Megújuló gyógy- és termálfürdők a Nyugat-Dunántúlon
A gyógyfürdők fejlesztését, felújítását célzó állami támogatás mellett magántőke bevonásával a Nyugat-Dunántúl több fürdője megújult, új arcot kapott az elmúlt években. A változó igényeknek megfelelően a gyógyfürdők szolgáltatásának színvonala is folyamatosan emelkedik. A nyugat-dunántúli régió legújabb termál- és gyógyfürdőfejlesztéseiről, továbbá a várható beruházásokról számolunk be összeállításunkban.
Nagyszabású fürdőfejlesztést valósított meg a Büki gyógyfürdő a 2001 és 2003 közötti időszakban. Bővült a gyógyászati szolgáltatások köre, fedett élményfürdő és wellness-szolgáltatások várják az idelátogatókat. A beruházás pénzügyi alapját egyrészt a Széchenyi terv keretében elnyert 1 milliárd forint összegű állami támogatás, másrészt a korábbi években fejlesztési célokra felhalmozott 500 millió forint összegű saját erő és közel ugyanekkora összegű bankhitel biztosította. A fejlesztések során rekonstruálták és kibővítették a fürdő 1962-ben épült fedett medencéjét, a fizikoterápiás részleg 34 kezelőhellyel, a rekreációs park pedig fedett élményfürdővel bővült, ezáltal a vendégek nemcsak szezonálisan vehetik igénybe a fürdő szolgáltatásait. A közműfelújítások mellett megújult a bejárat előtéri része, a fürdő több pontján pedig kültéri információs táblákat helyeztek el.
Sárvár a Királyi Fürdők között
Az Európai Királyi Fürdők Szövetsége a közelmúltban választotta tagjai közé a Sárvári Gyógy-és Wellnessfürdőt. Ezt a kitüntető címet eddig Európában tíz olyan fürdőváros kapta meg, amelyek magas gyógyászati, wellness- és infrastrukturális színvonallal rendelkeznek. Mindezek mellett Sárvár számos kulturális eseménynek is helyt ad, és természetesen királyi kötődése is igazolható. A létesítmény ma már nem csak gyógyfürdőként üzemel, a vendégek itt válogathatnak az egyre divatosabb wellness- egészségmegőrző és rekreációs szolgáltatások között. A nyári szezonban a vendégeket kültéri hullámmedence, csúszda, a kisebbeket sportpálya várja. 2005 tavaszán nyitja meg kapuit a fürdő megújult kempingje, az intézményt üzemeltető kft. pedig további beruházásokat tervez.
Gyógyhelyek az osztrák határ közelében
Az osztrák határ közelében fekvő Balf gyógyforrásait már a rómaiak is ismerték. A magas kénhidrogéntartalmú gyógyvizet elsősorban mozgásszervi, ortopédiai, neurológiai betegségek kezelésére használják. Sebastian Kneipp XIX. században élt bajorországi szerzetes nevéhez fűződik az az eljárás, amelyet 2004 óta sikerrel alkalmaznak a gyógyfürdőben. A kezelés során a betegeknek kavicsággyal bélelt taposómedencében kell körbejárniuk, majd két-három perc elteltével megismételniük a folyamatot. A kezelés különösen javasolt a visszérbetegségben szenvedőknek, de a fáradt láb, lúdtalp regenerációjára is alkalmas. A wellnessrészben jacuzzi és aromakádfürdő is található. Tovább folytatva regenerálódó körutunkat, eljutunk Hegykő településéhez. A Fertő-Hansági Nemzeti Park közvetlen szomszédságában, hathektáros területen fekszik a Sara Termálfürdő. Az itt található nagy sókoncentrátumú termálvizet 2004-ben minősítették gyógyvízzé. Összetétele miatt idegnyugtató, csontépítő, anyagcsere-fokozó hatása jelentős. Sikerrel alkalmazzák például a mozgásszervi, bőr- és nőgyógyászati gyulladások kezelésére. A terápiás lehetőségek tára széles, termálmedence, iszapkezelés, orvosi gyógymasszázs, csoportos víz alatti torna várja a gyógyulni vágyókat.
