodákat rejtenek. A kiszolgálásban visszaköszön a hetvenes évek szovjet valósága, de látszik az igyekezet. Nem mindennapi élmény, egy-két éjszakára mindenképpen érdemes kipróbálni a Tschalkubo Spa Resort szolgáltatásait. Különösen akkor, ha kíváncsiak vagyunk a környéken szép számmal fellehető barlangok közül valamelyikre, például a Prométheusz-barlangra, amelyet csak 1983-ban fedeztek fel. A több mint egy kilométer hosszan bejárható barlangot 2012-ben nyitották meg a nagyközönség előtt, a 16 termen át vezető sétautat minden igényt kielégítő színvonalon alakították ki, csúszásmentes beton, fények, profi szakvezetés és modern fogadóközpont várja a látogatókat, akiknek csupán 900 forintnyi belépőt kell fizetniük. A környéken számos további barlangot találunk, az egyikben dinoszaurusz-lábnyomot is láthatunk.
A GENERALISSZIMUSZ SZÜLŐHÁZÁNÁL
Kutaisziből kelet felé folytatva utunkat Goriban érdemes egy megállót beiktatni. Közép-Grúzia központja a város, amely stratégiai helyen, a kelet és nyugat, illetve észak és dél felé vezető legfőbb utak metszéspontjában fekszik. Emiatt az évezredek alatt rengeteg hadsereg vonult át a vidéken. Legutóbb 2008-ban fordult meg itt idegen hatalom: az oszétiai háború ideje alatt foglalták el az orosz csapatok.
Gori Sztálin szülővárosa is. A generalis�szimusz – jellegzetes Sztálin-barokk-stílusú – múzeuma viszonylag tárgyilagosan mutatja be, hogyan került ortodox papneveldébe a szegény Dzsugasvili cipész fia, hogyan lett belőle forradalmár, majd a világ egyik legvéresebb kezű diktátora. 1935-ben Sztálin javaslatára a halálbüntetést kiterjesztették a 12 és 16 év közötti gyermekekre, és az ő nevéhez köthető a lengyel hadsereg tisztjeinek likvidálása, a katyni mészárlás. Olyan különlegességeket láthatunk a múzeumban, mint a Sztálint ábrázoló, kézzel szőtt tádzsik falvédő vagy a diktátor utazásai során használt páncélvagon. A kiállítás nem sokat mond el a vezér véres tetteiről, de azért a múzeum alagsorában berendeztek egy kínvallató cellát. A múzeum mellett megtekinthető Sztálin családjának egyszerű kis háza is.
SZIKLÁK ÉS BARLANGOK
Gori, mint említettük, stratégiai elhelyezkedése miatt évezredek óta lakott terület. Alig tíz kilométerre tőle különleges helyet találunk. Uplistsikhe kőbe vájt városa már kilométerekről is jól látható. Az „Úr erődje” nevet is viselő sziklaváros már a korai vaskorszak óta lakott vidék. Az önmagában is lenyűgöző látványt nyújtó folyóvölgy fölé magasodó puha homokkőbe könnyen vágtak barlangokat őseink, akik itt védve voltak az elemektől és az ellenségtől. A Mtkvari folyó melletti település egészen a késő középkorig lakott volt, különlegessége, hogy együtt láthatók itt pogány és keresztény építészeti elemek.
TÖRÖKFÜRDŐ ÉS DIZÁJNHOTEL
Gorit és környékét elhagyva már viszonylag gyorsan Tbiliszibe érhetünk. Grúziai túránkon a fővárost kihagyni kár lenne, mivel kellemes hangulatú település, igazi világváros kiváló kávézókkal, szállodákkal, jó utakkal, felújított műemlékekkel. A Rooms Hotel például olyan, mintha egy kivételes ízlésű helyi arisztokrata magánrezidenciáján járnánk. A bejárat mögött hatalmas könyvtárfal és kényelmes fotelek fogadják a vendéget, a szobákban fapadló, az étteremben látványkonyha, a bárban első osztályú lounge zene. Mintha New Yorkban vagy Párizsban lennénk.
Tbilisziben az ismerkedést érdemes elkezdeni az óvárossal, ahol a szűk, kanyargós utcákon egymás után találunk ortodox templomot, zsinagógát és mecsetet, ami jelzi a város multikulturális jellegét. Jelentős a város zsidó, azeri muszlim és örmény keresztény közössége, de orosz nyelvű feliratokkal is sűrűn találkozhatunk.
