Mint ismeretes, a Turisztikai Célelőirányzat (TC) a kormány által jóváhagyott turizmuspolitika megvalósításának fontos eszköze, amely az ágazat fejlesztési stratégiai céljainak elérését segíti. A Magyarország 2012. évi központi költségvetéséről szóló 2011. évi CLXXXVIII. törvényben a TC eredeti kiadási és támogatási előirányzatát mintegy 11 milliárd forintban határozta meg az Országgyűlés. Az év folyamán bekövetkezett forrásátcsoportosítások, a visszaérkezett bevételek előirányzatosítása és a zárolás eredményeként a tárgyévi támogatás összege 12,264 milliárd forintra módosult.
Az összeg fele a Magyar Nagydíjra ment
A rendelkezésre álló forrás legnagyobb hányadán a Magyar Turizmus Zrt. és a Formula 1 Magyar Nagydíj osztozott. A közlemény szerint a Magyar Turizmus Zrt. a 2012 . évi marketingterve megvalósítására, illetve egyéb turisztikával összefüggő 2012. évi feladatok ellátására, a 2013. évi marketing tevékenység előkészítésére, a Támogatott 2012. évi működésére, valamint a 2012. évi szúnyoggyérítés célfeladat lebonyolítására nyújtott támogatás – 5,070 milliárd forint volt.
A nemzeti fejlesztési miniszter válaszában kitér arra is, hogy 2012-ben a Magyar Turizmus Zrt. 1584 marketingakciót szervezett. A társaság szervezésében" Magyarország turisztikai ajánlatai belföldön 15, míg külföldön 91 turisztikai kiállításon mutatkozhattak be. A Magyar Turizmus Zrt. több mint 2539 külföldi média és turisztikai szakembert látott vendégül tanulmányútjain. A külföldi újságírók és forgatócsoportok részére szervezett tanulmányutak nyomán megjelent cikkek és tudósítások hírértéke 2012-ben meghaladta az egymilliárd forintot.
A nagysikerű Konferencia Nagyköveti Program keretében 16 pályázat részesült pozitív elbírálásban, amelyek eredményeként 5 nemzetközi konferenciát már biztosan Magyarországon rendeznek meg. Ezeknek várhatóan mintegy 9500 vendégéjszakát köszönhetünk majd.
Az újraindult Sportnagyköveti Programban 2012-ben 10 pályázat részesült pozitív elbírálásban: 6 nemzetközi sportrendezvénynek már biztosan Magyarország ad otthont. Csak a sportolók érkezése körülbelül 61 000 vendégéjszakát fog jelenteni hazánknak.
A nemzeti turisztikai marketingszervezet belföldi sajtóban megjelent (nem fizetett ) hírei, közleményei és a Magyar Turizmus Zrt. munkatársai által adott interjúk összesen több mint 1,55 milliárd forintnyi hírértéket generáltak a társaság számára 2012-ben. A tavalyi évben összesen több mint 4,4 millió promóciós eszközt terjesztett a Magyar Turizmus Zrt.
6,446 milliárd forintot tett ki a Formula-1 Magyar Nagydíj 2012-es rendezői jogdíjának, közvetítői jogdíja 50%-ának, illetve a Formula-1 Magyar Nagydíjjal összefüggő stratégiai célok megvalósításának támogatása. A Magyar Nagydíj turisztikai jelentőségére, valamint a stratégiai partnerségi együttműködésre való tekintettel a Magyar Turizmus Zrt. számos akcióval ösztönözte a külföldi utazókat a hazánkban megrendezett futam meglátogatására. A szervezők tájékoztatása szerint a külföldi marketingakcióknak is köszönhetően 2012-ben 35 százalékkal több jegyet értékesítettek határainkon kívül. A Formula One World Championship Limited a már befizetett 2012. évi közvetítői jogdíjból 697.793 USD-t jóváírt a társaságnak azzal a feltétellel, hogy a jóváírt összeget a Hungaroring Sport Zrt. (HS) kizárólag a 2012. évi Magyar Nagydíjjal összefüggő stratégiai célokra fordíthatja. A megvalósult fejlesztésekről (HS Zrt. - MÁV Start Zrt. - Volánbusz Zrt . - BKV Zrt . együttműködése, műszaki szolgáltatások minőségének javítása) Bernie Ecclestone is elismerően nyilatkozott, a szóbanforgó intézkedések jelentősen hozzájárulnak a jövőbeni sikeres együttműködéshez.
