A törvénytervezet a 2010. április 1-jén hatályba lépett, egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2009. évi CLII. törvényt váltja le.
A tervezet értelmében évi 90-ről 120 napra nőne az idényjelleggel végezhető idegenforgalmi munka időtartama. A vállalkozások által idénymunkára felvehetők létszáma a vállalkozás állandó munkavállalói létszámának függvénye. Ennek értelmében az 1-5 főt foglalkoztató cégek 2, a 5-20 fő közöttiek 4, míg a 20 fölöttiek állandó munkavállalóik számának 20 százalékáig alkalmazhatnak idény- és alkalmi munkásokat. Egyszemélyes vállakozások az éves munkaidőkeretük 20%-ig foglalkoztathatnak idény- és alkalmi jelleggel munkaerőt.
Csökkennének az egyszerűsített munkavállalás közterhei; az idegenforgalomban napi 500 forintos közteher lenne fizetendő munkavállalóként. Megszűnne a 3000 forintos egészségügyi vizsgálati díj. A közterhek befizetése a tárgyhónap 12-ig lenne esedékes. Megszüntetné a tervezet a túlzott mértékű, papíralapú adminisztrációt is. A munkaadónak első lépcsőben regisztrálnia kell magát az ügyfélkapun, ezt követően kap egy kódszámot az elsőfokú adóhatóságtól, mellyel a munkavállalót munkavégzés előtt bejelenti sms-en, az ügyfélkapun, telefonos ügyfélszolgálaton, vagy egy egyszerűsített munkaszerződés megküldésével. A hatálybalépést követően a jelenléti ív szintén megszűnne.
Az adófizetési kötelezettség alóli kibújásnak az előterjesztők reményei szerint elejét vehetné az, hogy 300 ezer forintnyi adóhátralék esetén az elektronikus rendszer nem engedné az újabb belépést. További egyszerűség lenne, hogy a napi közteher akár sms-en keresztül is befizethetővé válna.
Az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottsága hétfői ülésén a törvénytervezetet parlamenti általános vitára alkalmasnak találta. Jóllehet, a bizottság tagjai közül többen aggodalmuknak adtak hangot, miszerint az egyszerűsítések miatt messze nem biztos, hogy fehéredik az idényfoglalkoztatás. Zakó László, a bizottság Jobbik által delegált alelnöke vitatta, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás időegysége nem a munkaóra, hanem munkanap, mely túlságosan megnövelhetné a munkaórák számát. Az előterjesztő Font Sándor megnyugatásként elmondta: az ősz során a nyári alkalmazás ideje alatt felmerült problémékat orvosolják majd.
A Napi Turizmus érdeklődésére Várnai Zsuzsa a Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakszervezet (VISZ) elnöke elmondta: a tervezet komoly hibája, hogy az idegenforgalmi idénymunka kereskedelmi törvényre hivatkozó meghatározásában nem szerepelnek a vendéglátásban dolgozók. A tervezetben szereplő meghatározás szerint az idegenforgalmi idénymunka kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka.
Várnai Zsuzsa tájékoztatott: a VISZ levélben fordult az előterjesztőhöz remélve, hogy a törvénytervezet szövegében nevesítve szerepel a legtöbb idénymunkást foglalkoztató vendéglátás. A tervezet szövegének értelmében a vendéglátás az alkalmi munkák között szerepel. A tervezet három kategóriára osztja az egyszerűsített foglalkoztatásban végezhető munkákat: mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunka, illetve alkalmi munka. Utóbbi egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig végezhető. Ide tartozik az összes, a tervezet által nem nevesített tevékenység. További gond, hogy az alkalmi munka napi közterhe az idénymunka kétszerese, 1000 forint.