A most megalakult hálózat tagja: a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács, a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, kistérségek, Budapest Főváros és a budapesti Duna menti kerületek. A "koordináló és érdekkifejező" fórumként működő Duna Partnerségi Hálózat adminisztratív hátterét nagyrészt a Duna Programiroda biztosítja, így a működtetése jelenleg minimális költséget jelent - tájékoztatott Gauder Péter, a Studio Metropolitana Városfejlesztő Műhely vezetője.
A hálózat eleinte az információk cseréjét segíti, illetve optimalizálni próbálja a sok egymással párhuzamos, esetenként széttartó törekvést.
A Duna Partnerségi Hálózat keretében valósulhat meg a kísérleti jellegű Duna Főutca program a folyó Esztergomtól Dunaújvárosig terjedő 70 kilométeres szakaszán, illetve annak mentén. Az egyes projekteket "az egyeztetett összképből" szeretnénk meghatározni - magyarázta Gauder Péter.
Az Európa Tanács még 2009 júniusában kérte fel az Európai bizottságot, hogy 2010 végéig tegyen javaslatot a Dunára vonatkozó európai uniós stratégiára, ami többek között egy új Duna Régió létrehozását tartalmazza. Ez egy új gazdasági tér lesz, amely növeli az Unió és benne a tagországok versenyképességét. A Duna-stratégia 2011-re, a magyar uniós elnökség idejére valósulhat meg. (MTI)