A fejlett gazdaságok helyét átveszik a feltörekvő piacok, főként a BRIC országok. Az Euromonitor International előrejelzése szerint 2017-re Kína lesz a világ legerősebb gazdasága. Oroszország beéri Németországot és 2016-ra az ötödik legnagyobb piac lesz. Ezek az elmozdulások várhatóan a világpolitikára, üzleti környezetre, befektetésekre is hatással lesznek, a feljődő országok fogyasztóinak jelentőssége is egyre nő majd, ahogy a középosztály megerősödik ezekben az államokban.
Nagy ipari bázisának, olcsó munkaerejének, valamint a világon a legnagyobb népességének köszönhetően soha nem látott gazdasági növekedés várható Kínában, amelynek köszönhetően az ország 2017-re a világ legnagyobb gazdaságává válik, leszorítva az élen álló USA-t. 2020-ra várhatóan a világ GDP-jének 19%-át Kína adja majd. Míg 1990-ben a világ GDP-jének a negyedét az USA termelte, ez 2020-ra 16%-ra mérséklődik majd. Továbbra is előnyt jelent az Egyesült Államoknak a világon a legnagyobb fogyasztói bázisa, illetve, hogy a technológiai újítások terén vezető helyet foglal el az ország.
2011-ben India lekörözte Japánt, így a harmadik legnagyobb gazdasággá vált a világon. Fiatal népessége lehetővé teheti, hogy akár a világ vezető országává váljon néhány évtized alatt. Az Euromonitor szerint 2025-re Indiában élhet a világon a legtöbb ember, a munkaképes lakosság 2013 és 2020 között 11,6%-kal bővülhet.
Japáné a legöregebb lakosság, 2012-ben az átlagéletkor 44,7 év volt, ami csökkenő munkerőt jelent. Az ország erős valutája miatt exporttermékeik árai nem tudnak versenyképesek lenni. Elhelyezkedésének köszönhetően a környező államokban csökkentheti előállítási költségeit az ország, ugyanezek az országok erős vásárlói piacot is biztosíthatnak.
2016-ra a világ ötödik legnagyobb gazdaságává Oroszország válik, amelynek motorja az energetikai szektor lesz, az ország a világ vezető kőolaj- és földgáztermelőjévé válik.