A Pilisben és a Budai-hegységben a hetek óta tartó kánikulában a nagyméretű lódarázzsal és a kisebb kecskedarázzsal meglepően nagy számban találkozhatunk. Olyan szinten, hogy ez erdei munkásokat akár naponta éri csípés. Ráadásul az állatkák kifejezetten agresszívak.
A Pilisi Parkerdő Zrt. az erdei kirándulást tervezőket kéri, hogy indulás előtt kérdezzék ki orvosukat a darázscsípés kezeléséről, illetve az arra való felkészülésről. Különösen fontos ez a csípésre érzékenyek esetében.
További jó tanács
csak a kijelölt turistautakon közlekedni, mivel itt nem bolygatják a növényzetet, így a darazsakat sem.
Ne nyúljanak fa-, szikla- vagy mesterséges üregekbe (sorompó), hiszen a darazsak szívesen építik a fészküket ezekre a helyekre.
Ne másszanak magaslesekre, és a kilátókat is fokozott óvatossággal közelítsék meg. Az erdészet ezeket rendszeresen ellenőrzi, de mivel egy-egy újabb darázsfészek nagyon gyorsan elkészül, nem garantált, hogy a mentesítés már megtörtént.
Mielőtt a földre letelepednének, mindenképpen vizsgálják meg, hogy a fűben, földi üregben nem találhatóak-e darazsak.
Ha meg is jelenik egy-egy darázs a közelben, igyekezzenek megőrizni a nyugalmukat, a hadonászás csak ingerli az állatokat.
Ha van rá lehetőség, szendvicsüket ebben az időszakban inkább zárt térben (menedékházban) fogyasszák el.
Mindig tartsanak maguknál vizet, a folyadék-utánpótlás céljából, ami a darázscsípés esetén is rendkívül fontos, valamint a csípés helye is hűthető vele, amely a duzzanat kialakulását gátolhatja. Erre a célra a kis hűtőtáskában magunkkal vitt zselés jégakku is jól használható.
Lehetőleg ne egyedül menjenek kirándulni és mindig legyen mobiltelefon a táskában, ha segítséget kell hívni.
Inkább ősszel
Ha valaki tudja magáról, hogy érzékeny a darázscsípésre, inkább halassza őszre a kirándulását. A veszélyes időszak vélhetően az időjárás hűvösebbre illetve csapadékosabbra válásáig tart, az őszi időszakban a darazsak már nem olyan aktívak. Az erdőkben, nagy számban időszakosan megjelenő darazsak szelektív irtása gyakorlatilag kivitelezhetetlen és nem is célszerű, hiszen természetes jelenségről van szó. Fontos tehát, hogy az erdőkbe látogatók maguk készüljenek fel a problémák megelőzésére.
Munkatársunk saját maga tapasztalta meg a fenevadak valóban megnövekedett létszámát a Budai-hegység egy kedvelt szederszedő helyén, ahol korábban nem volt jellemző, hogy 6-7 lódarázs kezd keringeni, mikor a gyanútlan gyümülcsszedő kosarával a tüsi bokorhoz járul.