Magozzunk rendesen, ha jó pálinkát szeretnénk!

Hogyan kerülhető el a hidrogén-cianid és etil-karbamát-szennyezés a csonthéjas gyümölcsből készülő pálinkák esetében?

A csonthéjas gyümölcsökből készülő pálinkáknál az elmaradt vagy rosszul történt magozás esetén a pálinkába a megengedettnél nagyobb mértékű hidrogén-cianid kerülhet, ami egészségkárosító hatású.

Arra is oda kell figyelni, hogyan magozunk, mert egy rosszul beállított gép szétroncsolhatja a magokat, ez pedig rosszabb, mintha nem csinálnánk semmit, a cefrébe pedig ne adagoljunk műtrágyát, mert abból a rákkeltő hatású etil-karbamát jöhet létre – mondta el Nagygyörgy László, a WESSLING Hungary Kft. projektmenedzsere, a Pálinkavédjegy-rendszer szakértője.

A hidrogén-cianid és az etil-karbamát mérgező anyagok, a csonthéjas gyümölcsök (meggy, cseresznye, kajszibarack, őszibarack, szilva stb.) magjában található magbélből származnak, ezért a magozást már a gyümölcs aprítása előtt, vagy azzal egy időben el kell végezni. Így megelőzhetjük, hogy a magbélből az erjedés során ne kerüljön a szennyező és egészségre káros hidrogén-cianid és etil-karbamát a cefrébe, valamint a cefréből a lepárlás során a pálinkába.

Kis mennyiségű gyümölcs esetében a magozást kézzel is el lehet végezni, azonban nagyobb tételeknél mindezt csak magozó-passzírozó gépekkel lehet hatékonyan megvalósítani. Ez utóbbiak igen drágák – többszázezer forintba kerülnek, vagy akár milliós nagyságrendű kiadást is jelenthetnek –, azonban sok pálinkafőzdében található ilyen gép, és gyakran vállalják a bérmagozást a bérfőzetők és a magánfőzést végzők számára is.

Az elmaradt magozás veszélyei: hidrogén-cianid keletkezik

A gyümölcsök magjában – legnagyobb mennyiségben a csonthéjas gyümölcsök estében – egy amigdalin nevezetű glükozid található, amely a cefrében lévő víz hatására átalakul, és benzaldehid, valamint hidrogén-cianid keletkezik belőle. Ez utóbbi mérgező anyag, amelynek a – 110/2008 EK rendelet szerinti – engedélyezett mértéke a gyümölcspárlatokban 7 g/hl abszolút etanolra számolva, vagyis 100 liter 100 %-os alkoholtartalmú párlatra átszámolva maximum 7 gramm hidrogén-cianidot tartalmazhat a párlat.

Az amigdalin átalakulásának másik terméke, a benzaldehid jellegzetes mandulaszagú, a marcipánra emlékeztető vegyület, amely a csonthéjas gyümölcsökből készült párlatok esetében a magzamatot adja. A benzaldehid azonban nem csak az amigdalinból keletkezik, hanem a csonthéjas gyümölcsök húsában is megtalálható, ezért az úgynevezett „magkarakter” a magozás ellenére is megjelenik a gyümölcsben! Nem feltétlenül állja meg tehát a helyét az az elterjedt vélekedés, hogy a jó pálinkához a magokra is szükség van.

Etil-karbamát, a rákkeltő vegyület

A másik veszélyes, állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyult anyag az etil-karbamát, amely összefüggésben van a keletkező hidrogén-cianid mennyiségével is. Az etil-karbamát a hidrogén-cianid oxidációjának eredményeképpen keletkező hidrogén-cianát és az etanol reakciójából keletkezhet, de a karbamid és az etanol reakciójának eredményeként is létrejöhet. Ez utóbbi ok miatt nem szabad a cefrébe az élesztők működésének elősegítése céljából karbamid tartalmú műtrágyát adagolni, ahogy ezt korábban elődeink rendszeresen megtették, helyette a borászati - és gazdaboltokban kapható élesztő tápanyagot célszerű használni.


A párlatok etil-karbamát koncentrációját befolyásolja még a cefre tárolás ideje is, ezért célszerű a cefrét a kierjedés után a lehető leghamarabb kifőzni. A lepárlási eljárás módja is fontos, ugyanis csökkenthető az etil-karbamát tartalom, ha kíméletesen történik a fűtés a lepárlás során, valamint a pálinka nem tartalmaz nagy mennyiségben utópárlatot, ezért nagy figyelmet kell fordítani a középpárlat és az utópárlat időben történő elválasztására. A lepárló berendezésnek rezet is kell tartalmaznia, mert a rézfelület katalizálja azokat a folyamatokat, amelyek az etil-karbamát csökkentését szolgálják. Tapasztalatok alapján a fény hatására is nőhet tárolás közben az etil-karbamát koncentrációja, ezért célszerű a készterméket sötét helyen, esetleg sötét színű üvegben tárolni.

A Pálinkavédjegyet elnyert termékek esetében kizárható a hidrogén-cianid vagy az etil-karbamát káros mennyisége, hiszen a minősítés során ezeket az értékeket is ellenőrzik – hívta fel a figyelmet Nagygyörgy László. A pálinkavédjegy matricával ellátott termékekről a www.palinkavedjegy.hu honlapon tájékozódhat.

 

Forrás: Élelmiszer Online


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.