Mégsem építik meg a "szegedi Syma-csarnokot"  

Az uniós támogatási szerződés aláírásának legvégső határideje előtti utolsó percekben döntött úgy Pistrui László, a Szeviép-cégcsoport többségi tulajdonosa, hogy nem építi meg a rendezvénycsarnokot. Az üzletembert az okokról kérdeztük.

Végleg eldőlt: nem lesz rendezvénycsarnok Szegeden, az uniós 800 millió forint lehívásához szükséges támogatási szerződést ugyanis az utolsó pillanatban nem írta alá a Szeviép. A Délmagyarországban 2007-ben írtunk először arról, hogy a Szeviép-cégcsoport rendezvénycsarnokot építene. A legelső helyszín az SZVSE-pálya, a következő a Kálvária sugárút és a Móravárosi körút határolta telek, a harmadik a Mars tér, a negyedik újra a Kálvária lett volna. Különböző, az önkormányzattal és az SZVSE-vel folytatott egyezségek – ahogy fogalmaztak: sportkoncepció – bonyolult összefüggésében változott többször a helyszín.

A koncepció a következőket tartalmazta: megszűnik az SZVSE-pálya, aminek kiváltására a Szeviép megveszi és felújítja a Tisza-parti stadiont, saját pénzéből és uniós forrásból létrehozza az új rendezvénycsarnokot, a város pedig a SZEOL-pályáért kapott pénzből megépíti a sportuszodát Most eldőlt: minden marad a régiben, hiszen a tervezett beruházások egymástól függtek.

Miért döntött úgy Pistrui László, a Szeviép-cégcsoport többségi tulajdonosa, két sportág támogatója, hogy az utolsó pillanatban visszalép? Az üzletember elmondta: a recesszió közepette nem finanszírozható a beruházás. Banki hitelt kellett volna felvennie, amelyhez nehezen jutott volna hozzá. A pénzintézetek ugyanis egyre érzékenyebbek voltak azokra a főleg politikai felhangokra, amelyek a sportkoncepciót kísérték, hiszen biztonságban szerették volna tudni a pénzüket. A hitelfelvételt csak úgy úszhatta volna meg, ha a várossal együtt, közös beruházásban – később közös működtetésben – építi fel a csarnokot, de ehhez az önkormányzat nem járult hozzá.

Csalódott-e? – kérdeztük Pistrui Lászlót. A válasz igen: befektetőként, sportemberként egyaránt csalódás érte, mivel három év munkája, s mintegy 400 millió forint úszott el – válaszolta. Hozzátette: 3 év eltelt, miközben semmi sem változott, pontosabban minden tovább pusztult, az SZVSE- és a SZEOL-pálya egyaránt, és nem épült fel semmi. A befektető kijelentette: „A meglévő vagyontárgyak ésszerű felhasználásának lehetett volna egy normális végeredménye, de ez nem jött össze." A szegedi Syma terve 800 millió forintot nyert rendezvénycsarnok és konferenciaközpont építésére 2008 végén az Uniótól a projektre létrehozott cég. Mintegy 2,4 milliárd forintos beruházást terveztek: 9500 négyzetméteren egy 5000 főt befogadó aréna, vagy ahogy sokan emlegették, „szegedi Syma-csarnok" jött volna létre. (delmagyar.hu) 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.