A város fölé magasodó Narikala erődöt a negyedik században kezdték építeni, és többször kibővítették az évszázadok során. Aki nem akar 25 percet hegymenetben izzadni a meredek lépcsőfokokon, a városközpontból modern felvonóval is felsuhanhat a várba alig kétszáz forintnyi lariért. A látvány mindenért kárpótol: körben hósipkás hegycsúcsok magasodnak, a völgyben pedig Tbiliszi húzódik végig a Kura folyó két partján.
Leereszkedni már inkább érdemes gyalog a várból, hiszen a kanyargós sikátorokban a helyiek életébe is bepillantást nyerhetünk. A vár alatti részen főleg azeriek élnek, mecsetjeik színpompás kék és zöld csempéi szovjet Közép-Ázsiát idézik. Mellettük magyarok számára ismerősnek tűnő alacsony, kerek, téglából kirakott kupolák tűnnek fel: ezek a kénes fürdők, vagyis az „Abanotubani” városrész. A kén jelenlétét persze nem lehet nem észrevenni, ahogy ereszkedünk lefelé a várból: a fürdőkből egy patakba folyó termálvíz jellegzetes szúrós szaga összetéveszthetetlen. A város állítólag éppen ezek miatt a gyógyhatású meleg vizű források miatt épült meg itt.
A várral szemben, a Mtkvari folyó túlpartján, egy dombtetőn áll a város jelképének számító Metekhi templom, amelyet II. Demeter király építtetett 1278–1284 között. Többször megsérült, a szovjet időkben színházként funkcionált. A templom előtt áll Tbiliszi alapítója, Vakhtang Gorgasali király lovas szobra.
Egy óriási új katedrálist is építettek Tbilisziben 1995 és 2004 között, amelyet kineveztek a grúz ortodox egyház főszékesegyházának. A Sameba vagy Szentháromság-katedrális építése Jézus születésének 2000., a grúz ortodox egyház önállóságának az 1500. évfordulójára készült el. Ez az ortodox világ harmadik legmagasabb temploma.
Tbiliszi gazdag történelmi emlékei mellett számos modern építészeti remeket is felvonultat. Ezek közé tartozik a Béke hídja, amely a Kura folyót íveli át 150 méter hos�szan, és az óvárost köti össze az újabb városrészekkel. A csupa acél és üveg híd egy olasz építész alkotása, amelyet éjszaka több ezer led lámpa világít meg. A városban működik az ország első bábszínháza, amelynek vezetője, Rezo Gabriadze 2011-ben egy különleges, négyemeletes posztmodern óratornyot is rittyentett a színháza mellé. Az első pillantásra részeg kőművesek selejtes munkájának látszó torony a turisták kedvelt fotótémája.
A VILÁG LEGRÉGEBBI VÁROSA
Tbiliszi környékén is érdemes szétnézni, ha még mindig maradt volna némi szabadidőnk. Kár lenne kihagyni Grúzia egyik legrégebbi városát, az alig húsz kilométerre fekvő Mtskhetát, amely a világ egyik legrégebb óta folyamatosan lakott települése. Ez volt a kelet-grúziai Iberia királyság székhelye az i. e. 3. századtól az i. sz. 5. századig. Mtskhetában vették fel a grúzok először a kereszténységet i. sz. 334-ben, és a város a mai napig a grúz ortodox egyház egyik központja. A település templomai révén szintén a világörökség része.
A grúz királyok hagyományos koronázási és temetkezési helye volt a Svetitskhoveli katedrális, ahol Krisztus leple is megtalálható. Az épületegyütteshez tartozik a 11. századi katedrális, az ugyanekkor épült Melchizedek-palota, valamint a 18. századi kapuk. Az eredetileg freskókkal díszített falakat később lemeszelték, manapság kezdik feltárni őket.
A város fölötti egyik hegytetőn áll a Jvari kolostor, alatta az Aragvi folyó kanyarog. A hagyományok szerint a negyedik század elején egy fakeresztet emeltek itt először egy pogány szentély helyére, kétszáz évvel később pedig már állt a mai templom elődje.
E néhány napos kirándulás csak arra volt elég, hogy belássam, Grúzia tele van meglepetésekkel, ide bármikor érdemes visszatérni!