Málta kikötői a történelem során menedékként szolgáltak a hajósok számára. A három város (Cospicua, Senglea és Vittoriosa) kis öblei másfél órás hajókázás során bejárhatók. A part mentén jachtok sorakoznak. A kikötő partján álló szobor arra emlékeztet, amikor az utolsó angol katona is elhagyta Máltát.
Történelméből adódóan Máltán rengeteg látnivaló található – a rómaiak, majd az arabok befolyása is nyomot hagyott az országon. Sőt, itt találkozhatunk a világ legrégebbi, szabad ég alatti ember alkotta építményével, amelyet a máltai Stonehenge-ként is emlegetnek. Érdekesség, hogy emberi csontokat nem, csupán állati eredetűeket találtak az egykori templom környékén. Hamarosan az időjárás romboló hatása miatt hatalmas sátrat húznak fölé.
Azok a híres lovagok
A lovagok a reneszánsz csúcsán, 500 évvel ezelőtt érkeztek az országba. A johanniták – akik katonák, hajósok és orvosok is voltak egyben – szintén a sok kikötő miatt találták Máltát ideálisnak a letelepedésre. Az országban található sok erődfal a törökök ellen védett, de a filmeseket sem hagyta hidegen – itt forgatták például a Gladiátor című filmet. Az állam és az egyház között a hatalom megszerzése folyamatosan konfliktusokat okozott. Ezért a pápa inkvizítort küldött Máltára. Az inkvizítor palotáját tulajdonosai mindig a saját korukra jellemző stílusban alakították, bővítették. Kívülről erőd, udvarában hangulatos kert.
Reggelig tartó karnevál
A főváros, Valetta új városrészén az utcák rácsos szerkezetben keresztezik egymást, ezért szerencsére eltévedni is nehéz. Itt rendezik immár harmadik éve a Notte Bianca fesztivált is. Az este hattól reggel hatig tartó forgatag zenei, színházi, kulturális előadásokat, kiállításokat, felvonulásokat jelent, zárt és szabad téren egyaránt. Helyiek és turisták, idősek és fiatalok együtt hömpölyögnek az utcákon felállított színpadok előtt, múzeumokból ki, koncerttermekbe be.
A San Franciscót idéző utcákon sétálva nem is gondolnánk, hogy az egyik ház falai tradicionális nemesi rezidenciát rejtenek a járókelők elől. A Cassa Rocca Piccola megtekintését – merthogy így hívják – azonban semmiképp sem szabad kihagyni: előzetes bejelentkezés után az érdeklődőket maguk a család leszármazottai kalauzolják körbe: de Piro márki és felesége, akik maguk is ott élnek. A ház 400 éve épült, majd a lovagok után összesen három család lakott itt. Levéltára értékes kincseket rejt: a de Piro család már a 17–18. században kereskedelemmel foglalkozott, ennek teljes levelezése megtalálható. Sőt, az egyik buzgó családtag lánya esküvőjének szervezéséről is mindent megőrzött, ami hiteles forrása annak, hogyan zajlott egy korabeli nemesi esküvő. A legenda szerint aki megérinti a hálószobában található baldachinos ágyat, termékenységre számíthat. A rezidenciától nem messze áll a Nagymesterek palotája. A Szt. Jánostárskatedrálissal is az egyik nagymester akart eredetit hagyni maga után. A padlót az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Az egyik oldalhajóban Caravaggio Szt. János lefejezése című képe látható.
2 óra 10 perc
Az Air Malta télen is indít közvetlen járatokat Budapest és Málta között. A gépek november 9-től február 22-ig péntekenként közlekednek. Márciusban a heti egyszeri közvetlen járat vasárnapi indulásra módosul.
Kulturális évad Máltán
Málta idén ünnepli a neves festőművész Michelangelo Merisi da Caravaggio máltai életének 400 évfordulóját. A Caravaggio 400 rendezvénysorozat 2007-ben és 2008-ban rengeteg szakmai és nagyközönség programot ígér. A Caravaggio 400 eseménysorozat a helyi kulturális életet és egyben a turisztikai kínálatot is gazdagítja. Idén szeptember 25. és november 30. között a máltai Archeológiai Múzeumban, Vallettán a művész 12 világhírű festménye tekinthető meg.