A tengerparti fürdővizek 96 százaléka és a folyami és tavi fürdővizek 90 százaléka megfelelt a minimumkövetelményeknek – derül ki az Európai Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által – amúgy évente – közzétett, a fürdővizek minőségéről szóló jelentéséből - írja a BruxInfo.
Magyarország esetében a tavalyi mérések azt mutatták, hogy a kötelező küszöbértékeknek az édesvízi fürdőhelyek 73,1 százaléka, az iránymutató értékeknek pedig 50,4 százaléka felelt meg. Mindkét érték valamivel rosszabb, mint az azt megelőző 2008-as, hiszen akkor a fürdőhelyek 85,9 százaléka, illetve 51,2 százaléka felelt meg az előírásoknak. Az összesítés szerint a tavalyi szezonban itthon ideiglenesen négy fürdőhelyet kellett bezárni (1,5%).
Az Európai Unió területén 2009-ben megvizsgált 20 ezer fürdőhely kétharmada tengerparti, míg a többi folyóparti és tavi fürdőhely volt. A vizek minősége – kisebb ingadozásokkal – alapvetően javuló tendenciát mutat, hiszen míg 1990-ben a parti vizek 80 százaléka felelt meg a kötelező küszöbértékeknek (azaz környezetminőségi előírásoknak), addig tavaly ez az érték már elérte a 96 százalékot.
A belföldi vizeknél a javulás még jelentősebb: 52 százalékról 90 százalékra nőtt a megfelelés aránya. Igaz, 2008 és 2009 között kismértékben csökkent azoknak a fürdőhelyeknek a száma, melyek megfeleltek a minimumkövetelményeknek (kevesebb, mint 1 százalékponttal a tengerparti és 3 százalékponttal a belföldi fürdővizek tekintetében). A szigorúbb iránymutató-értékeknek ugyanakkor 2008-hoz képest 2009-ben egy kicsivel több tengerparti fürdőhely felelt meg (ez az arány valamivel kevesebb, mint 1 százalékponttal javult, és így elérte a 89 százalékot), ám a belföldi fürdőhelyek esetében majdnem 3 százalékponttal 71 százalékra csökkent. Az összesítés készítői szerint az efféle éves ingadozás jellemző az utóbbi évekre.
Jó hír ugyanakkor, hogy a nyaralók körében népszerű Ciprus, Franciaország, Görögország és Portugália tengerparti fürdővizei csaknem mind megfeleltek a szigorúbb iránymutató-értékeknek. 2009-ben az európai fürdőhelyek mindössze 2 százalékát kellett bezárni, a legtöbbet Olaszországban. A belföldi vizek minőségében jellemzően nagyobbak az eltérések, ennek ellenére Finnországban, Franciaországban, Németországban és Svédországban ezek többsége is megfelel az iránymutató-értékeknek.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség közleményében emlékeztetett arra, hogy 2006-ban új fürdővíz-minőségi irányelv (2006/7/EK) lépett érvénybe. Az új jogszabály nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy megfelelően tájékoztassák a nyilvánosságot a fürdőhelyek minőségéről.
A tagállamoknak csak 2015-re kell teljes körűen végrehajtaniuk az új irányelvet, de a 2009-es fürdőszezonban tizennégy tagállam (Ciprus, Dánia, Észtország, Finnország, Németország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Szlovákia, Spanyolország és Svédország) már az új direktívában meghatározott paraméterek szerint követte nyomon a fürdőhelyek minőségét.