Keserédes szállodapiaci értékelés

Keserédes hangulatúra sikeredett a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének budapesti régióülése a Hungexpón.

Kovács István MSZÉSZ főtitkár KSH adatok alapján tartott összefoglalót a fővárosi szállodai helyzetről. A szállodai kapacitással kapcsolatban elmondta: idén augusztusig minimális mértékű, átlagosan 1,2%-os volt a növekedés 2011-hez képest, és ez főleg a négycsillagos hoteleknek köszönhető (ahol 7%-os volt a növekedés).

Az egy- és a kétcsillagos hotelek egyre inkább kiszorulnak a piacról, aminek okát a főtitkár abban látja, hogy nem lehet gazdaságosan működtetni ezeket.

A budapesti szállodák vendégéjszakái az év első nyolc hónapjában dinamikusan, összesen 12,5%-kal nőttek a tavalyi azonos időszakhoz képest, és ez a külföldi turistáknak köszönhető. „A növekedés mögött a Malév csődje állhat, hiszen a fapadosok térnyerésével megnőtt a szabadidős turisták száma” – mondta a főtitkár, aki a szobafoglaltsági adatokkal folytatta.

A KSH szerint idén, az első nyolc hónapban 58% felett volt országos szinten a szobafoglaltság (a 3, 4, 5, csillagos hotelekben), ami 2%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. Kovács István szerint miután az utóbbi időszakban a szabadidős szegmens nőtt elsősorban, így nőtt a kétágyas igénybevételű szobák részaránya. Az üzleti szegmens ellenben csökkent, az ötcsillagos budapesti szállodákban alig változott a szobák foglaltsága (68%).

A bruttó átlagárakról kiderült: 2012-ben az öt- és a háromcsillagos szállodáknak köszönhetően 3,6%-kal nőtt. Örvendetes a növekedés, de szerénynek mondható, mert messze elmarad az infláció (6,5%) mértékétől – hangsúlyozta Kovács István. A REVPAR-ral hasonló a helyzet: augusztus végéig átlagosan 6,7%-os a növekedés (10.113 Ft) az egy évvel korábban mért adatokhoz képest, a nyertesek a háromcsillagosok (15%-os növekedés).

A vendégkörről és a szegmensekről a főtitkár elmondta: 5-10%-kal csökkent az üzleti-egyéni szegmens, de igazi dráma a MICE-ban van, ahol 20-25%-os a visszaesés. A szabadidős egyéni, valamint a csoportos utazások viszont 10-30%-kal nőttek. Budapest bruttó szobaár bevétele 2012-ben eddig 45,5 milliárd forint, ami ugyan emelkedés az elmúlt évekhez képest, ám 2008-ban közel ugyanennyi volt forintban. Öt év alatt a szobaszám és infláció is jelentősen nőtt!

„Amikor a szakma azon gondolkozik, vajon hova tűnik a nyereség, az okokat és a válaszokat ezekben az adatokban kell keresni” – fogalmazott Kovács István.

A beszámolón elhangzott az is, hogy az európai városokhoz képest Budapest hátul kullog a szobafoglaltság és a REVPAR szempontjából. A fővárosban az átlagár 63,5 euró – mindössze két olyan város van az STR Global által vizsgált 31 között, ahol ennél alacsonyabbak az árak.

„Augusztusban ugyan kiemelkedő hónapot zártak a fővárosi hotelek a 82%-os foglaltsággal, de összességében nagyon gyengén szerepeltünk ebben a felmérésben” – konstatálta a főtitkár.

Az MSZÉSZ terveivel, javaslataival kapcsolatban Kovács István új turizmus stratégia kidolgozását és egy új szállodai fejlesztéspolitika szükségességét emelte ki, amitől a kereslet-kínálat egyensúlyának helyreállítását remélnék. A szövetség szerint Budapest turizmusának kiemelt fejlesztésére külön stratégia kell, hiszen az országos szállodai kapacitás 35%-a itt van, és itt keletkezik a bevételek 50%-a.

„Ahhoz, hogy az ország turizmusa növekedési pályára álljon, nagy hangsúlyt kell fordítani a főváros turizmusának fejlesztésér” – mondta a főtitkár, aki szerint fontos lenne az önkormányzati adók felülvizsgálata és csökkentése, az IFA állami kiegészítése, az ÁFA csökkentése, hitelfeltételek javítása, és persze egy új légitársaság is.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.