Lendületben Pozsony

Istro Polis, Bratislava, Pressburg – a sok név egyetlen várost takar, a mohácsi vész után Magyarország koronázási székhelyévé tett Pozsonyt, ahol a magyar országgyűlés évszázadokig ülésezett. Szlovákia fővárosában azonban már a kőkorból és a bronzkorból is találunk emlékeket. Pozsony neve először 907-ben jelent meg írásban, az úgynevezett Salzburgi Évkönyvekben.

A 450 ezer lakosú Pozsony az utóbbi években rohamosan fejlődik – ezt bárki megerősítheti, aki még az ezredforduló előtt járt utoljára a városban. Sokáig túlnyomórészt az üzleti úton és az átutazóban lévők fordultak meg itt, pedig az egykori koronázási székhely sokkal többet rejt magában, mint amit egy nap alatt meg lehet nézni. A tavalyi év során 1 millió 700 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ez 800 ezer főt jelent, viszont ezek majdnem háromnegyed része üzleti turista volt, ezt bizonyítja a viszonylag rövid, 1,9 napos átlagos tartózkodási idő. Ennek az aránynak a javítására törekszik a Bratislava Hotels Association (BHA – Pozsonyi Szállodaszövetség), ezért az állami és a magánszféra összefogását sürgeti a még több turista, a még több vendégéjszaka és a még magasabb vendégköltés elérése érdekében. A városban hatalmas fejlesztések indulnak az üzleti élet szinte minden terén, beleértve a hotel- és konferenciakapacitásokat, a pénzügyi területet és az IT-szektort. A külföldi befektetések 70 százaléka a fővárosba irányul. Az elkövetkező öt éven belül a 3–4 csillagos kategóriában 20 új szálloda nyitása várható. A pozsonyi reptér forgalma is kiugróan növekszik: tavaly összesen 1 825 724 fős nemzetközi személyforgalmat bonyolítottak, miközben 2004-ben 858 259, 2005- ben pedig 1 263 392 külföldi utas fordult meg a légikikötőben.

Látnivaló lépten-nyomon

A Budapesttől mintegy 200 km-re fekvő szlovák fővárost minden lehetséges közlekedési formával kényelmesen elérhetjük. A leghangulatosabb azonban, ha a betonút, a sínpálya vagy a levegő helyett inkább a Dunát választjuk. Így menetrend szerinti szárnyashajóval juthatunk el Pozsonyba. A négy és fél órás utat a bősi zsilipen való áthaladás élménye gazdagítja, útközben pedig rövid információs filmeket vetítenek a fedélzeten azokról a nagyvárosokról, amelyek mellett éppen elsiklik a hajó.

A kikötő épületéből kilépve a kíváncsi turista rögtön fel is pattanhat az ott állomásozó városnéző kisvasútra, amellyel bejárhatja a főváros főbb nevezetességeit. Érdemes előbb azonban megszabadulni a csomagoktól, és felfrissülni a szálláson. A hajókikötőtől mintegy öt perc sétára található a négycsillagos Hotel Danube, amely színvonalas kiszolgálással, igényes, ízlésesen berendezett, kényelmes szobáival és remek konyhájával várja vendégeit. A városnéző kisvasútra akár itt is fel lehet szállni – rendelésre bárhonnan indulhat a pozsonyi körutazás. A kis szerelvény elrobog az 1763-ban épült Szlovák Nemzeti Galéria előtt, amelyben eredetileg katonai kaszárnya üzemelt. A koronázási dombnál bekanyarodva elérünk az 1919-ben épült Városi Vigadó eklektikus épületéhez, amely két pesti építész munkáját dicséri. Nem messze innen a neoromán stílusú Nemzeti Színház áll, amelynek nyitó előadása a Bánk bán volt 1886-ban. Tovább robogva eljutunk a Grassalkovichpalotáig, amelyet Grassalkovich Antal birodalmi herceg, királyi kamarás építtetett, ez a szlovák köztársasági elnök rezidenciája. A palotát elhagyva Pozsony egyik leghíresebb és legrégibb kávézójához érünk, a Stefánia kávéházba, amely egykor írók, költők törzshelyéül szolgált.

