Thomas Keller, a bisztrókonyha koronázatlan amerikai királya mellett ült a bírálói pulpituson. Milyen nyelven cseréltek véleményt?
A gasztronómia nemzetközi konyhanyelvén. Én kizárólag németül beszélek. Thomas pedig meg akarta érteni, amit mondok neki, és persze ugyanez állt fordítva is.
Igaz, hogy Széll Tamás gulyásos versenytálja után Keller külön gratulált?
A gulyásleves bográcsban tényleg bombasiker volt! Pedig amikor először meghallottam, hogy gulyás meg bogrács – hát rosszul voltam... De amikor megláttam az stilizált, elegáns kis ezüstbográcsokat, benne az isteni, gőzölgő levessel – az minden kételyemet felülírta.
Essünk túl az ominózus túlmelegített céklaköret históriáján...
Szerintem az a hiba maximum egy helyezést ronthatott. Persze én jobban észrevettem a hibát, mint mások, hiszen milliószor láttam a próbák során a versenytálat. Tamás hústáljának megjelenésére a lehetséges 20 pontból 19-et adtam. Az ízekre és a textúrákra a 40-ből 24-et kapott tőlem. A regionalitásra pedig a maximális húszat, mert a bográcsos, gulyásos megoldás tényleg mindent vitt. Ha már a pontozásnál tartunk: nálam Amerika nyerte a versenyt, utána Japán kapta az ezüstérmet, Franciaország (a valódi győztes – a szerk.) csak a harmadik helyen végzett.
A céklás histórián kívül még egy hír borzolta a kedélyeket: állítólag ön annyira kiborult, amikor meglátta a túlmelegített céklát és a tetejéről hiányzó zselét, hogy emiatt a Bocuse d’Or-beli elnökségről való lemondást emlegette.
Dehogy, amikor két éve elvállaltam a felkérést, azt mondtam, ha eljutunk Lyonba, odáig elvezetem a magyar csapatot, és kint szögezte nekem Molnár B. Tamás a kérdést, akkor most hogyan tovább? Azt mondtam, Széll Tamásék ezt az utat már kikövezték: vagy ő, vagy más, két év múlva itt folytathatja a világ legjobbjai között a megmérettetést.
Ön hogy készült a húsevő zsűrizésre?
Elég sajátos módszerrel: reggel szakács és éttermes barátainkkal kilátogattunk a lyoni piacra, ahol isteni borjú- és sertéslábat kóstoltam, utána jöhetett még egy jókora marhasteak.
A magyar Bíró hajnali húshegyek után húsokat bírált... A hústálakon kívül mit tapasztalt még?
Fantasztikus volt a rendezés! Élmény a magyar csapatot egy emberként biztató honfitársaink látványa a lelátón. És az, ahogy a franciák állva tapsoltak, amikor a 87 éves Paul Bocuse a csarnokba érkezett. Hogy ilyen tisztelet, szeretet övezzen egy idős szakembert – ez volt számomra az egyik legnagyobb élmény.