Hit és Egészség

A 13 500 lakosú város Szabolcs-Szatmár-Bereg megye leggazdagabb történelmi értékeivel rendelkező települése. 1279-ben említette írás első ízben a települést, amelynek neve az ótörök batir (= bátor, jó hős jelentésű) szóból származik. Már ekkor birtokolták a Báthoriak ősei, a Gutkeled nemzetségbeliek. A város a földbirtokos család birtokigazgatási központja és családi temetkezési helye lett. A helység egészen 1613-ig, Báthori Gábor erdélyi fejedelem haláláig a család birtoka volt. A település a XVI. században kiemelkedő szerepet játszott a magyar történelemben. 1549-ben I. Ferdinánd és Izabella megbízottjai itt kötöttek egyezményt Erdélynek a magyar királysághoz való visszacsatolásáról. A következő évtizedekben állandó vita tárgya volt a település hovatartozása, mert földesurai inkább az erdélyi fejedelmek fennhatóságát ismerték el.

Több mint hét évszázados történelmének legfényesebb időszaka a Báthori családhoz köthető. Műemlékei is a 15–16. században országos jelentőségű család rangjához méltóak, amelyek ma is a város meghatározó értékei, a jelen és a jövő kulturális, turisztikai életének színterei. A város csodálatos terein, műemlék templomaiban országosan is ismert fesztiválokat rendeznek, mint például a nyírbátori zenei napok, a Szárnyas Sárkány nemzetközi utcaszínház-fesztivál, a Rhythm and Blues fesztivál és motorostalálkozó, valamint az amatőr zenekarok fesztiválja, amelyek idegenforgalmi és kulturális jelentőségűek.

Fejlesztés a vallási és gyógyturizmus összekapcsolásával

A Hit és Egészség hat elemből álló kiemelt turisztikai program, amelynek keretében három és fél milliárd forint összegű fejlesztés valósul meg a térségben. Ennek része Nyírbátorban a két műemléki templom külső-belső felújítása, a két templomot összekötő történelmi sétány, valamint a nyírbátori gyógyfürdő megépülése.

A református templom

Nyírbátor számos építészeti örökséget őriz egykori fénykorából. Ezek közül a legismertebb az 1488–1511 között épült református templom, amely az egyik legszebb hazai gótikus emlék. A mellette álló, erdélyi mintára épült fa harangtorony a mai Magyarország legnagyobb méretű fa haranglábja. A nyírbátori református templom felújítása során megtörténik az épület állagmegóvása és felújítása.

A belső falfelületeket átfestik, a szószéket és a mózesszéket restaurálják, a síremléket megtisztítják és áthelyezik, a padokat kijavítják. A templom külső homlokzatának rekonstrukciója tartalmazza a homlokzat festését, a nyílászárók javítását, a kőelemek helyreállítását. A templom új turisztikai elemekkel is bővül. A turisztikai jellegű fejlesztések keretében a meglévő toronyban felújítják a lépcsőt, amely mellé liftet is beépítenek. Ezáltal bemutathatóvá válik az Európában egyedülálló – és a projekt részeként ugyancsak megújuló – ácsolt fedélszék, amelyhez fényjáték is kapcsolódik. Ezt a látványelemet a turisták a tetőtérben kialakított közlekedő-rácsszerkezetről tudják majd megtekinteni. További bővítés a sekrestye emeleti szintjének visszaépítése, a hozzá kapcsolódó külső lépcsővel.

A minorita templom

A ferences rendi szerzetesek 1480 körül emelt késő gótikus kolostortemploma ugyancsak figyelemre méltó. Oltárai és szószéke a hazai barokk fafaragás legszebb darabja. A templom közelében, középkori elődje helyén álló barokk minorita rendházban a Báthori István Múzeum található.

A nyírbátori minorita templomban is megtörténik a homlokzat és a belső falfelület teljes felújítása, újrafestése. Jelentős változás fkövetkezik majd be a templom külső megjelenésében is, hiszen a száz éve épült jelenlegi tetőszerkezetet – amelyet akkor csupán ideiglenes jelleggel alakítottak ki – lecserélik, és helyére az eredetihez hasonló, nagyobb méretű – magasabb – tetőszerkezet épül, így a templom visszanyeri eredeti arányait és arculatát. Ezzel egy időben a torony is visszakapja eredeti méretét. A felújítás jelentős hányadát teszik ki a templomban található három barokk oltár teljes restaurátori felújítása, amelyeknek nemcsak a látványa lesz jelentős, hanem hosszú időt is vesz igénybe. Ez a három oltár a Krucsay-oltár, a Pócsi-oltár és a Főoltár.

