A teljes projekt - az élettelen természeti értékek, barlangok, források, víznyelők, védelmére kiírt pályázat - öt különböző természetvédelmi beruházással valósult meg, összesen nettó 128 millió forint értékben. Ebből 70 millió forintot a védett barlang régóta esedékes felújítására fordítottak.
A 2011 őszén elkezdődött munkálatok során egyebek mellett kicserélték a teljes világítási rendszert. Az új, korszerű LED-es lámpák 70-80 százalékkal kevesebbet fogyasztanak.
A beruházás keretében megszüntették az omlásveszélyes részeket a több mint három kilométer hosszú tapolcai barlangban, és a turisták számára megközelíthető 300 méteres szakaszon felszámolták a korábban felhalmozott kőzettörmeléket, és több helyen kiszélesítették a csónakázó körjárat útvonalát. Turisztikai szempontból is kiemelt jelentőségű a fejlesztés, a 15 méter mélyen a város alatt húzódó többtermes barlangnak évente több mint 110 ezer látogatója van.
A 128 millió forintból fennmaradó összeget a nemzeti park a Káli-medence kőtengereinek tisztítására, a balatonedericsi Csodabogyós-barlang és a balatonfüredi Lóczi-barlang természetvédelmi rekonstrukciójára fordította.
A nemzeti park Tapolcán turisztikai pályázat keretében modern, interaktív fogadóépület megépítését is tervezi a tavasbarlanghoz kapcsolódóan.
Forrás: MTI