Megújult 113 kilométernyi túraútvonal

A feladatunk, hogy berendezzük az erdőt a turisták számára – idézte egykori elődjét Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója. Az idézet az egyik legkedveltebb magyar természetfilm-sorozat, a Másfélmillió lépés Magyarországon Pilist bemutató epizódjában hangzott el 1979-ben. Azóta sok víz folyt le a Dunán – szerencsére volt lehetősége folyni, bár Rockenbauer Pál sorozatában, a börzsönyi epizód végén egy szakértő még a Bős-Nagymaros vízlépcső ránk eső részének előnyeit ecsetelte.

De ne kanyarodjunk el túl messze az omi- nózus beszédtől, amely, ha az égi ösvényekről figyelemmel kísérte, Rockenbauert is örömmel tölthette el, hiszen az Országos Kéktúra Pilisi Parkerdő Zrt. által rekultivált 113 kilométerét adták át ünnepélyes keretek közt.

És, hogy Zambó Péter se a levegőbe beszéljen: a Pilis–Visegrádi-hegység, Budai-hegység kék jelzése mentén valóban elkezdték „berendezni az erdőt”. Újrafestették a turistajelzéseket. Ahol az eső elmosta, ott kiegyengették az ösvényeket. Kihelyeztek ötven padot és asztalokat a pihenőhelyeken. Épült 25 tűzrakóhely, négy esővédő kunyhó, három gyalogoshíd és három nyilvános wc. Szintén rendbe tették négy forrás környékét – sorolja Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.

Az átadóünnepségnek sem véletlen, hogy az 1929-ben épült Árpád-kilátó adott otthont Budapest II. kerületében. Az egykor az Erzsébet-kilátó megépültét is kezdeményező fővárosi vendéglátós, Glück Frigyes közreműködésével kialakított látó-hegyi Árpád-kilátó szintén megújulva várja a fővárosra ebből a perspektívából letekinteni vágyókat. A látvány önmagáért beszél: a késő őszi napsütésben fürdő kilátó alatt mélyen a párába burkolózó város éli szmogriadótól épp megmenekült mindennapjait. A II. kerület pedig adja magát, hiszen – mint azt Láng Zsolt, a kerület polgármestere is megerősítette – Budapest legzöldebb kerületéről van szó, de a kék jelzés is itt fut a leghosszabban a város területén.

A természet előbb volt, mint mi – utalt Láng Zsolt vendég mivoltunk erdőbeli megbecsülésének fontosságára. Ezzel vélhetőleg nincs mindenki tisztában, így nem véletlen, hogy – mint arról Lomniczi Gergely tájékoztatott – nemrég mintegy ötven köbméternyi szemetet gyűjtöttek össze a parkerdő területén. Azt sem lehetett nem észrevenni, hogy éppen a közeli Fenyőgyöngye vendéglő környékén épülnek az erdő lágy ölén, az egykori zártkertek helyén olyan méretű lakóingatlanok, hogy láttukra a korábban a sajtó vizsgálódásai szerint a telke határát az erdő rovására önkényesen kitoló Csipak Péter vállalkozó is ámulhat.

A Pilisi Parkerdő Zrt. és a Magyar Fejlesztési Bankhoz tartozó állami erdőgazdaságok közjóléti fejlesztései keretében idén nyáron útjára indított programból mostanáig megvalósult a nemrég átadott és 70 millió forintból felújított Som-hegyi turistaház, a 45 millióból rendbe hozott Jurta Tábor fogadóépület és Király-kúti kőház. Megkezdték a Szentendre határában álló Kő-hegyi menedékház, illetve Pilisszentlélek közelében a Fekete-hegyi turistaház felújítását.

