‘A cigányzenei kultúrát a “kihalás” veszélye fenyegeti Hollandiánban. Ez azt jelenti, hogy lassan elveszítjük azt a valóban egyedi zenei műfajt, mely kiemelkedő szerepet kapott hazánkban már évtizedek óta” – áll a holland nagyvállalatok, cégek vezetői által életre hívott Magyar Nóta Alapítvány létrejöttét bejelentő közleményben.
Az alapítók szerint a műfaj bölcsőjének számító Magyarországon sem túl bíztatóak a cigányzene kilátásai. “Éppen ezért e csodálatos kulturális örökséget teljes eltűnés veszélye fenyegeti és ez komolyan érinti a magyar cigányzenészeket, akiknek generációkon keresztül ez a műfaj jelentette a megélhetésüket” – állítják az alapítók. A Magyar Nóta Alapítvány elsődleges célja e zenei műfaj megőrzése, újra reflektorfénybe állítása, ezáltal az érintett családok támogatása.
Az alapítvány – melynek tanácsadó testületében ott van Hollandia magyarországi nagykövete, Gajus Scheltema, illetve “Buffó” Rigó Sándor, a 100 Tagú Cigányzenekar vezetője is - feladata megőrizni, támogatni és növelni a magyar nóta, a hagyományos magyar cigányzene szepét Hollandiában és szerte Európában. Fenntartani és támogatni a már létező holland zenekarokat, melyek ezt a műfajt képviselik és továbbviszik ennek örökségét. Segíteni azokat, akik kedvet éreznek a cigányzene tanulásához.
A magyar cigányzenével kapcsolatos képi dokumentumok, hangfelvételek, feljegyzések rögzítése és dokumentálása valamint ezek közzétételének biztosítása, hogy minél nagyobb közönséghez eljussanak. Ösztönözni a nemzetközi, elsősorban holland-magyar csereprogramokat azzal a céllal, hogy a zenei kapcsolatok által a magyar nóta egyre nagyobb teret kapjon.
Támogatni a cigány közösségek muzsikusait egyfajta közvetítőként segítve őket, hogy részt vehessenek különböző zenei műhelyekben illetve előadásokon, koncerteken Hollandiában és szerte Európában. Pozitívan befolyásolni a cigány közösségekről kialakult képet felhívva a figyelmet a kulturális örökségünk e nagyszerű alkotóelemére.