Nyár elejétől mindez könnyűszerrel megvalósítható, hiszen június 18- tól kezdődően heti rendszerességgel beiktatta nyári menetrendjébe a montreali székhelyű Air Transat a magyar fővárost is. Így Budapestről egész nyáron átszállás nélkül, közvetlenül, kényelmes utazással érhető el Montreal és Toronto csütörtöki indulással, a téli menetrend kezdetéig.
KETTŐ AZ EGYBEN
A két folyó övezte, álomszép földrajzi adottságokkal rendelkező, francia nyelvi gyökereire büszke Montrealban minden tökéletes és jó, egy dologra nem tudnak hatni a módos városlakók: ez az időjárás. Télen ugyanis olyan jeges zimankó van az Északi-sark közelsége és az onnan lezúduló hideg miatt, hogy nem ritka a mínusz harminc fok. Az iroda- és lakóházak bejáratát, valamint az utcán parkoló autókat reggelre nyomtalanul befedi az éjszaka leesett, irgalmatlan mennyiségű és intenzitással hulló hó, az emberek az utcák alatt kiépített, 3,6 négyzetkilomér alapterületű föld alatti városban élik életüket (amelyet a helyiek RESO-nak hívnak), és mindenki folyton hótaposóban, állatszőrrel bélelt pufikabátokban jár.
Na ezért kell Montrealt nyáron meglátogatni! Mert akkor viszont ideálisak a körülmények a turistáskodásra. Quebec tartomány fővárosában ráadásul két legyet lehet ütni egy csapásra. Az egyik, hogy tulajdonképpen az ember Párizst keresi fel kicsiben. Francia feliratok szerepelnek mindenütt, franciául beszélnek az üzletekben (angolul persze mindenki ért és szívesen értekezik is, nem úgy, mint Franciaország jó néhány területén), a francia ízlésvilág és divat köszön vissza az üzletek kínálatában, van gyönyörű, az eredetihez megszólalásig
hasonló Notre Dame is és más francia építészeti nevezetességek. Viszont sosem hömpölyög olyan tömeg az utcákon, sem a látnivalók közelében, mint Mona Lisa lakhelyén a nyári turistacsúcs idején.
HA KÍGYÓZIK A SOR, ÁLLJ BE TE IS!
A másik: nemcsak a híres francia életérzésben merülhet el bárki, aki Kanada második legnagyobb városába, Montrealba érkezik, hanem közben az amerikai jólét és gazdagság kényelmét is élvezheti. Káprázatos, égre törő, színes és különleges formájú lakó- és irodaházai, New York vibráló világát idéző banki és üzleti negyede, az egész nagyvárost behálózó metró- és buszhálózata, egymást érő jobbnál jobb, kisebb és nagyobb éttermei, bisztrói, kifőzdéi kihagyhatatlanok: Montrealban végigkóstolható a világ gasztronómiájának teljes kínálata.
És itt most álljunk meg egy pillanatra! Ugyanis csak az igazán profi gasztromán turisták tudják, hogy a város éttermei közül melyikbe érdemes ellátogatni. Azonban mivel a világon éppen itt a legmagasabb az egy lakosra jutó vendéglők száma – a közel 1,4 millió városlakó mintegy ötezer vendéglátóegység közül válogathat –, csak egy biztos támasza lehet a néhány napra a városba érkező turistának: oda menjen, ahol az étterem előtt kígyózik a sor. Ez ugyanis Montrealban a legbiztosabb jele annak, hogy az adott hely konyhája kiváló, még a legválogatósabb ínyenc kívánalmainak is megfelel.