A Szigetköz kínálata
A Győrben található Rába Quelle is megújult gyógyászati részleggel, élményfürdővel várja az idelátogatókat. A termálfürdőben hat medence található, az itt igénybe vehető szolgáltatások (sodró csatorna, fekvőmasszázs, gejzír, pezsgőfürdő) elsősorban a rekreációs pihenést segítik. Miután kicsit megmozgattuk tagjainkat, átlátogathatunk a szaunába, vagy akár svéd, thai masszázst is kipróbálhatjuk. A Lipót termálfürdő a Szigetköz szomszédságában, négyhektáros területen fekszik. Az idényjelleggel működő fürdő strandján patak halad keresztül, ennek partján található egy malomépület, amely szaunaként funkcionál. A fürdő termál-, úszó- és élménymedencéivel változatos lehetőséget biztosít a pihenéshez húsvéttól októberig.
Zalai dombok ölelésében
A Zala völgyében megbúvó hangulatos falu Kehidakustány, ahol 2003-ban adták át a gyógy- és élményfürdővel kibővített termálközpontot. A létesítmény 2,5 milliárd forintból épült fel, a beruházás jelentős részét képezte az állami támogatás. A település a fürdő és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások által fellendült idegenforgalomra építi a jövőjét. Az utóbbi években lezajlott infrastrukturális fejlődésnek köszönhetően fellendülőben van a falusi vendéglátás. Az élményfürdő mellett gyógymedencék és az országban egyedülálló közel 100 méteres óriáscsúszda színesíti a kínálatot. Különleges színt jelent a régiós gyógyfürdők palettáján a szlovén, osztrák, horvát határ közelében fekvő Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark. A fürdő nátrium-hidrogénkarbonátos gyógyvize a mozgásszervi, ízületi, keringési problémák kezelésére javallott. A fürdőben öt szabadtéri, három fedett és egy hidromasszázsmedence kínálatából választhatunk. A gyógytorna, gyógymaszszázs, iszappakolás vagy ultrahangos, magnetoterápiás kezelésekkel változatos szaunavilággal és szépségfarmmal várják a vendégeket. Európában egyedülálló jelenség, hogy a termálfürdő szolgáltatásai a gyógyhatású földsugárzások jótékony hatásával egészülnek ki, ugyanis a Szent György Energiapark energiavonalak találkozási pontjában fekszik. 1998-ban Zalaszentgrót határában termálkutat tártak fel, a településen található fürdő 2001-ben kezdte meg működését. 2003-ban elkészült az egész évben üzemelő fedett részleg. Több medence, szauna, gőzkabin, a nyitott részen tenisz-, foci- és röplabdapálya, a pecások örömére három horgásztó is található itt. A közeljövőben tervezik egy üdülőfalu, termálhotel és kemping kialakítását.
Egerszegen aquapark is működik
A tervek szerint 2006 októberére megújul, és 600 fő befogadására is alkalmassá válik az egyelőre csak idényszerűen látogatható Zalaegerszegi termálfürdő. Jelenleg még egyeztetések folynak a város és a befektetők között, de a várható munkálatok szakmai előkészítése már befejeződött. 1993–94-ben újult meg a fedett uszoda, a Városi Strandfürdő, és sok látogatót vonz az itt található aquapark is. Tehát a település széles körben kiaknázza a termálvíz és az eköré épülő szolgáltatásokban rejlő lehetőségeket. A termálfürdő felújítása mellett a város közgyűlése több turisztikai ág fejlesztéséről szóló koncepciót fogadott el, amelynek fő területei az öko-, konferencia-, sport- és hobbiturizmus.
Regionális és nemzetközi összefogás
A Pannon Termál Klaszter Egyesület a nyugat- dunántúli fürdők, szállók együttműködése érdekében jött létre 2001-ben. Célja a régió meghatározó vállalkozásai üzleti tevékenységének és szolgáltatásainak összehangolása. Az egyesület létrehozásának kezdeményezője volt Bükfürdő és Sárvár mellett Borgáta és Mesteri fürdője is. Ma harminc felett van a szövetség tagjainak száma, a fürdők mellett, tanácsadó testületek, önkormányzatok is csatlakoztak az egyesüléshez. Közel 2500 szakképzett munkatárs tevékenykedik már a szövetségben. A fejlesztéseknek köszönhetően a múlt évben már 5, millió vendéget regisztráltak a klaszter fürdői. A szövetség nemzetközi kapcsolatait is kiterjesztette már Burgenland, Stájerország és Szlovénia felé, így alakult meg az European Spa World egyesület.
Szerdától lehet asztalt foglalni a tavaszi Országos Étterem Hét rendezvényre, amelyen több mint 200 vendéglátóhely, köztük 14, Michelin-ajánlással rendelkező étterem menüiből lehet majd választani.
A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).