Ismeretes, hogy a Syma Rendezvényközpont bővülhetne egy minden igényt kielégítő, nagy befogadó képességű kongresszusi központtal. A létesítmény magában foglalná egy nagy létszámú kongresszus minden infrastrukturális igényének – egy fedél alatt működő plenáris terem, szekciós termek, catering és kiállítási tér – kielégítését. Így 51 ezer négyzetméterre bővülne a teljes terület, és nem mellesleg a főváros hivatásturisztikai kínálat kiegészülne egy rég várt, nemzetgazdasági szinten jelentős bevételt hozó létesítménnyel - hangsúlyozza Szántó András, a Syma + SD Kft ügyvezetője.
A kongresszusi központ munkálatait eredetileg már 2007-ben elkezdhették volna, de építési engedély hiányában, melyet az önkormányzat késleltetett akkor erre nem kerülhetett sor – mondja Szántó András. Jóllehet, a finanszírozás akkor rendben volt. Végül meglett az építési engedély, de jött a válság, illetve nem rendelkezett a projekt a területgazda állam tulajdonosi hozzájárulásával.
22-es csapdája
Tavaly már-már úgy tűnt, hogy minden feltétel adott az építkezéshez; 2010 szeptemberében kezdték volna meg a munkát. Az építkezés megkezdése már akkor is csúszásban volt; akár már tavaly májusban indulhatott volna a finanszírozási feltételek elrendezése miatt. A Magyar Fejlesztési Bank befogadta a társaság hitelkérelmét, a Syma pedig a vissza nem vonható, indikatív banki ajánlatot várta. Az ajánlat megérkezését követően kerülhetett volna sor a hitelszerződés aláírására és az építkezés megkezdésére. Az ajánlat megérkezett, de a Syma számára vállalhatatlan volt – mondta el kedden a Turizmus Online-nak Szántó András. Az ajánlatban olyan mértékű kamat szerepelt, amely kitermelhetetlen lett volna – tette hozzá Szántó.
Tavaly április végén a projekt elnyert egy 950 millió forintos vissza nem térítendő uniós támogatást is, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) turisztikai attrakciófejlesztési kiírásán. A teljes, 6,5 milliárdos költségvetés bő ötödét kitevő támogatást azonban elvesztették. Egyfelől, mert a kedvezőtlen banki ajánlat miatt nem rendelkeztek a pályázaton elvárt önrésszel, másfelől pedig az állam pedig továbbra sem adta a munkálatok megkezdéséhez szükséges tulajdonosi hozzájárulását. Erre két és fél éve várnak, holott a két fél közötti szerződés értelmében a hozzájárulását az állam két napon belül megadhatná. A terület, ahol a Syma építkezne – a Körcsarnok és környéke – a magyar állam tulajdonát képezi, melyért a cég bérleti díjat fizet. Nehezíti a helyzetet, hogy az állammal kötött szerződés értelmében, amennyiben a második ütem 2011 júliusáig nem áll szerkezetkészen a terület visszaszáll az államra. Ellenkező esetben ez csupán 30 év után következne be.
„A huszonkettes csapdája; önhibánkon kívül állt elő a helyzet” – mondja Szántó András hozzátéve, hogy levélben fordultak a magyar államhoz, mind a hozzájárulás megadásáért, mind pedig a 2011-es határidő kitolása érdekében, de választ mindeddig nem kaptak.
A Syma továbbra is rendelkezik érvényes építési engedéllyel, a tervek változatlanok. Szántó András elmondta: tudomása szerint várható új pályázati kiírás, melyen újból indulnak.