2000 márciusában Lisszabonban tartott találkozójukon azt a cél tűzték ki, hogy az Uniót egy évtizeden belül „a világ legversenyképesebb és legdinamikusabb tudásalapú gazdaságává kell tenni, amely több és jobb munkahely teremtésével és nagyobb szociális kohézióval képessé válik a növekedés fenntartására”. Ahhoz, hogy más nagyhatalmakkal versenyképes legyen, az Európai Uniónak modern és hatékony gazdaságra van szüksége.
Az EU vezetői az e cél eléréshez szükséges részletes stratégiában is megállapodtak. A lisszaboni stratégia többek között a kutatás, oktatás, képzés, internet-hozzáférés és online tranzakciók területét fedi le. A stratégia ezen kívül az európai szociális védelmi rendszerek reformjával is foglalkozik, amelyeket fenntarthatóvá kell tenni annak érdekében, hogy az e rendszerek nyújtotta előnyöket a jövő generációi is élvezhessék. Magyarország számára a lisszaboni stratégia első, 2005-2008 közötti hároméves ciklusa a végéhez közeledik. Günter Verheugen sokszor járt Magyarországon a csatlakozást megelőző években. 2004-óta viszont most látogatott először hazánkba. Megfogalmazta az Európai Bizottság politikai üzenetét, miszerint a legteljesebb mértékben támogatják a magyarországi reformtörekvéseket, Magyarország az EU tagországok között a legintenzívebb reformpolitikát hajtja végre. Kiemelte, hogy Magyarország a makro- és mikrogazdaság, a foglalkoztatáspolitika terén egyaránt jól halad előre, ugyanakkor felhívta a figyelmet a makrogazdaság költségvetési kiigazítás platformjára, ami nélkül – mint fogalmazott –, Magyarország jövője nem lenne túl fényes.
Hazánk célja, hogy kiemelkedő, versenyképes országgá váljon az Európai Unión belül –hangsúlyozta Bajnai Gordon. Felhívta a figyelmet az eddig elért eredményekre. A mikro-finanszírozási programok terén Magyarország az első helyen áll a tagországok között, amire méltán büszke lehet. Új vállalkozás alapítása ma Magyarországon egy óra alatt kivitelezhető a korábbi egy hónappal szemben. Az Európai Tanács minden tavasszal találkozót tart a lisszaboni stratégia megvalósításában elért eredmények felülvizsgálatára. Erre készülve mérleget készítenek a tagország a végzett feladatokról. Magyarország élvonalban jár az átalakulás terén, akár a gazdaság, az oktatás, az egészségügy vagy adórendszer átalakítására gondolunk. Azok az országok, akik szintén merték vállalni a szigorú átalakítási reformokat, a világ élvonalába kerültek.
Az Európai Bizottság decemberben fogadta el a 2008-2011-re érvényes lisszaboni csomagról szóló javaslatot, amelyről 2008. március 13-14-én ülésező Európa Tanács hozza meg a végső döntést. A lisszaboni stratégia új ciklusának központi kérdése a reform végrehajtása és továbbvitele lesz.