Az 1938-ban, István király halálának 900. évfordulóján elkészült Kéktúra, amely akkor Európa legelső hosszú távú turistaútja volt, 910-ről mára 2000 kilométernyi Kékkörre nőtt. A most ünnepélyesen átadott Kéktúra-szakaszon kívül még további 1887 kilométer szeli keresztül az ország tájait. Felújításukra remélhetőleg elég lesz a 2,3 milliárdos költségvetés, a megvalósítás 2015. február végéig várható.

ERDÉSZ SZOLGÁLATI LAKÁSBÓL TURISTAHÁZ

 

Az Országos Kéktúra útvonalán fekvő turistaházak felújításának
programja keretében a Pilisi Parkerdő Zrt. teljesen megújította
a Som-hegyi turistaházat. A pilisszentkereszti szurdok közelében
fekvő, mintegy 70 millió forintos beruházással korszerűsített épületet
október 29-én adták át.
A Som-hegyi turistaház eredetileg erdész szolgálati lakásnak épült az
1900-as évek legelején, és a későbbiekben is erdészházként funkcionált
egészen az 1970-es évek végéig. Mivel vezetékes víz és áram hiányában
az erdészek inkább a faluban kerestek szálláshelyet, a nyolcvanas
évektől turistaházként üzemelt.
Megfelelő források hiányában az elmúlt évtizedek alatt a ház mind
műszakilag, mind felszereltségét tekintve erősen leromlott, felújításra
szorult. A Pilisi Parkerdő Zrt. által megvalósított, a Magyar Fejlesztési
Bank Zrt. és az erdőgazdaság saját forrásaiból finanszírozott nettó
70 millió forintos beruházás során az épület teljes tetőszerkezetét
felújították, kicserélték a nyílászárókat, bevezették az áramot és a vezetékes
vizet, valamint gondoskodtak a szennyvízhálózat bekötéséről
is. A kirándulókat kibővült szállástér, hideg-meleg vizes zuhanyzó,
hangulatos veranda, valamint felújított konyha fogadja a fával fűtött
épületben. Jelentősen megnövekedett a szálláshely befogadóképessége
is, a földszinti szoba mellett a tetőtérben két kisebb szobát, valamint
matracszállást hoztak létre, így akár harminc vendég is éjszakázhat
a megújult épületben.
A felújítás során gondoltak a sátorozókra, vándortáborozókra is: a korábbi
fészer helyén létesített nyári vizesblokk és egy fedett terasz bárki
által igénybe vehető, kényelmesebb környezetet biztosít. A házhoz
vezető murvás utat is felújították, és a pilisszentkereszti szurdokban,
mintegy 200 méterre futó Országos Kéktúra nyomvonalától új jelzést
készítenek.
A Pilisi Parkerdő Zrt. turistaház-felújítási programja része a Magyar
Fejlesztési Bank tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó erdőgazdaságok
közjóléti fejlesztéseinek, amelyek során saját forrásaik mellett
tulajdonosi és kisebb részben uniós támogatásra támaszkodva az erdészetek
csaknem 1,8 milliárd forintot fordítanak turistákat fogadó
szálláshelyek kialakítására.
A Pilisben a program keretében november 13-án adták át Visegrád-
Mogyoróhegyen a Makovecz Imre által tervezett, turistaszállásként
működő Jurta Camping fogadóépületet. Szentendre térségében pedig
megkezdődött a Kőhegyi turistaház felújítása, amelynek átadása 2014
tavaszára várható. Szintén idén ősszel kezdődik el a Pilisszentlélek közelében
található Feketehegyi turistaház átalakítása, ezt az épületet
2014 tavaszától látogathatják a kirándulók. (MTI)

 

A teljes egészében regionális operatív programokból származó pénzből a fentiekhez hasonló módon születik újjá az útvonal. Merjük remélni, ha – tegyük fel – 2025-ben egy stáb újabb másfél millió lépésre indul a megújult Kéktúrán, rendezőjük nem néz többé olyan bánatosan a kamerába, mint annak idején Rockenbauer Pál egy silány minőségű vagy már csak romokban létező turistaház láttán.

 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.