Regionális repterek, fesztiválok, várbazár makett és védjegyek
A fennmaradó közel 700 millió forint többfelé oszlott el. 150 millió forintot kapott a TC-ből a sármelléki repülőtér újraindításához. A repülőtér utasforgalma éves szinten a tervezettnek megfelelően alakult. A tavalyi forgalom döntő részét a Németországból érkező járatok adták. A heti két moszkvai charterjáratnak és a lettországi Rigából májustól indított menetrend szerinti gépeknek köszönhetően a tavalyi 15 ezres kereskedelmi utasszám idén 22-23 ezerre emelkedhet. A debreceni repülőtér üzemeltetését 49,265 millió forinttal támogatták. Míg 2011-ben 30 ezer volt a debreceni reptér utasforgalma, addig a tavalyi évben elérték az 50 ezer utast. 2012 amiatt is mérföldkőnek számít a repülőtér életében, mert júniusban elindult a menetrend szerinti forgalom London-Luton és Debrecen között. A Wizz Air járata 2012-ben 80-90 százalékos kihasználtsággal üzemelve mintegy 26 ezer utast szállított. Nőtt tavaly a charterek forgalma is: 2012-ben 18 ezren utaztak Debrecenből nyaralni, vagy érkeztek ide külföldről. A menetrend szerinti járatok kiszolgálásához számos fejlesztés is megvalósult: a téli üzemre jégtelenítők és hókotrók érkeztek, megújult az eszközpark is, új poggyászröntgen és új számítógépek működnek, a parkolóban kamerarendszer épült ki, az utasvárókban pedig kibővített gyereksarkok biztosítják az utasok kényelmét.
100 millió forintot kapott a TC-ből a nemzetközi, országos turisztikai vonzerővel bíró kulturális-gasztronómiai rendezvények támogatására a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Kulturális Turisztikai Fesztiválok Ideiglenes Kollégiuma. A 2012-ben így összesen 300 millió forintosra bővült keretből 80 pályázó fesztivál részesült támogatásban. Szintén 100 millió forinttal segítették a 2012-es Túraautó Világbajnokság (WTCC) megrendezését Mogyoródon, a futamra 52 ezer látogató volt kíváncsi.
A Duna vonalától egészen a várfalakig terjedően a Várbazár együttesét magában foglaló 1:200-as méretarányú makett készül. Az elkészítés támogatására 4,445 millió forintot ítéltek oda az Előirányzatból.
Csillag, korona, napraforgó
Végezetül, de nem utolsó sorban az állami tulajdonú nemzeti tanúsító védjegyek bevezetését is támogatták 9 millió forintból a Turisztikai Célelőirányzat terhére. A falusi szálláshelyek védjegyrendszerét a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége, a kempingekét a Kempingek Szakmai Szövetsége, a fizetővendéglátókét a Magánszállásadók Országos Szövetsége koordinálja. Az érintett szakmai szervezetek az állami tulajdonú nemzeti tanúsító védjegyek népszerűsítésének előkészítésével és bevezetésével kapcsolatban felmerült részfeladatok ellátásának finanszírozása céljából szervezetenként 3 millió forint, összesen 9 millió forintnyi támogatásban részesültek a TC tárgyévi keretéből. A szövetségek a kisösszegű támogatást a támogatási szerződésben előírt célokra, tevékenységekre használták fel a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai és Vendéglátóipari Főosztályával együttműködésben, annak folyamatos tájékoztatása mellett. A szakmai beszámolóban foglaltak szerint a támogatás eredményeképpen a minősítési rendszer működtetéséhez szükséges feltételrendszerben javulás tapasztalható, a szövetségek teljesítették a tervezett célkitűzéseiket.
Forrás: Turizmus Online