A Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás (KTKT) célja a fejlesztésekkel az volt, hogy a Bakonyalja versenyképes ajánlatot nyújthasson a belföldi turizmusban egyre erősödő versenyben, és a térség a népszerű turisztikai célpontok közé kerüljön.
A 2009 októbere és 2011 júniusa között megvalósított beruházások során olyan látványosságokkal bővítették a kistérség turisztikai kínálatát, amelyek szezontól függetlenül is látogatókat vonzanak, és összességében egy-egy hosszú hétvégére, vagy akár több napra is programot biztosítanak az idelátogatóknak. A kistérség a pályázatában a turisztikai fejlesztések olyan kombinációját állította össze, amely a vallási vagy kulturális érdeklődésű utazóktól a borturizmus kedvelőin át a természeti szépségek iránt érdeklődőkig szólítja meg az országjárókat.
A KTKT a „Turisztikai desztináció létrehozása a Bakonyalja felzárkózásáért (KDOP-2.1.1/C-2008-0006)” című pályázatával 367 664 395 forintot nyert el. A támogatásból a kistérség négy településén valamint Móron valósultak meg fejlesztések az Európai Unió társfinanszírozásával. A fejlesztésekhez a településeken túl saját erővel járult hozzá a Súri Egyházközség és a móri Bozóky pincészet.
A pénteki átadási ünnepségen a látogatók birtokba vehették Ászáron a tájház melletti téren felépült miniskanzent, amely maketteken keresztül mutatja be a Dunántúl népi építészetét. A közel 1500 négyzetméteres zöld területen huszonkét épület – lakóházak, szélmalom, kovácsműhely, templom – kicsinyített mása kapott helyet.
A Kisbéri Kistérség turisztikai fejlesztésének várhatóan egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó látványossága lesz a szintén most átadott Mini-Magyarország makettpark. A kisbéri tó partján többek között olyan híres építmények makettjeit tekinthetik meg a látogatók, mint az egri vár, a soproni Tűztorony, a tihanyi Apátság, a szegedi Dóm vagy a hortobágyi Kilenclyukú híd.
Az elmúlt másfél évben sok minden megújult a Bakonyalján. Bakonyszombathelyen a község régi iskolaépületének rekonstrukciójával iskolamúzeumot hoztak létre. A falu közepén rendezvényteret alakítottak ki, a volt Esterházy uradalom kastélyparkjában pedig egy tanösvényt építettek ki, amely a környék növényvilágát mutatja be. Kisbéren a Kiskastély épületét újították fel, ahol a helytörténeti és lovas kiállítás is helyet kapott. A kastély körüli területen botanikus kertet alakítottak ki. A turisztikai projekt résztvevője volt a móri Bozóky pincészet is. A projektben a borászati üzem helyszínén egy új kóstoltató teret alakítottak ki, a pincét és a szőlőfeldolgozó üzemet is megnyitották a látogatók előtt. Súr a helyi Nagyboldogasszony műemlék templom külső-belső rekonstrukciójával bővítette a Bakonyalja turisztikai látnivalóit.
Forrás: TurizmusOnline