A szaktárca közölte: a kormány még ebben a hónapban dönt erről, főleg presztízsberuházások állhatnak le.
Az Index úgy tudja, szerdáig kellett elkészítenie, és átadnia a fejlesztési tárcának az európai uniós támogatások felhasználását koordináló Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek a jelenleg futó kiemelt és nagyprojektek listáját. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter már miniszterjelölti meghallgatása során elmondta, hogy valamennyi folyamatban lévő uniós kiemelt és nagyprojektet átvizsgálnak, és lesznek olyanok, amiket leállítanak. Később a lapnak adott interjúban arról is beszélt, hogy ezzel az intézkedéssel reményeik szerint százmilliárd forintot tudnak átcsoportosítani.
Az Index minisztériumi forrásai szerint az operatív programonkénti bontásban készült listán szerepelnek a korábbi kormányok által elfogadott nagyberuházások, a már Brüsszel által is jóváhagyott nagyprojektek – ezek az 50 millió eurósnál nagyobb beruházások, míg a kiemelt projektek csak a magyar kormány által fontosnak minősített, de uniós jóváhagyást nem igénylő programok –, sőt még egyes jóváhagyás előtt álló projekttervek is. Úgy tudják, ez alapján a lista alapján még ebben a hónapban dönt a kormány – a fejlesztési tárca előterjesztése nyomán – arról, hogy mely projekteket állítsák le.
Az összesítésben több tucatnyi beruházás van, hiszen a tavaszi választások után leköszönő Bajnai-kormány csak március végén 39 kiemelt projekt támogatásáról döntött, amelyek összértéke 51 milliárd forint. Úgy értesültek egyébként, hogy épp ez a kör az, amely a legnagyobb mértékben áldozata lehet a kormány átcsoportosítási terveinek, vagyis ezek közül lehet a legmagasabb a leállított fejlesztések aránya.
Az Index arra a felvetésére, hogy valóban a Bajnai-kabinet idején elfogadott projekteket, projektterveket, átdolgozásra visszaküldött projekteket, valamint városrehabilitációs és turisztikai programokat terveznek-e leállítani, a minisztérium nem válaszolt.
Általánosságban annyit közöltek – egyezően Fellegi miniszter korábbi kijelentéseivel –, a fejlesztési kormányzat azt tartja fontosnak, hogy olyan "presztízsberuházásokra, melyek az ország érdekét nem szolgálják, feleslegesen ne költsünk". Nincsenek viszont veszélyben azok a programok, amelyek "az ország gazdaságát élénkítik, a jövőben fenntarthatóak, munkahelyet teremtenek és hozzájárulnak a kis- és középvállalkozások megerősödéséhez", továbbá fontosnak nevezték a felzárkóztató programok folytatását is. (Index)