Mindkét ország idegenforgalmában neuralgikus pont az ingadozó időjárás, amely az idén ritka esős nyarat és pusztító árvizet hozott. Látszólag tehetetlen az idegenforgalom a tomboló elemekkel szemben, ugyanakkor megfelelő lépésekkel nagyon sokat segíthet a turisták megtartásában. Mindennek az alapja, hogy rendkívül tudatosan és fegyelmezetten készüljenek fel az irányító szervek a krízishelyzetekre, ezáltal elkerülhető a pánikkeltés, amely a leghatékonyabb módja az or-szágimázs-rombolásnak.
Semmi pánik
A 2000-ben történt galltüri lavinakatasztrófa tanulságait levonva az osztrák bel- és külügyminisztérium az Österreich Werbunggal és pszichológusokkal közreműködve kidolgozott egy stratégiát, Krisen-pr Management néven, amely az események higgadt kommunikálásában nyújt segítséget, hogy elkerülhető legyen a felesleges hangulatkeltés, amely elrettenti a turistákat. Kapus György hangsúlyozta a rendszeres és pontos tájékoztatás fontosságát is, amely a nyári árvíz esetében már bizonyított. A 24 órás köre-mailes tájékoztatásnak köszönhetően a „percre kész” magyarországi utazásszervezők időben értesültek az ár levonulásáról, és nem mondtak le foglalást Ausztriában a nyári szezon legínségesebb heteiben sem.
Országaink másik közös problémáját a szállodai ágyak túlkínálatában látja az előadó. A statisztikák azonban különbséget tesznek „ágy és ágy között”, és világosan jelzik, csak az alacsonyabb kategóriájú, 1-2 csillagos házak iránti kereslet esett vissza drasztikusan –. Ausztriában 34 százalékkal – a jó minőségű hotelek forgalma nőtt, szomszédunk esetében 15 százalékkal. Ausztriá-ban belátták, hogy az életszínvonal rohamos emelkedésével feleslegessé váló 1-2 csillagosok 3-4-re emelése nem célravezető, hiszen az épület teljes infrastruktúráját megváltoztató fejlesztés tengernyi pénzt és munkát emészt fel. Nyugati szomszédaink szerint azonban az sem szükséges, hogy felszámolják és lebontsák ezeket az objektumokat.
Új jugendhotelek
Megoldásként egy önálló célcsoport megszerzését tűzte ki célul az osztrák szakma. Létrehozott egy „szakértői csoportot”, amelynek az volt a feladata, hogy a tönk szélén álló, kihasználatlan házakat pozicionálja. A csoportot alkotó 17 és 24 év közötti egyetemisták, kreatív munkakörben dolgozó fiatalok a saját igényeik, ízlésük, elképzelésük szerint alakítják át ezeket a szálláshelyeket olyan jugendhotelekké, amelyekben jól érzik majd magukat. Az „alkotók” igényei között első helyen szerepel a közösségi helyiség, amely az idősebb generációk által kedvelt 3-4 csillagosokra nem jellemző. Az újjászülető létesítményekben természetesen alapkövetelmény a számítógép és a dohányosok számára elkülönített tér. A kivétel nélkül magántulajdonban lévő objektumok átalakítását a tartományok is támogatják, például a fejlesztéshez felvett kölcsönök kamatainak átvállalásával. A kísérleti projektben részt vevő házak első darabját 2003 tavaszán adják át. Az Österreich Werbung a következő 3 évre célul tűzte ki ezeknek a szálláshelyeknek a kommunikálását a fiatal generációkból álló célcsoport számára.
Pihenni – de milyen áron?
Az időjárás és szálláshely-kapacitás problémáját súlyosbította, hogy mind Ausztria, mind hazánk vesztesként került ki a közeli mediterrán desztinációk és a kontinens országai között dúló árharcból. A nagy utaztatók által generált masszív mediterrán árcsökkentésre Ausztria válasza a minden eddiginél erőteljesebb marketing, az alternatív programkínálat és a wellness.
Az euró bevezetésével megcsappant vendégforgalmat hazánk is megsínylette, de nyugati szomszédunknál az is tetézte a bajt, hogy a tengerentúlról európai körútra érkező turisták először tudták igazán összevetni az uniós országok árait, amely a magasabb fogyasztói és szolgáltatói árakat megszabó Ausztriának korántsem kedvezett. Az Österreich Werbung ez esetben az ár-szolgáltatás arány javítását, illetve a tudatos minőség-ellenőrzést, és standardok meghatározását tartja elengedhetetlennek.
Az utolsó, közös Achilles sarok a német küldő piac visszaesése, amelyre szintén a standardizálás szolgálhat gyógyírként. Ezenkívül elengedhetetlen az erőteljes, agresszív marketingkommunikáció, és igazán üdvözítő megoldás az alternatív piacok felkutatása. A már most rendkívül jól prosperáló, kiemelkedő fajlagos költésű orosz piac további lehetőségeket rejt, és az Österreich Werbung szerint érdemes koncentrálni a kelet-közép-európai, és délszláv térségekre is. Az igazgató kiemelkedő eredményekről is be tudott számolni, hiszen Ausztria főszezonja, a tél továbbra is növekvő tendenciát mutat. A 12,4 milliós turistaérkezések száma, az 56,3 milliós vendégéjszakaszám és a 10 millió euró értékű forgalom bizakodásra adnak okot, a most következő idényre például 4,5 százalékos növekedést prognosztizálnak a szakértők.