A Szakállamtitkárság 2007. december 20-án küldött levelében az alábbi kérdéseket tette fel a PM számára:
1. Az áfa-törvény 205-212. §§-ai kötelezően alkalmazandók minden olyan adóalanyra, aki a 206. § a) pontjában meghatározott utazásszervezés szolgáltatást nyújtja? Az általános szabályokat (normál áfa-számítás) mely esetekben lehet alkalmaznia az utazásszervezőnek?
Pénzügyminisztérium válasza: Igen. A 2007. évi CXXVII. törvény (áfa-törvény) 205. §-ának előírása értelmében az áfa-törvény 206. §-ában meghatározott utazásszervezőnek szolgáltatásnyújtása során kötelező a különös adózási szabályokat alkalmazni. Az áfa általános szabályainak alkalmazása akkor merülhet fel, amikor nem más adóalany által nyújtott szolgáltatást nyújtanak az utas felé (pl. saját autóbusz használata, saját szállodában elszállásolás stb.).
2. Az utas részére kiállított számlában az utazásszervezőnek kötelező feltüntetnie az árrés áfát vagy ez csak lehetőség?
PM válasz: Az áfa-törvény 169. § j) pontjának előírása értelmében a számlában az áthárított adó feltüntetése - mivel e törvény előírása azt nem zárja ki - kötelező.
3. Az utazásszervező adóalany adólevonási jogot nem alapíthat a rá áthárított adóra, ugyanakkor az utazásszervezési szolgáltatást igénybe vevő közületi vevő (utas) az árrés áfára alapíthat adólevonási jogot?
PM válasz: Az áfa-törvény 212. §-ában foglaltak értelmében az utazásszervező az utas javára saját nevében megrendelt szolgáltatásokról szóló számlában rá áthárított áfa tekintetében adólevonási jogot nem gyakorolhat. Az általános szabályok alkalmazásával levonhatja viszont a működésével összefüggésben rá áthárított előzetesen felszámított adót (pl. iroda bérlése, közüzemi szolgáltatások igénybevétele stb.) Az utas a rá áthárított árrés áfára az általános szabályok szerint adólevonási jogot alapíthat.