A HELY, AHOL A FÁK A VÍZBEN ÁLLNAK
Jó lenne, ha az Air Transat másik fő nyári kanadai desztinációs állomásáról, az észak-amerikai ország legnagyobb városáról, Torontóról azok a különleges látnivalók és élményhegyek jutnának a magyaroknak először eszükbe, amelyekkel ez a csodaszép világváros rendelkezik. Hiszen Ontario állam fővárosa a világ egyik legérdekesebb, igazi multikulturális nagyvárosa, ahol az 5,5 milliós lakosság százféle odaérkező nációból kerül ki – és ezt a színes palettát minden ízében képviseli. Nem véletlen, hogy az Economist Intelligence a világ negyedik legélhetőbb városának választotta 2013-ban.
Nevét egyébként őslakosaitól, az irokézektől kapta, és azt jelenti: a hely, ahol a fák a vízben állnak. Utalva ezzel a városban található Simcoe-tóra, amelybe a huron indiánok annak idején cölöpöket vertek, hogy könnyebben tudjanak halászni.
SZTÁROK A JÉGEN
Nyaranta a vízparton történelmi játékokat tartanak egy olyan volt laktanyában, amely egyedüliként maradt épségben az 1812- es öldöklő háború után. Szintén a régmúlt emlékeit idézi a Black Creek Pioner Village elnevezésű település (nálunk skanzennek mondanák), amely a korai telepesek életét mutatja be: negyven korhű házat lehet végiglátogatni, van köztük régi iskola, kovácsműhely, fűszerüzlet, pékség.
Toronto a hoki fővárosa – ez vitathatatlan. Bár imádott csapatuk, a Toronto Maple Leafs utoljára 1967-ben (!) nyerte el az észak-amerikai kontinens legértékesebb hokitrófeáját, a Stanley-kupát, játékosai mind, egytől egyig a mai napig szupersztárok, és Toronto télen-nyáron hokilázban ég. És ha egy torontói választhatna, hogy a város más híres szülötteivel találkozna – mondjuk a komikus Jim Carrey-vel vagy a Blues Brothers óta feledhetetlen Dan Aykroyddal, netán szintén a városban élő, ötoktávnyi hangot kiéneklő popsztár Céline Dionnal –, vagy velük, akkor a válasz nem kétséges…
Toronto különben nemcsak a hoki, hanem a stand up comedy fellegvára is: a Second City nevű helyre érdemes jegyet váltania annak, aki szereti a humort (és jól eligazodik az angol nyelv rejtelmeiben is). Itt bontogatta szárnyait annak idején Mike Myers, Marin Short, Catherine O’Hara, Dan Aykroyd és Jim Carrey is.
És ha már a szórakoztatóiparnál tartunk: a Walk of Fame nevű városrész épp erről szól. Itt láthatók-hallhatók a világ legjobb, legrangosabb képzőművészeti, zenei, tudományos, irodalmi és kretív produkciói.
KIS SHOPPING, MŰVÉSZETTEL SPÉKELVE
Végül rövid útmutató ahhoz, ami a turisták körében nagyon is meghatározó: mit érdemes venni, ha Torontóba vet minket a jó sors – no meg a nyári transzatlanti összeköttetés? Érdemes felkeresni a Hudson’s Bay Companyt a Queen Streeten, amely egyrészt Kanada egyik legpatinásabb, legrégebbi szőrme-nagykereskedése. A műemlék épület a világ legidősebb üzlethálózatának ad ma is helyet. Talán ismerősen cseng a magyaroknak a Roots név: ez egy világhírű torontói márka, fantasztikus minőségű bőrcipőket állítanak elő, aki ezt a márkát veszi, annak a lábbelije egy életre szól.
A vásárlás után, becsekkolás előtt érdemes hagyni még annyi időt, hogy beleférjen két érdekes hely felkeresése. Az egyik az őslakosok, az inuit indiánok életét bemutató kiállítás, amely a tó melletti művészeti galériában látható. A másikhoz pedig egy komp vezet: a Centre Islanden köt ki a hajó, ahol a város legmagasabb pontja, a CN Tower található. Ahol – igen, ez nem meglepő e figyelmes ország udvarias lakóitól – akár magyar nyelvű körbevezetés is kérhető.