A város felett trónol a vár, amelyhez sok magyar uralkodó: Szent István, Salamon király, I. Ferdinánd és Mária Terézia neve is kötődik. Ez utóbbi halála után az épület egy ideig papi, majd katonai kaszárnyaként funkcionált, majd szinte teljesen leégett. 150 évig nem is történt meg a helyreállítása, végül 1955–1968-ban újították fel ismét. Az épület első emelete zárva van a látogatók előtt – ezt a helyszínt reprezentációs célokra tartják fenn. A régi lovardák helyén ma éttermek, kávézók üzemelnek. A vár területéről csodálatos kilátás nyílik szinte az egész városra. Jól látszik a koronázási templom,vagyis a Szent Márton-székesegyház teteje, valamint a Duna pozsonyi szakasza felett átívelő öt híd – a legutóbbit 1973-ban építették.

Óvárosi hangulat

Az óváros kis utcái hangulatos sétára hívnak. A Sedlárska ulicán, vagyis a korzón végigsétálva bárki királynak, illetve királynőnek érezheti magát túlnyomórészt ezt az érzést hivatottak szolgálni a kis aranykorona- motívumok a járdaköveken. A magyar nagykövetség és konzulátus épülete is ebben az utcában található. A korzó egyenesen az óváros szívébe, a főtérre vezeti a sétálókat, amelynek épületein jóformán az összes jelentős építészeti stílus képviselteti magát. A tér közepén az 1500-as években kialakított kút található, rajta Roland vitéz szobrával. A legenda szerint a szobor évente egy alkalommal, szilveszterkor 180 fokot fordul – ezt csak a szüzek, a hű feleségek és a józan férfiak képesek látni. Természetesen a „fordulatot” még senkinek sem sikerült meglátnia… Egy kis udvaron át jutunk az 1781-ben épült Prímás-palotához. A hozzá tartozó Galéria épületében található a világhírű, hatrészes fali szőttes, amely Héra és Leander szerencsétlen szerelmének mítoszát meséli el.

Állandó lakosok

A várost négy igazán érdekes szobor színesíti, amelyekhez kis anekdoták fűződnek. Az egyik közülük épp Napóleon életnagyságú szobra, amint a főtér egyik padja mögé támaszkodva kihallgatja az ücsörgők csacsogását. A Kaffee Mayer kávézó előtt található a másik érdekes szobor, Schöner Náci (Szép Ignác) alakjában – a háború után elárvult, viszonzatlan szerelmi bánata miatt kissé megháborodó fiúcskát mindenki szerette, Pozsony egyik szimbólumává vált. A másik két szobor egy épület mögül előbukkanó paparazzit és egy csatornalyukból kikönyöklő kukkolót testesít meg – ez utóbbi a munka helyett inkább a hölgyek szoknyája alá kukucskál.

Amit át kell élni…

Ha csak néhány óra áll rendelkezésünkre, hogy felfedezzük Pozsony szépségeit, a városnéző séta során feltétlenül térjünk be a Pálffypalota galériájába. Kevesen tudják, hogy az épület pincéjében kelta pénzverde nyomaira bukkantak Kr. e. 100-ból. Aki szeretné kipróbálni, milyen érzés halálos veszélyben érezni magunkat 12 500 darab könyv társaságában, a kiállítások közül semmiképpen se hagyja ki a Passage-t sem. A speciális kialakítású terem egyébként teljesen biztonságos, csupán érzékeinket tréfálja meg. A 2004-ben felállított „sétányt” Matej Krén szlovák képzőművész adományozta a városnak.

Szórakozás éjjel-nappal

Kulturális rendezvényekben sem szűkölködik a főváros. Számos fesztivál, koncert, kiállítás szórakoztatja egész évben az ideérkezőket. Kiemelkedő közülük például pozsonyi zenei fesztivál vagy a híres koronázási ceremónia – a háromnapos rendezvényen minden évben más király, illetve királynő koronázását elevenítik fel népszerű színészek részvételével. Pozsonyban a hét minden napján élénk az éjszakai élet. A jellegzetes hangulatot kölcsönző teraszok, kávézók sokáig nyitva tartanak. Emellett mind a hangulatos sörözők, mind a borospincék szeretettel várják a látogatókat. A fontosabb események közé tartozik a pozsonyi újbor ünnepe Szent Márton napján. A Hotel Matysák borkóstolóprogramjának keretében nyolc különféle bort kínál a vendégeknek: négy fehér fajtát: zöldszilváni, rizling, sauvignon, Irsai Olivér és négy vöröset: kétféle kékfrankos, domina, portito (a portói helyi változata).

Köszönjük a Szlovák Idegenforgalmi Hivatal meghívását.

Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.