A Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Centrum Vezérigazgatósága (AMC) által rendezett HÍR-es Íznapokon a különleges, kifejezetten regionális, hagyományosan magyar termékek kaptak főszerepet. Az ismert hungarikumok sora mellett az érdeklődők olyan rég elfeledett finomságokat is vásárolhattak, mint például a borjúkötél. A rendezvényt a városligeti Vajdahunyadvár reneszánsz udvarán, a Jáki kápolna és kolostori kerengő melleti területen kereshették fel az ínyencek.
Az AMC által működtetett HAGYOMÁNYOK-ÍZEK-RÉGIÓK (HÍR) programot a Vidékfejlesztési Minisztérium 1998-ban indította el az Európai Unió Euroterroirs kezdeményezéséhez csatlakozva. A HÍR program célkitűzése, hogy létrehozza Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét, és előmozdítsa gazdasági hasznosításukat. Eddig 300, a magyar gasztronómiai kultúra részét képező hagyományos és tájjellegű élelmiszer szakmai-történeti leírása készült el, régiónként és azon belül ágazati bontásban. A gyűjteményhez tartozó termékek száma a 2009 óta folyó pályáztatás eredményeként folyamatosan emelkedik.
Ezen a hétvégén a Városligetben a gyűjtemény jó néhány terméke volt megkóstolható, sőt egyes specialitások készítését a helyszínen is meg lehetett figyelni.
A színpadon az esemény jellegéhez igazodó produkciókkal: népzenével és -tánccal,
különféle HÍR-es vetélkedőkkel várták az érdeklődőket, valamint szombaton Wolf Kati, vasárnap Vastag Csaba műsora is gondoskodott a látogatók szórakoztatásáról.
A kétnapos esemény nyitónapján ismertették az idei év legjobb hazai termékeit és termelőit, akik megfeleltek a HÍR-gyűjtemény támasztotta szigorú követelményrendszernek, és ezentúl – a szakmai bíráló bizottság döntése alapján – használhatják a rangos védjegyet.
A kitüntetettek: BUSZESZ Élelmiszeripari Zrt. (CHEF Almaecet); Karcagi Birkafőzők Baráti Társasága (Karcagi birkapörkölt); Knyihár Mihály (Knyihár-féle vastag kolbász, Knyihár-féle vékony kolbász); Erőss Miklós Csaba (Kürtőskalács); Szomolya Község Önkormányzata (Szomolyai rövidszárú mézédes fekete cseresznye); Vecsési Savanyítók Baráti Köre (Vecsési savanyú káposzta); Geresdlak Község Önkormányzata (Geresdlaki gőzgombóc); Civilek a Lakóhelyért Egyesület (Mákos kukoricamálé, Böszörményi lakodalmi béles).
Forrás: Élelmiszer Online