A mesterképzést és mestervizsgát a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamarák szervezik és bonyolítják. Országosan 23 területi kamara fogadja a mesterjelöltek jelentkezését. A mestervizsga kötelezettségének akkor tud eleget tenni az érintett gyakorlati oktató, amennyiben jelentkezik a lakóhelye, vagy a gazdálkodó szervezet székhelye szerinti területileg illetékes kamaránál és megfelel a jelentkezés feltételeinek.
Mestervizsgára való jelentkezés feltételei:
- szakmai képesítést igazoló közokirat vagy annak hiteles másolata,
- az adott szakma mestervizsga követelményében előírt szakirányú szakmai gyakorlattal rendelkezik, és azt munkáltatói igazolással vagy vállalkozói igazolvánnyal, a nyilvántartásba vételt tanusító igazolással, 30 napnál nem régebbi cégkivonattal igazolja.
A követelményekben megfogalmazott feltételeknek a vizsga első napjáig kell teljesülniük, a felkészítésen való részvételnek nem feltétele.
A mestervizsga a tanfolyamnak megfelelően két részből tevődik össze. A pedagógiai és vállalkozási ismeretekből, melyekből szóbeli vizsgát kell tenni; és szakmai részből, melyből szóbeli, írásbeli, gyakorlati és - az egyes szakmák esetében - interaktív vizsgát kell tenni. A mesterjelöltek részvizsgát követően tanúsítványt kapnak, ha mindkét részvizsgán megfelelt eredményt érnek el, a szakmai vizsgát bonyolító területi kamara kiállítja és átadja a mesterlevelet.
A kereskedelmi és iparkamarák által kiadott mesterlevél nem egyenértékű az egyéb szervezetek által adományozott mesteri címekkel. A jogszabály által deklarált és egyes tevékenységekhez előírt mester cím csak a kamara által szerezhető meg.
A területi kamarák listája, a mestervizsgákról bővebb információ, illetve a mestervizsga követelmények megtalálható a www.mkik.hu weboldalon.
Forrás: Turizmus Online