Sétány és panoptikum

A Báthory családot két helyszínen mutatjuk be a projekt kapcsán. Egyrészt a Báthorivárkastélyban egy panoptikumjellegű kiállítást rendeztünk be, másrészt épül a két középkori templomot összekötő várostörténeti sétány. A 2006-ban átadott Báthori-várkastély megfelelő környezetet kínál arra, hogy különböző történelmi eseményeken és mondákon keresztül visszakalauzoljuk a turistákat a középkorba. A várkastély négy termében alakítottunk ki állandó kiállítást, amelyek egy-egy jelenetet mutatnak be az ideérkező látogatóknak. A várkastély földszintjén található két kiállítóteremben a Báthory családhoz fűződő két jeles történelmi esemény (kenyérmezei csata, Báthory-egyezmény) elevenedik meg élethű, emberinagyságú figurák segítségével. Az emeleti lovagteremben a középkor világát kívánjuk bemutatni, azon belül is a nők helyzetét és a középkori lakomák hangulatát. Az emeleten Báthory Erzsébet perbe fogását és hírhedt tetteit láthatjuk.

A sétány nyomvonalán több műalkotás, szoborcsoport jeleníti majd meg a Báthory családhoz köthető híres történelmi eseményeket és mondákat. Ennek folytatásaként a két évvel ezelőtt átadott várkastély épületében szintén történelmi és mondabeli események elevenednek meg, viszont itt már nem kőből készült alakok tekintenek ránk, hanem – akár egy panoptikumban – teljesen élethű bábuk színes ruhában mutatják be a középkor hangulatát.

Az új nyírbátori gyógyfürdő

A Hit és Egészség projekt keretében a legnagyobb volumenű beruházás a Nyírbátori Gyógyfürdő teljes átépítése, felújítása. A tervezés során folyamatos, a téli időszakban is működő fürdő kialakítása volt az elsődleges cél. Ennek érekében a régi öltözőcsoport helyére olyan gyógyfürdő épült, amely egyszerre három különböző funkciónak felel meg. Az épületen belül található egy 1,8 m mély, feszített víztükrű úszómedence, valamint egy állítható mélységű (0,4–1,2 méter) tanmedence, amely az úszásoktatás során a tanulók korcsoportjainak megfelelően mély. Az úszómedence és a tanmedence mellett két termálmedence is megépült, amelyek gejzírekkel, dögönyözőkkel, buzgárokkal, jakuzzikkal szolgálják az idelátogatók igényeit. A két medence szomszédságában wellnessrészleg épült, amelyben három különböző szauna, merülőmedencék mellett pihenőtér, aromaterápiás szoba, gőzkamra, infraszauna, sókamra és masszázshelyiség szolgálja a vendégek igényeit. A gyógyfürdőépület harmadik részlege a gyógyászati kezelőtér, amely elsősorban a Nyírbátorban található magas ásványtartalmú gyógyvízre épít. A gyógyulni vágyók a betegfelvételt követően a gyógymedence., szénsavaskád-, tangentorkád-, iszapkezelő, parafango-, galvánkezelő, fizioterápiás szolgáltatások mellett a nappali kórházi és masszázsszolgáltatásokat is igénybe vehetik.

Az épületben emellett öltözők, zuhanyzók, büfé és ruhatár is helyet kapnak, valamint egy folyosó, amely lehetőséget teremt arra, hogy az épülethez közelebb eső szabadtéri termálvizes medence a téli időszakban a zárt térből is megközelíthető legyen.

A beruházás részét képezi egy nyári öltözőcsoport kialakítása, amelyben helyet kapnak szociális helyiségek, zuhanyzók és kereskedelmi helyiségek is. Ez az épület ezer fő befogadását biztosítja.

A fejlesztés érinti nemcsak az épületeket, hanem a szabadtéri medencéket is, a parkon és a díszburkolaton kívül megújul a kültéri úszómedence, az egyik termálmedence, a legkisebbek pedig az új gyermekmedencében pancsolhatnak.

A gyógy- és wellnessfürdő szolgáltatásait kiegészíti egy külön projektként megvalósuló termálkemping, amelynek télen is fűthető 16 apartmanházában 64 férőhelyen szálláslehetőség is van az idelátogató pihenni és gyógyulni vágyók számára.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.